21 نوامبر 2022- کاهش وزن هرگز به سادگی شکستن یک بادام نیست، اما طبق تحقیقات جدید دانشگاه استرالیای جنوبی، مصرف یک مشت بادام در روز می‌تواند از اضافه وزن جلوگیری کند.

با بررسی اینکه چگونه بادام می تواند بر اشتها تاثیر گذارد، محققان دریافتند که یک میان وعده ی 30 تا 50 گرمی بادام می تواند به افراد کمک کند تا چندین کیلوژول غذای مصرفی خود را در هر روز کاهش دهند.

این مطالعه که در مجله اروپایی تغذیه منتشر شد، نشان داد افرادی که به جای یک میان وعده کربوهیدراتی، بادام مصرف می‌کنند-که از نظر مقدار انرژی معادل با وعده ی کربوهیدراتی باشد-، انرژی دریافتی خود را به میزان 300 کیلوژول در وعده غذایی بعدی (که بیشتر آن از غذاهای ناسالم دریافت می‌شود) کاهش می دهند.

دکتر شرایا کارتر از اتحادیهUniSA برای تحقیقات در ورزش، تغذیه و فعالیت (ARENA) می‌گوید: این تحقیق بینش‌های ارزشمندی را برای مدیریت وزن ارائه می‌دهد.نرخ اضافه وزن و چاقی یک نگرانی عمده برای سلامت عمومی است و تعدیل اشتها از طریق پاسخ بهتر هورمونی ممکن است کلید ارتقای مدیریت وزن باشد.ما در این تحقیقات هورمون‌هایی را که اشتها را تنظیم می‌کنند و اینکه چگونه آجیل - به‌ویژه بادام - ممکن است در کنترل اشتها نقش داشته باشد، بررسی کرده و دریافتیم افرادی که بادام می‌خوردند تغییراتی را در هورمون‌های تنظیم‌کننده اشتها تجربه کردند و همین تغییرات ممکن است به کاهش مصرف غذا (به میزان 300 کیلوژول) کمک کرده باشد.

در استرالیا، دو نفر از هر سه بزرگسال (12.5 میلیون) دارای اضافه وزن یا چاق هستند. در سراسر جهان، 9 میلیارد بزرگسال دارای اضافه وزن هستند که 650 میلیون نفر از این افراد، چاق هستند.

این مطالعه نشان داد که میزان پپتید C در افرادی که بادام می‌خوردند، 47 درصد کمتر است، که می‌تواند حساسیت به انسولین را بهبود بخشد و خطر ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش دهد. در این افراد همچنین سطوح پلی پپتید انسولینوتروپیک وابسته به گلوکز (18 درصد بیشتر)، غلظت گلوکاگون (39 درصد بیشتر)، و پاسخ های پلی پپتیدی پانکراس (44 درصد بیشتر) بالاتر بود. گلوکاگون سیگنال های سیری را به مغز می فرستد، در حالی که پلی پپتید پانکراس هضم را کند می کند که ممکن است مصرف غذا را کاهش دهد و هر دو کاهش وزن را تقویت کنند.

بادام سرشار از پروتئین، فیبر و اسیدهای چرب غیراشباع است که ممکن است خواص سیر کنندگی آن و این که چرا فرد در وعده ی غذایی بعدی پس از مصرف بادام، کمتر غذا می خورد را توضیح دهد.

یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که خوردن بادام تغییرات کوچکی در انرژی دریافتی افراد ایجاد می‌کند، دکتر کارتر گفت: این ممکن است در دراز مدت اثرات بالینی قابل توجهی داشته باشد.

دکتر کارتر افزود: حتی تغییرات کوچک و مثبت در شیوه زندگی می‌تواند در یک دوره طولانی‌تر خود را نشان دهد. وقتی تغییرات کوچک و پایدار ایجاد می‌کنیم، احتمالاً سلامت کلی خود را در درازمدت بهبود می‌بخشیم. بادام یک میان وعده سالم و فوق العاده برای گنجاندن در رژیم غذایی روزانه است. ما اکنون هیجان زده هستیم که ببینیم چگونه بادام ممکن است در رژیم کاهش وزن بر اشتها تأثیر بگذارد و چگونه می تواند در طولانی مدت به مدیریت وزن کمک کند.

منبع:

https://www.news-medical.net/news/20221121/Almond-consumption-could-keep-extra-kilos-at-bay-research-says.aspx