مطالعه ی جدید رژیم کتوژنیک و مقاومت به انسولین در موش ها، قابل تعمیم به انسان نیست

9 آگوست 2018- در یک مطالعه ی جدید بر روی موشها این سوال بررسی شد که آیا رژیم های کتوژنیک منجر به مقاومت به انسولین می شوند؟ اما بررسی روش تحقیق در این مطالعه نشان می دهد که رژیم غذایی کتوژنیک در این تحقیق، با رژیم های غذایی کتوژنیکی که افراد استفاده می کنند، تفاوت زیادی دارد و بهمین دلیل نتایج این تحقیق قابل تعمیم به انسانها نیست.
مطالعاتی که بر روی موش ها انجام می شود باید به دقت تفسیر گردد زیرا روش انجام مطالعه می تواند تفاوت بسیار مهمی را در نتایج ایجاد کند.با وجود این، برخی از وب سایت های خبری گزارش داده اند که رژیم های غذایی کتوژنیک می توانند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهند که این موضوع بر خلاف نتایج مطالعات قبلی است و می تواند باعث سردرگمی شود.
این تحقیق توسط یک تیم از موسسه ی فن آوری فدرال سوئیس در زوریخ(ETH Zürich) انجام شد. این مطالعه به منظور مقایسه ی اثرات یک رژیم غذایی کتوژنیک در برابر رژیم غذایی با چربی بالا که تقلیدی از سبک غذاهای فست فود است، انجام گردید.
یکی از مشکلات این مطالعه این است که در رژیم غذایی کتوژنیکی که موشها با ان تغذیه شدند، اکثر انرژی از چربی های ترانس ساخته شده توسط انسان تامین می شود. این رژیم غذایی ترکیبی از روغنهای گیاهی اکثرا هیدروژنه با مقداری کازئین، روغن ذرت و سلولز بود. این نوع رژیم غذایی با رژیمهای سالم کتوژنیک که شامل سبزیجات تازه، گوشت و پنیرهایی است که انسانها می خورند، بسیار متفاوت است.
در مقابل، رژیم غذایی فست فود با چربی زیاد، ترکیبی از چربی و قند است که شامل گوشت خوک، قندها و سلولز می باشد که به طور عمده از روغنهای گیاهی هیدروژنه ی ترد کننده ی شیرینی(Crisco)[1]  تشکیل شده است.
چربی های هیدروژنه یا چربی های ترانس، برای سلامتی خطرناک شناخته شده اند و در تعدادی از کشورها استفاده از آنها ممنوع شده است.با توجه به این موضوع، تعجب آور نیست که چرا موشهایی که با این نوع رژیم کتوژنیک تغذیه می شوند، مقاومت به انسولین را در مقیاس مشابهی با موش های گروه رژیم غذایی پرچرب فست فود، تجربه می کنند.
این مطالعه نشان می دهد که داشتن سطح بسیار بالایی از چربی های ترانس از نظر افزایش مقاومت به انسولین، برای موش ها، ناسالم است. متاسفانه روش این مطالعه به ما کمک نمی کند که بفهمیم رژیم های کتوژنیکی که انسانها انتخاب می کنند، چقدر سالم هستند. این سوال بهتر است با انجام مطالعات انسانی پاسخ داده شود.
این مطالعه با عنوان "تغذیه کوتاه مدت با یک رژیم کتوژنیک سبب افزایش مقاومت به انسولین کبدی نسبت به یک رژیم غذایی پرچرب" می شود، در The Journal of Physiology منتشر شده است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/aug/new-keto-diet-and-insulin-resistance-study-in-mice-lacks-relevance-to-humans-99276769.html

 

 [1]hydrogenated vegetable shortening