27ژانویه 2022 - بر اساس مطالعه ی جدیدی که در 27 ژانویه درPLOS Medicine ، توسط دکتر سینا فاضل از دانشگاه آکسفورد بریتانیا و همکارانش منتشر شد، در میان بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن و غیرواگیر، خطر مرگ در صورتی که فرد به بیماری روانی نیز مبتلا باشد، بیش از دو برابر افزایش می یابد.

بیماری‌های غیرواگیر مانند دیابت و بیماری‌های قلبی، یک چالش بهداشت عمومی جهانی هستند که تخمین زده می‌شود سالانه مسئول 40 میلیون مرگ و میر اضافه باشند. در مطالعه جدید، محققان از ثبت ملی در سوئد برای بررسی بیش از 1 میلیون فرد متولد بین سال‌های 1932 تا 1995 که دارای تشخیص بیماری مزمن ریوی، بیماری قلبی عروقی و دیابت بودند، استفاده کردند. برای بیش از یک چهارم (25 تا 32 درصد) از افرادی که در تجزیه و تحلیل قرار گرفتند، در طول زندگی نوعی از اختلال روانپزشکی تشخیص داده شده بود.

طی 5 سال پس از تشخیص، 7 درصد از افراد شرکت‌کننده در مطالعه به هر علتی و 0.3درصدبه دلیل خودکشی فوت کرده بودند. اختلالات روانپزشکی هم­آیند، با مرگ و میر بیشتر به همه ی علل  در مقایسه با افرادی که به این اختلالات مبتلا نبودند، همراه بود. هنگامی که محققان هر بیمار را با یک خواهر یا برادر سالم او مقایسه کردند، تا عوامل خطر خانوادگی را از نتایج حذف کنند، عوارض روانپزشکی به طور مداوم با افزایش میزان مرگ و میر زودرس و خودکشی همراه بود. افزایش خطر مرگ و میر در افرادی با تشخیص اختلالات روانپزشکی، به عنوان مثال، در افراد مبتلا به بیماریهای مزمن و اختلال مصرف مواد بطور هم­آیند در مقایسه با خواهر و برادرهای سالم آنها بین 8.3 تا 9.9 برابر و در افراد مبتلا به افسردگی هم­آیند بین 5.3 تا 7.4 برابر افزایش یافت. یکی از محدودیت‌های این مطالعه این بود که استفاده از ثبت‌های مبتنی بر جمعیت برای شناسایی بیماران به این معنی است که بیماری‌های روانپزشکی در مراکز مراقبت تخصصی تشخیص داده می‌شوند و افراد تشخیص داده نشده و کسانی که بیماری روان‌پزشکی خفیف­تر دارند، ممکن است از قلم بیافتند.

نویسندگان می گویند: بهبود ارزیابی، درمان و پیگیری اختلالات روانپزشکی هم­آیند در افراد مبتلا به بیماریهای مزمن غیرواگیر، ممکن است خطر مرگ و میر را در میان این افراد کاهش دهد.

دکتر فاضل می افزاید: ما از پرونده الکترونیک سلامت برای بررسی بیش از 1 میلیون بیمار مبتلا به بیماری های مزمن ریوی، بیماری های قلبی عروقی و دیابت استفاده کردیم. بیش از 7 درصد از این بیماران به هر دلیلی طی پنج سال و 0.3 درصد به دلیل خودکشی جان خود را از دست دادند،- خطراتی که در بیماران مبتلا به بیماری‌های روانپزشکی در مقایسه با بیمارانی که چنین بیماری‌های همراهی نداشتند، بیش از دو برابر شده بود.

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2022/01/220127141616.htm