29 نوامبر 2022 - بیماری قلبی همچنان یکی از علل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است، و دیابت یکی از عوامل خطر بیماری قلبی است. دیابت یک نگرانی رو به رشد برای سلامتی جهانی است، به طوری که بیش از 422 میلیون نفر با این اختلال متابولیک زندگی می کنند که اکثراً به دیابت نوع 2 مبتلا هستند.

دکتر گوسیا وامیل، متخصص قلب در کلینیک مایو در لندن، مدتهاست که در حال تحقیق در مورد ارتباط بین دیابت و بیماری قلبی بوده است.

او می گوید: برای افراد مبتلا به دیابت، استراتژی های درمانی جدیدی وجود دارد. ما از طریق تحقیقات بر روی دیابت و بیماری قلبی، چیزهای زیادی در مورد "نقش التهاب مزمن و مقاومت به انسولین به عنوان مکانیزمهایی که روند آترواسکلروز را آغاز می کنند" آموخته ایم، و البته همانطور که می دانیم آترواسکلروز می تواند منجر به بیماری عروق کرونر و حمله قلبی شود.اینجاست که رژیم غذایی و ورزش می تواند کمک کند.

دکتر وامیل گفت: ما شواهد و داده های علمی زیادی در دست داریم که نشان می دهد کاهش وزن و بهبود فشار خون، استراتژی های بسیار مهمی برای کاهش خطر ابتلا به دیابت و در نتیجه عوارض دیابت و بیماری های قلبی هستند.البته داروها و درمان های جدیدی نیز در دسترس هستند.

دکتر وامیل گفت: ما هم اکنون درمان‌هایی را برای کاهش ‌قند خون در دست داریم که در عین حال به ارتباط بین دیابت و بیماری‌های قلبی آنها نیز رسیدگی می‌کنند.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2022-11-strategies-heart-disease-diabetes-link.html