نویسنده دکتر Anne L. Peters

11 ژانویه 2022 - هر زمان که یک بیمار جدید مبتلا به دیابت نوع 2 را ویزیت می کنم که معمولاً متفورمین مصرف می کند، یکی از اولین سؤالاتی که از من می پرسند، این است که "آیا می توانم داروهایم را کنار بگذارم؟" به نظر می رسد که همه کسانی که به دیابت مبتلا می شوند، می خواهند دیابت نداشته باشند.

بنابراین، این واقعا برای من به عنوان یک پزشک و برای بیماران چه معنایی دارد؟ انجمن دیابت آمریکا اخیراً بیانیه ای اجماعی ارائه کرده است که تعریف بهبودی یا remission را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 تعریف و تفسیر می کند. اساساً، اگر درصد هموگلوبینA1c ، شما برای حداقل 3 ماه، بدون مصرف داروهای دیابت کمتر از 6.5٪ باشد، بهبودی از دیابت حاصل شده است.

اقدامات دیگر بغیر از تغییر سبک زندگی، مانند جراحی متابولیک وجود دارد که می تواند منجر به بهبودی از دیابت شود. اما باز هم تعریف بهبودی از دیابت تقریبا همان است، 3 ماه بعد از عمل جراحی و حداقل 3 ماه بدون مصرف داروهای دیابت همراه با اقدامات سبک زندگی، هموگلوبین A1c شما کمتر از 6.5٪ ، باشد. دانشمندان بر این باورند که بهبودی واقعی از دیابت در حدود 6 ماه پس از مداخله در سبک زندگی اتفاق می‌افتد و پس از آن مجدداً حداقل برای 3 ماه بیمار می تواند از داروهای دیابت استفاده نکند.

این مرا به این فکر انداخت که به بیماران بطور واضح توضیح دهم که این تنها یک بهبودی موقت است، بنابراین به معنای درمان نیست. من مخالف درمان دیابت نیستم و در واقع، طرفدار آن هستم. اما وقتی کسی به دیابت مبتلا می‌شود - و راستش، فرقی نمی‌کند نوع 1 یا نوع 2 باشد - اولین چیزی که به آن فکر می‌کنم، و اولین چیزی که به بیمارانم آموزش می دهم این است که چقدر مهم است که یک شیوه زندگی فردی سالم داشته باشیم. این سبک زندگی سالم فقط مختص افراد مبتلا به دیابت نیست. این تا حد زیادی به معنای سبک زندگی سالمی است که همه ما باید از آن پیروی کنیم، سبکی که در آن کربوهیدرات های ساده ی کمتر، غذاهای فرآوری شده ی کمتر، سبزیجات بیشتر، پروتئین های بدون چربی و گوشت بیشتر بخوریم - همه چیزهایی که می دانیم باید انجام دهیم و همه چیزهایی که ما را سالم نگه می دارد. تا حدودی، من فکر می‌کنم که شما هرگز نمی توانید از دیابت برای همیشه "رهایی" یابید، اما اگر دیابت فرد را به سمت داشتن سبک زندگی سالم‌تر سوق دهد، فکر می‌کنم عالی است.

به نظر من مردم باید بیشتر ورزش کنند، بخصوص وقتی نوبت به درمان دیابت می رسد، ورزش کلیدی است. وقتی به چاقی فکر می کنید، ما می خواهیم به افرادی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند، کمک کنیم تا به عنوان بخشی از درمان دیابت، وزن خود را کاهش دهند.

بنابراین، اگر افرادی که دیابت برای آنها تشخیص داده شده است، همان عادات قدیمی خود را حفظ کنند و وزن خود را کاهش ندهند و ورزش نکنند، واقعاً به بهبودی نمی رسند. اما بسیاری از افراد مبتلا به دیابت در صورت انجام این کارها می توانند داروهای خود را کنار بگذارند.

با این حال، این برای همه صادق نیست، و من نمی‌خواهم مردم انتظارات غیرواقعی داشته باشند، زیرا فکر می‌کنم احتمالاً هزاران زیرگروه مختلف از دیابت نوع 2 وجود دارد و من افراد لاغر بسیاری را دیده ام که به دیابت نوع 2 مبتلا هستند و به مداخلات سبک زندگی پاسخ نمی‌دهند، یا افرادی که کمبود انسولین بیشتری دارند و همچنین به دارو نیاز دارند.

من فکر می‌کنم بسیار مهم است که انتظارات افراد را تصحیح کنیم، در حقیقت بهبودی به معنای بازگشت به حالت قبل و سلامتی کامل نیست، یعنی زمانی که مجبور نبودید به آنچه می‌خوردید فکر کنید یا اینکه اگر روزی ورزش نمی کردید به این اندازه مهم نبود و می توانستید در روزهای دیگر هفته آن را جبران کنید. من فکر می کنم دیابت واقعا باید زنگ خطری برای توجه به عادات سبک زندگی سالم تر باشد.

مسئله دارو واقعاً یک مسئله فردی است و من فکر می کنم ما باید به بیماران کمک کنیم تا بهترین داروها را بر اساس اهداف آنها پیدا کنیم، اما ما همچنین باید فکر کنیم که بهبودی از دیابت فقط داشتن قند خون طبیعی نیست.

تعریفانجمن دیابت آمریکادر مورد بهبودی از دیابت فقط کنترل خوب و در محدوده ی طبیعی قند خون است، اما من به چیزی بیشتر از قند خون نگاه می کنم. شما باید به چربی ها و فشار خون نیز نگاه کنید و همانطور که قبلاً اشاره کردم، باید بررسی کنید که آیا فردی که از قبل به بیماری قلبی عروقی مبتلا بوده و یا دارای عوارض میکروواسکولار است نیاز به غربالگری و درمان دارد یا خیر.

من در واقع فکر می کنم که از برخی جهات، تشخیص دیابت مفید است، زیرا به افراد کمک می کند تا در مسیر بهتری برای سلامت قرار گیرند. من نمی خواهم مردم فکر کنند که بهبودی به این معنی است که می توانند به عادت های ناسالم قبلی خود برگردند. من واقعاً همه مردم را تشویق می‌کنم که سبک زندگی سالم‌تری داشته باشند، و اگر منجر به بهبود سطح قند خون و قطع مصرف دارو شود، فکر می‌کنم که این عالی و یک هدف ارزشمند است. اما به یاد داشته باشید، سلامتی و رسیدن به اهداف در درمان دیابت نوع 2 ، مهم و کلیدی است.

منبع:

https://www.medscape.com/viewarticle/963547