کشف چگونگی ترشح انسولین می‌تواند به درمان بیماری دیابت نوع 2 کمک کند

21 دسامبر 2016- کشف پروتئینی که ترشح انسولین را تحریک می‌کند، موجب تعجب فوق العاده‌ی محققان شد، تصور می ‌شود این یافته‌ها بتواند به ابداع مداخلاتی زودهنگام برای بهبود دیابت نوع 2 کمک کند.

این مطالعه توسط دپارتمان زیست شناسی دانشگاه جانز هاپکینز با تمرکز بر پروتئینی که به رشد سلولهای عصبی کمک می‌کند و NGF یا فاکتور رشد عصبی نام دارد، انجام گردید. آنها کشف کردند که گیرنده‌ی NGF دارای اعمال دیگری در خارج از سیستم عصبی نیز می‌باشد.

دانشجوی کارشناسی ارشد دپارتمان زیست شناسی، Jessica Houtz می‌گوید: ما فوق العاده هیجان زده شده بودیم که این سیگنال نوروتروفیک ویژه را علاوه بر سلولهای عصبی در سلولهای بتا نیز مشاهده نموده ایم.

این تحقیقات با حذف گیرنده‌های NNGF از سلولهای بتای پانکراس در موش، انجام شد، محققان دریافتند با حذف این گیرنده‌ها، اگرچه سلولهای بتا قادر به تولید انسولین هستند اما نمی‌توانند مقدار مورد نیاز از این هورمون را ترشح  کنند. فرآیند مشابهی در سلولهای بتای انسان انجام شد، اما محققان می‌گویند: آنها مطمئن نیستند که چگونه این سیستم می‌تواند بر افراد مبتلا به دیابت تأثیر گذارد.

پرفسور Kuruvilla همکار نویسنده‌ی این تحقیق سالهای زیادی بر روی تأثیر فرآیند NGF بر بقاء سلولهای عصبی مطالعه نموده است. او می گوید: تصور می‌شود در زمان تشخیص دیابت نوع دو، 80 درصد از سلولهای بتا عملکرد خود را از دست داده‌اند، من فکر می‌کنم کشف مسیرهایی که برای عملکرد سلولهای بتا مهم هستند، برای مقابله با این بیماری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، به همین دلیل ما فکر می‌کنیم دستکاری این مسیرها در مداخلات زود هنگام می‌تواند بسیار موثرتر از انجام مداخلاتی برای مدیریت این بیماری مزمن در مراحل بعدی باشد.

در حال حاضر تحقیقات زیادی بر روی فرآیند NGF در انسان در حال انجام است و این گروه از محققان امیدوارند مطالعات بعدی آنها به یافتن داروهایی برای کمک به افرادی را که در آستانه‌ی ابتلا به این بیماری هستند، منجر شود.

 Houtzافزود: ما در حال بررسی سلولهای جزایر و تأثیر مسیر NGF بر این سلولها هستیم، ما می‌دانیم که معماری و ترکیب جزایر لانگرهانس در انسان با موشها اندکی تفاوت دارد اما اینکه این فاکتورهای ریزمحیطی اطراف جزایر بر عملکرد سلولهای جزایر انسان چه تأثیری دارد، هنوز مشخص نیست.

منبع:

www.diabetes.co.uk/News/2016/dec/insulin-release-discovery-could-help-treat-type-2-diabetes-97784127.html