شعار روز جهانی دیابت امسال: پرستاران و دیابت

ضمن عرض تبریک به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی دیابت، آرزوی انجمن دیابت طبرستان در سال جاری دستیابی به موفقیت های نوین در کنترل قند خون با تکنولوژیهای پیشرفته بمنظور کاهش بار مراقبت از این بیماری از دوش بیماران، خانواده ها و سیستم های بهداشتی کشور است.

موضوع روز جهانی دیابت در سال 2020 ، "پرستار و دیابت" است. در سال 2020 ، کمپین های روز جهانی دیابت بر ارتقا نقش پرستاران در پیشگیری و مدیریت دیابت متمرکز شده است. هدف این کمپین ها افزایش آگاهی در مورد نقش حیاتی پرستاران در حمایت از افراد دیابتی، است.

در حال حاضر بیش از نیمی از نیروی کار بهداشت جهانی را پرستاران تشکیل می دهند. آنها کارهای برجسته ای انجام می دهند تا از افرادی که با طیف گسترده ای از نگرانی های بهداشتی زندگی می کنند، حمایت نمایند. افرادی که یا مبتلا به دیابت هستند یا در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند، نیز به حمایت آنها احتیاج دارند.

افراد مبتلا به دیابت با چالش های زیادی روبرو هستند و تحصیلات برای تجهیز پرستاران به مهارت های لازم برای پشتیبانی از افراد مبتلا به دیابت امری حیاتی است.

با افزایش تعداد مبتلایان به دیابت در سراسر جهان، نقش پرستاران و سایر کارکنان پشتیبانی حرفه ای بهداشت در کنترل تأثیر این بیماری اهمیت بیشتری پیدا می کند.

ارائه دهندگان خدمات درمانی و دولت ها باید اهمیت سرمایه گذاری در آموزش و پرورش را تشخیص دهند. با تخصص مناسب، پرستاران با نقش محوری خود در تشخیص بموقع، مراقبت و آموزش، می توانند تفاوت زیادی برای افراد دیابتی ایجاد کنند. با پرورش آموزگاران دیابت در انجمن های کشوری، استانی و محلی ما نیز می توانیم این تفاوت را در کشورمان ایجاد کنیم. شناسایی گروه های در معرض خطر و نظارت بر این گروه ها، سهم مهمی در شناسایی بموقع بیماری دارد و شناسایی به موقع، سهم مهمی در کاهش عوارض دیابت دارد.

در حال حاضر بیش از ۴۰۰ میلیون دیابتی در دنیا وجود دارند که پیش‌بینی می‌شود، این عدد در سال ۲۰۳۵ به بیش از ۶۴۰ میلیون نفر برسد. به همین ترتیب مشخص می‌شود درحال حاضر حدود ۲۵۰ میلیون نفر در جهان دچار اختلال قندخون ناشتا هستند.

درخصوص آمار ابتلا به دیابت در ایران نیز ۱۱درصد جمعیت بالای ۲۵ سال در کشور به دیابت مبتلا هستند که در این میان تعداد افراد مبتلا به دیابت نوع دو بسیار قابل توجه‌تر از مبتلایان به دیابت نوع یک است. از این آمار یاد شده ۱۰ درصد را مردان و ۱۱.۵ درصد را زنان تشکیل می‌دهند. در گذشته آمار ابتلا به دیابت در روستاها و شهرهای بزرگ بسیار متفاوت بود، اما اکنون در روستاها نیز هشت درصد جمعیت بالای ۲۵ سال به دیابت مبتلا هستند که این عدد حاکی از رشد ۱۲ درصدی ابتلا به دیابت در روستاها در سالیان اخیر است. در این میان سهم پایتخت نشینان از آمار ابتلا به دیابت، ۱۲.۸ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال است.

در کل دنیا ۵۰ درصد از افراد دیابتی‌ از بیماری خود بی‌اطلاع هستند، به عبارت دیگر از هر دو فرد دیابتی یک نفر از ابتلای خود به دیابت بی خبر است، به همین دلیل برنامه‌های غربالگری دیابت در کشورها از اهمیت بالایی برخوردار است. در اینجا نقش پرستاران در شناسایی و غربالگری دیابت اهمیت می یابد. امید است با افزودن آموزشهای تخصصی دیابت به دروس پرستاری، در ارتقای هر چه بیشتر دانش این گروه مهم از کارکنان بهداشتی قدم موثری برداشته شود تا در آینده ی نزدیک شاهد ایجاد تفاوت در شرایط دیابت کشور باشیم.

با آرزوی سلامت روز افزون بیماران دیابتی، و مراقبین بهداشتی آنها

دکتر شاهین رسولی 

مدیر عامل انجمن دیابت طبرستان