دو هفته ورزش باعث کاهش چربی لوزالمعده و بهبود عملکرد سلولهای بتا می شود

29 مه 2018 - تحقیقات نشان می دهد که انجام دو هفته تمرینات ورزشی باعث افزایش عملکرد سلولهای بتا و کاهش چربی لوزالمعده در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 یا پیش دیابت می شود.
دانشمندان فنلاندی دریافتند که این تمرینات کوتاه مدت به ویژه باعث کاهش میزان چربی غیرطبیعی در پانکراس (چربی که در قسمت های نابجایی در بدن ذخیره می شوند) شده و می تواند یک روش ارزشمند برای کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 باشد.
محققان 54 فردبالغ40 تا 55 ساله را که به پیش دیابت یا دیابت نوع 2 مبتلا بودند به طور تصادفی در طی دو هفته دو سرعت(sprinting[1]) و یا تمرینات ورزشی مداوم با شدت متوسط با یکدیگر مقایسه کردند.
نتایج اولیه ی این مطالعه، از بررسی چربی پانکراس(تحقیقات نشان داده است چربی بیش از حد سبب افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 می شود)، عملکرد سلول های بتا و حساسیت به انسولین در این افراد بدست آمد.
قبل از شروع مطالعه، مردان شرکت کننده در این تحقیق، دارای مقادیر بالاتری چربی در لوزالمعده بودند و عملکرد سلول های بتای آنها در مقایسه با مردان سالم کمتر بود.
نتایج این تحقیق نشان داد هر دو نوع ورزش، چربی های پانکراس را به طور مشابه ای در مردان سالم و افراد مبتلا به دیابت نوع 2 یا پیش دیابت، کاهش می دهد.مردان و زنان شرکت کننده در این مطالعه از طریق فعالیت ورزشی، پیشرفت مشابهی در عملکرد سلول های بتا داشتند.
نویسندگان این مقاله گفتند: این مطالعه برای اولین بار نشان داد که تمرینات ورزشی چربی پانکراس را بدون در نظر گرفتن میزان تحمل گلوکز افراد در ابتدای تحقیق، کاهش می دهد.
به طور خاص افراد مبتلا به پانکراس چرب از فواید تمرینات ورزشی بهره مند شدند، از آنجایی که تجمع نابجای چربی در اندام های داخلی، از جمله پانکراس، یکی از عوامل کلیدی در ایجاد چاقی و ابتلا به دیابت نوع 2 می باشد، این مطالعه نشان می دهد که تمرینات ورزشی راهی موثر برای کاهش تجمع چربی نابجا(ectopic fat accumulation) و در نتیجه کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 می باشد. یافته های این تحقیق در مجله ی Diabetologia منتشر شد.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/may/two-weeks-of-exercise-reduces-pancreatic-fat,-improves-beta-cell-function-93055451.html

 [1]دو سرعت نوعی از دویدن است که در مسافت کوتاه با آخرین سرعت ممکن انجام می‌شود.