تاریخچه موسسه خیریه دیابت طبرستان (مادر)

در جهان امروز دیابت یا بیماری قند یکی از شایعترین بیماریهایی است که بشر به آن مبتلا میباشد و شیوع آن با پیشرفت تمدن و ماشینی شدن زندگی و عدم تحرک رو به افزایش است، بطوریکه امروزه دیابت در سراسر دنیا به صورت یک بیماری همه گیر درآمده و از مهمترین مسائل سلامت و بهداشت عمومی به شمار میرود .  

طی بررسی های انجام شده دیابت یکی از علل شایع نابینایی – نقص عضو – سکته های قلبی ، نارسایی کلیه و ناتوانی جنسی  میباشد .

باید دانست 59 درصد کل مرگهای جهان و 46 درصد بیماریها ، ناشی از بیماریهای غیر واگیر میباشد. از این میان دیابت قندی شایعترین بیماری متابولیک و عامل 9 درصد کل مرگهای جهان است . شیوع بیماری روز به روز در حال افزایش است.

بطوریکه تا سال 2025 میلادی تعداد بیماران مبتلا به دیابت در جهان به 300 میلیون نفر خواهد رسید .

در کشور ما طبق آمارهای موجود 4.5 الی 5 میلیون بیمار دیابتی وجود دارد که سهم هر منطقه جغرافیایی کشور بنا به دلیل وجود فاکتورهای متعدد از جمله شیوه زندگی ،عادات تغذیه ای و نوع تغذیه و میزان جمعیت  متفاوت میباشد. در این میان در استان مازندران بیش از 200 هزار بیمار مبتلا به دیابت یا در خطر ابتلا به دیابت وجود دارد.

موسسه خیریه دیابت طبرستان (مادر) در سال 1386 پس از اخذ مجوزات لازم از مراجع صدور پروانه با همکاری جمعی از اساتید دانشگاه ، پزشکان ، کارشناسان متعهد و خیرین نیکوکار به نیت اطلاع رسانی ، آموزش ، درمان و کنترل بیماری دیابت و پیشگیری از عوارض معلولیت بار ناشی از این بیماری در استان مازندران بنا گردیده تا جهت رسیدگی به امور توانخواهان دیابتی مرجعی مطمئن باشد .

هم اکنون(1392) خادمین این خیریه مفتخرند که با بهره گیری از منابع آموزشی مرجع و استعداد کارشناسان متعهد و حمایت های مادی و معنوی مسئولین استانی و خیرین داوطلب بیش از 18 هزار توانخواه دیابتی را تحت پوشش برنامه های آموزشی درمانی خود قرار دهند ، بطوریکه با ارائه خدماتی چون ویزیت منظم ، کنترل قندخون رایگان ، برگزاری کلاسهای آموزشی ، توزیع محصولات آموزشی نظیر کتاب ، ارائه برنامه کنترلی ادواری و مساعدتهای مختلف در خصوص تأمین دارو ، تسهیلات قرض الحسنه ، خدمات بیمه ای ، اشتغال و حمایت های معیشتی در زمینه حمایت از توانخواهان دیابتی گامی مهم برداشته اند . 

همچنین موسسه با همکاری جمعی از کارشناسان داوطلب با راه اندازی سایت و جمع آوری مطالب علمی با استفاده از دانش روز بمنظور ترویج فرهنگ پیشگیری و تلاش در جهت تغییر در شیوه زندگی مبتلایان به این بیماری تلاشهای موثری انجام داده است .