22 نوامبر 2022- یک تیم مشترک از دانشمندان موسسه نوآوری‌های زیست‌پزشکی تراساکی و مرکز پزشکی دانشگاه نبراسکا، نوعی آئروژل فیبری را مهندسی کرده‌اند که باعث بهبود سریع‌تر و مؤثرتر زخم‌های دیابتی می‌شود.

همانطور که در مقاله ی آنها در Advanced Functional Materials توضیح داده شده است، کانال های میکرو و ماکرو مهندسی شده در این آئروژل، توانایی بهبود زخم های مزمن دیابتی را تسهیل می کند، در حالی که پروتئین جدیدی که در این آئروژل گنجانده شده است، قابلیت های ضد میکروبی دارد و بسته شدن بافت زخم و تشکیل رگ های خونی جدید را تقویت می کند.

به طور کلی، درمان زخم پای دیابتی (DFUs) چالش برانگیز است. تعداد زیادی از بیماران مبتلا بهDFU ، هر ساله دچار قطع عضو می شوند که به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی آنها تأثیر می گذارد. اختلال در بهبودی و نتایج بالینی ضعیف در زخم پای دیابتی به دلیل مشکلات اساسی در گردش خون، آسیب عصبی، عملکرد سیستم ایمنی و فیبروز، است.  DFUهایی که بهبود نمی یابند نیز شانس کمتری برای بهبودی پس از جراحی دارند.

در طول ترمیم معمول زخم، باید انواع خاصی از سلول ها و مولکول ها به محل زخم مهاجرت کنند. این سلول ها شروع به تشکیل رگ های خونی و بازسازی بافت می کنند که برای ترمیم و بسته شدن سریع زخم لازم است.

ریزساختار پانسمان ها با اجازه دادن به سلول ها برای مهاجرت از طریق پانسمان به محل زخم برای بستن زخم و حفظ ساختار زخم کار بسیار مهمی را انجام می دهند. تیمUNMC/TIBI ، آئروژل های نانوفیبری حاوی ریزساختار سازمان یافته ای را تولید کردند که مهاجرت سلولی، اکسیژن و مواد مغذی را به بستر زخم تسهیل می کند.

علاوه بر این، پیشگیری از عفونت نیز در بهبود سریعDFU ها بسیار مهم است. این تیم یک پپتید ضد میکروبی جدید را در پانسمان گنجانده اند تا از رشد باکتری ها جلوگیری کند و ترمیم را تسریع نماید. مزیت این پپتید جدید، کم هزینه بودن و قدرت آن در مقایسه با عوامل ضد میکروبی تجاری موجود است.

با استفاده از یک مدل موش برای زخم مرتبط با دیابت نوع 2، محققان نشان دادند که پانسمان جدید آنهاDFU ها را در طی 2 هفته بهبود می بخشد که به طور قابل توجهی سریعتر از پانسمان های قبلی بود.

دکتر علی خادم حسینی، مدیر و مدیر عامل TIBI، گفت: خواص ترکیبی آیروژل نانوالیافی ما به طور هم افزا برای ایجاد یک درمان برتر برای زخم های دیابتی عمل کرده و پتانسیل استفاده در کاربردهای زیست پزشکی آینده را دارد.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2022-11-microchannel-containing-nanofiber-aerogels-small-protein.html