10 مارس 2023 - یک مطالعه ی جدید منتشر شده در BMC Medicine نشان می دهد که خطر ابتلا به دیابت برای فرزندانی که در دوران بارداری در معرض اختلالات فشار خون مادر قرار دارند، در مراحل بعدی زندگی بطور قابل توجهی بالا است.

مطالعات نشان داده اند که اختلالات فشار خون مادر در دوران بارداری (HDP) به ایجاد بیماری قلبی عروقی در فرزندان در مراحل بعدی زندگی کمک می کند، اما شواهد تجربی در این زمینه متناقض است. این مطالعه با هدف ارزیابی ارتباطHDPs  کلی مادر و HDP خاص در مادر با دیابت در فرزندان از کودکی تا اوایل بزرگسالی انجام شد.

محققان با استفاده از ثبت ملی سلامت دانمارک، در مجموع 2،448،753 فرد متولد شده در دانمارک از سال 1978 تا 2018 را در این مطالعه مورد بررسی قرار دادند. HDP مادر شامل فشار خون مزمن، فشار خون بارداری و پره اکلامپسی بود. نتیجه ی مورد نظر، دیابت در فرزندان (شامل دیابت نوع 1، نوع 2 و بارداری) بود. پیگیری فرزندان از بدو تولد شروع شد و با اولین تشخیص دیابت، مهاجرت از دانمارک، مرگ یا پایان زمان تحقیق در 31 دسامبر 2018- هر کدام که زودتر اتفاق افتاد- پایان یافت. محققان از رگرسیون خطرات متناسب کاکس برای ارزیابی نسبت های خطر (HRs) با فاصله اطمینان  95درصد (CIs) برای بررسی ارتباط بین HDP مادر و دیابت (شامل دیابت نوع 1، نوع 2، و دیابت بارداری) در فرزندان از تولد تا بزرگسالی( تا 41 سال)، با سن فرزندان به عنوان مقیاس زمانی، استفاده کردند.

نتایج این تحقیق به شرح زیر بود:

· طی یک پیگیری تا 41 سال(متوسط: 19.3) ، 1247 فرزند متولد شده از مادران دارایHDP و 23645 فرزند متولد شده از مادران بدونHDP ، مبتلا به دیابت تشخیص داده شدند. خطر ابتلا به دیابت کلی و همچنین دیابت نوع 2 و دیابت بارداری، برای فرزندانی که از مادران مبتلا بهHDPمتولد شدند، در مقایسه با فرزندانی که از مادران بدونHDP متولد شده‌ بودند، بیشتر بود.

· خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در فرزندان متولد شده از مادران مبتلا به فشار خون حاملگی یا پره اکلامپسی، بالاتر بود.

· قوی ترین ارتباط برای پره اکلامپسی شدید، با خطر 2 برابری دیابت نوع 2 در فرزندان مشاهده شد.

· ارتباط بین HDP مادر و دیابت نوع 1 به جز فشار خون حاملگی مادر، از نظر آماری معنی دار نبود.

· علاوه بر این، محققان دریافتند که خطر ابتلا به دیابت حاملگی در فرزندان متولد شده از مادران با هر زیر گروهی از HDP مادری، بالاتر بود ونسبت خطرمربوطه(95٪ Cis)برای فشار خون مزمن، فشار خون بارداری و پره اکلامپسی به ترتیب 1.60، 1.29، و 1.38 بود.

· همچنین ارتباط قوی تری در بین فرزندان مادران مبتلا به HDP که همزمان به دیابت نیز مبتلا بودند، نسبت به فرزندان مادران مبتلا به HDP یا دیابت به تنهایی، مشاهده شد.

محققان گفتند: فرزندان متولد شده از مادران مبتلا به HDP، به ویژه مادرانی که همزمان به دیابت نیز مبتلا بودند، در مراحل بعدی زندگی خود در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت بودند. یافته های ما نشان می دهد که پیشگیری به موقع و موثر از HDP در زنان در سنین باروری، باید به عنوان راهبردهای پیشگیری و کنترل دیابت برای نسل های بعدی آنها مورد توجه قرار گیرد.

رفرنس و منبع خبر:

Yang, L., Huang, C., Zhao, M. et al. Maternal hypertensive disorders during pregnancy and the risk of offspring diabetes mellitus in childhood, adolescence, and early adulthood: a nationwide population-based cohort study. BMC Med 21, 59 (2023). https://doi.org/10.1186/s12916-023-02762-5

https://medicaldialogues.in/diabetes-endocrinology/news/offsprings-exposed-to-maternal-hypertensive-disorders-during-pregnancy-at-increased-diabetes-risk-108082