11ژانویه 2022- یک مطالعه ­ی جدید نشان داد که تزریق زیر جلدی 2.4 میلی گرم سماگلوتاید در هفته (Wegovy، ساخت شرکت نوونوردیسک) باعث کاهش وزن طولانی مدت بیشتری نسبت به تزریق یک بار در روز 3.0 میلی گرملیراگلوتاید (Saxenda، ساخت شرکت نوونوردیسک) در بزرگسالان دارای اضافه وزن یا چاق بدون دیابت می شود. این یافته ها قبلا در هفته چاقی در سال 2021 گزارش شده بود، و در یازدهم ژانویه 2022 به صورت آنلاین در JAMA منتشر شد.

این یافته‌ها حاصل مرحله­ ی سوم کارآزمایی "اثر درمانی سماگلوتید در افراد مبتلا به چاقی (STEP 8)" است که توسط دکتر Domenica M. Rubino، از مرکز تحقیقات و مدیریت وزن واشنگتن، آرلینگتون، ویرجینیا، و همکارانش انجام شد.

سماگلوتاید و لیراگلوتاید، آگونیست­های پپتید-1 شبه گلوکاگون(GLP-1) با قابلیت تزریق زیر جلدی هستند، که هر دو در ابتدا برای درمان دیابت نوع 2 در ایالات متحده و کشورهای دیگر تایید شدند، اما اکنون در دوزهای مختلف برای مدیریت اضافه وزن مزمن و برای افراد مبتلا به چاقی یا اضافه وزن و بیماری های همراه، مورد تایید قرار گرفتند. پیش از این فاز دوم این کارآزمایی نشان داده بود که تزریق 0.4 میلی گرم سماگلوتید یک بار در روز، کاهش وزن قابل توجهی نسبت به تزریق 3.0 میلی گرم لیراگلوتاید ایجاد می کند.

دکتر روبینو و همکارانش می گویند: سماگلوتاید و لیراگلوتاید با کاهش دریافت انرژی باعث کاهش وزن می شوند. با این حال، به نظر می رسد کاهش کالری دریافتی در مقایسه با دارونما برای سماگلوتید (35 درصد) بیشتر از لیراگلوتید (تقریبا 16درصد) باشد.

آنها افزودند: سماگلوتاید همچنین با کاهش میل به غذا همراه بوده است، که در مورد لیراگلوتاید کمتر مشهود است که این امر وجود مکانیسم های مختلف را برای تنظیم انرژی دریافتی توسط این دو دارو نشان می دهد.

شرکت نوونوردیسک اخیراً گزارش داده است که ممکن است مشکلاتی در عرضه ی Wegovy(سماگلوتاید) وجود داشته باشد، زیرا یک سازنده قراردادی که سرنگ‌های قلم‌ها را برای تزریق دارو پر می‌کرد، تولید و تحویل را موقتاً به دلیل مسائل مربوط به عملکرد خوب تولید، متوقف کرده است.

این شرکت همچنین در حال تولید شکل خوراکی سماگلوتید برای کاهش وزن است. فرم خوراکی آن قبلاً در دوزهای 7 یا 14 میلی گرم در روز برای درمان دیابت نوع 2 در ایالات متحده به عنوان Rybelsus تأیید شده است.

درمان فردی برای مبتلایان به چاقی

در این مطالعه (STEP 8) که فاز سوم یک کارآزماییتصادفی، برچسب باز و 68 هفته ای با حضور 338 بزرگسال بود به صورت تصادفی افراد با 2.4 میلی گرم در هفتهسماگلوتاید(126 نفر)، و یا 3.0 میلی گرمدر روز لیراگلوتاید(127 نفر) یا دارونمای تزریقی همسان(85 نفر)، درمان شدند. به همه ی افراد مشاوره در مورد رژیم غذایی و فعالیت بدنی ارائه شد.

پیامد اولیه، -میانگین تغییر وزن بدن در هفته ی 68 ام - برای سماگلوتید 15.8- درصد و برای لیراگلوتاید 6.4 - درصد گزارش شد، که یک تفاوت معنی‌دار بود(P <.001) . نسبت بیمارانی که به کاهش وزن 10درصدی، 15درصدی یا 20درصدی دست یافتند، به ترتیب 70.9٪، 55.6٪ و 38.5٪ با تزریق سماگلوتاید، در مقابل 25.6٪، 12.0٪ و 6.0٪ با تزریق لیراگلوتاید بود.

همچنین کاهش وزن مطلق بدن، دور کمر، فشار خون دیاستولیک، کلسترول تام، کلسترول با چگالی بسیار پایین، تری گلیسیرید، هموگلوبین A1c، گلوکز پلاسمای ناشتا و پروتئین واکنشی C، بطور قابل توجهی در هفته 68ام برای سماگلوتید هفتگی در مقایسه با لیراگلوتید روزانه، بیشتر بود. تفاوت بین دو گروه از نظر فشار خون سیستولیک، کلسترول LDL و HDL، اسیدهای چرب آزاد و انسولین سرم ناشتا از نظر آماری معنی‌دار نبود.

به طور کلی، 19.8٪ از بیماران، درمان خود را به طور دائم قطع کردند، با بیشترین موارد قطع دارو در گروه لیراگلوتاید (27.6٪)، پس از آن دارونما (17.6 درصد) و سپس سماگلوتاید (3.5 درصد). زمان تا اولین قطع تزریق دارو و قطع دائمی برای لیراگلوتاید کوتاهتر از سماگلوتاید یا دارونما بود.

عوارض جانبی توسط 95.2 درصد از بیماران گروه سماگلوتاید، 96.1 درصد از بیماران گروه لیراگلوتاید و 95.3 درصد از بیماران دریافت کننده ی دارونما گزارش شد. اختلالات گوارشی با دو داروی فعال شایع ترین عوارض بود که توسط 84.1٪ افراد در گروه سماگلوتاید و 82.7٪ افراد در گروه لیراگلوتاید، در مقابل 55.3٪ افراد در گروه دارونما گزارش شدند.

بیشتر عوارض جانبی خفیف تا متوسط ​​بود و بدون قطع درمان برطرف شد. عوارض جانبی شدید گوارشی به ترتیب تنها توسط 3.2٪، 2.4٪ و 3.5٪ از بیماران گروه سماگلوتاید، لیراگلوتاید و دارونما گزارش شد.

محققان گفتند: این کارآزمایی نشان داد کاهش وزن با سماگلوتاید به طور قابل توجهی بیشتر از لیراگلوتاید است. با این حال، تنوع در پاسخ به درمان به این معنی است که تحمل و حساسیت فرد به یک درمان خاص برای مدیریت چاقی، مهم است و باید در نظر گرفته شود.

آنها نتیجه گیری کردند که وجود چندین داروی ضد چاقی اثبات شده که از طریق مکانیسم های مختلف، و دوزهای مختلف موثر هستند و دارای پروفایل های اثرات نامطلوب مختلفی می باشند، می تواند برای پزشکان و بیماران مفید باشد.

بودجه ی این آزمایش توسط Novo Nordisk تامین شد.

منبع:

https://www.medscape.com/viewarticle/966376?src=