15 مارس 2023 - بر اساس یک مطالعه جدید، پانکراس مصنوعیControl-IQ  که در ابتدا در مرکز فناوری دیابت دانشگاه ویرجینیا ساخته شد، کنترل قند خون را در کودکان 2 تا 6 ساله مبتلا به دیابت نوع 1 بطور ایمن و موثر بهبود می بخشد. جزئیات این مطالعه ی بالینی و یافته های آن در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شده است.

قند خون شرکت ‌کنندگانی که از پانکراس مصنوعی استفاده می‌ کردند در مقایسه با شرکت ‌کنندگان گروه کنترل، تقریباً سه ساعت بیشتر در طول روز در محدوده ی هدف مورد نظر بود. در این مطالعه گروه کنترل به روش‌هایی که قبلاً برای مدیریت قند خون خود استفاده می کردند، ادامه دادند.

سیستم Control-IQ که توسطTandem Diabetes Care ساخته شده است، یک دستگاه مدیریت دیابت است که به طور خودکار قند خون را کنترل و تنظیم می کند. پانکراس مصنوعی دارای یک پمپ انسولین است که از الگوریتم های کنترلی پیشرفته بر اساس اطلاعات پایش مداوم قند خون فرد برای تنظیم دوز انسولین در صورت نیاز استفاده می کند.

بر اساس یافته‌های دو مطالعه قبلی، این سیستم قبلاً توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای افراد 6 ساله و بالاتر مبتلا به دیابت نوع 1، تأیید شده است.

پرفسور Marc D. Breton، محقق اصلی این کارآزمایی از دانشکده پزشکیUVA ، گفت: پس از موفقیت چشمگیر فناوری Control-IQ در افراد 6 سال به بالا، دیدن اثربخشی و ایمنی این دستگاه برای جوانترین و اغلب چالش برانگیزترین بیماران ما بسیار لذت بخش است. با این نتایج، ما اکنون سال‌ها اعتبار بالینی این سیستم را در تمام گروه‌های سنی جمع‌آوری کرده‌ و مشتاقانه منتظر هستیم که این جمعیت کثیر از بیماران از این فناوری تغییر دهنده زندگی، استفاده کنند.

پانکراس مصنوعی در این تحقیق در زندگی روزمره استفاده شد

در این مطالعه 102 کودک بین 2 تا 6 سال در سه سایت در ایالات متحده (UVA، دانشگاه استنفورد و دانشگاه کلرادو)مورد مطالعه قرار گرفتند و 68 نفر از آنها به طور تصادفی به مدت 13 هفته از سیستم پانکراس مصنوعی استفاده کردند، در حالی که 34 کودک باقیمانده در این مطالعه در گروه کنترل قرار گرفتند. همه شرکت کنندگان در طول مطالعه، برنامه روزانه منظم خود را ادامه دادند.

به طور متوسط، زمان در محدوده ی هدف بودن قند خون برای شرکت کنندگانی که از پانکراس مصنوعی استفاده کردند، در کل روز حدود 12 درصد بیشتر از شرکت کنندگان در گروه کنترل بود و در طول ساعات شبانه( از 10 شب تا ساعت 6 صبح)، 18 درصد بیشتر از گروه کنترل در محدوده ی هدف بود. کنترل قند خون در شب اهمیت ویژه ای دارد، زیرا هیپوگلایسمی شدید و کنترل نشده (سطح بسیار پایین گلوکز خون) می تواند منجر به تشنج، کما یا حتی مرگ شود.

به طور کلی، محققان اظهار داشتند که شرکت کنندگان 2 تا 6 سال، قادر به استفاده ایمن از پانکراس مصنوعی بودند. دو مورد هیپوگلایسمی شدید در گروه پانکراس مصنوعی در مقایسه با یک مورد در گروه کنترل وجود داشت. همچنین یک مورد کتواسیدوز دیابتی در گروه پانکراس مصنوعی وجود داشت که ناشی از خرابی لوله پلاستیکی نازکی است که پمپ انسولین را به بدن بیمار متصل می ‌کند.

نکته قابل توجه این بود که بیشتر بازدیدهای مرتبط با مطالعه - از جمله 80٪ از جلسات آموزشی در مورد پانکراس مصنوعی و بیش از 90٪ از ویزیت های کلی - به صورت مجازی انجام شد. دستیابی به نتایج گزارش شده تحت این شرایط، سهولت استفاده از فناوری و پتانسیل آن را برای مناطقی که دسترسی آسان به متخصصان غدد ندارند، برجسته می کند.

پرفسور برتون گفت: در پایان روز، این فناوری به طور قابل توجهی قند خون را بهبود بخشید و ایمنی جوانترین بیماران ما را تضمین کرد، اما موضوعی که شاید به همان اندازه مهم است، کاهش نگرانی دائمی این خانواده ها در مورد سطح قند خون کودکانشان به ویژه در طول شب بود. شنیدن تجربیات این خانواده‌ها و نحوه ادغام این ابزارهای جدید در زندگی‌شان برای ما فوق‌العاده لذت‌ بخش است زیرا از چالش‌هایی که با آن‌ها رو به ‌رو بودند، کاسته است.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2023-03-artificial-pancreas-blood-sugar-kids.html