14مارس 2023 - بر اساس مطالعه ‌ای که توسط دکتر ملانی هندرسون، استادیار بالینی دانشگاه مونترال انجام شد، ده دقیقه فعالیت بدنی در روز یا کاهش زمان نشستن در برابر صفحات نمایشگر، برای به تاخیر انداختن شروع دیابت نوع 2 و کاهش سرعت پیشرفت آن در جوانان کافی است.

نرخ چاقی در میان کانادایی های زیر 19 سال مانند سایر نقاط جهان در حال افزایش است و به سطوح هشدار دهنده ای رسیده است. با توجه به اینکه انتظار می‌ رود تعداد کودکان مبتلا به دیابت نوع 2 در کانادا در چند دهه آینده چهار برابر شود، تحقیقات دکتر هندرسون با تعیین کمیت چگونگی تأثیر فعالیت بدنی و رفتارهای کم تحرکی بر شاخص‌های کلیدی دیابت، بارقه ‌ای از امید را ارائه می ‌کند.

دکتر هندرسون،می گوید: فقط با 10 دقیقه فعالیت بدنی متوسط تا شدید در روز، ما شاهد کاهش خطرات مرتبط با ابتلا به دیابت نوع 2 در کودکان در معرض خطر هستیم.

نتایج این مطالعه، در ماه نوامبر در Lancet Child Adolescent Health منتشر شد.

دکتر هندرسون افزود: کاهش زمان بی تحرکی به میزان یک ساعت در روز فواید مشابهی دارد. به ویژه کاهش زمان گذراندن وقت در مقابل صفحات نمایش، چه تلویزیون، چه بازی های ویدیویی یا رسانه های اجتماعی، سودمند است، اما به عنوان مثال، اجتناب از استفاده از اتومبیل و پیاده روی کار آسان تری برای کاهش بی تحرکی است. همه ی عادات بی تحرک تأثیر یکسانی بر سلامت متابولیکی قلبی ندارند.

با این حال، تغییر عادات سبک زندگی ممکن است دشوار باشد. بدن مکانیسم هایی برای حفظ بالاترین وزن خود دارد که کاهش وزن را بسیار دشوار می کند. به گفته محققان، به همین دلیل بسیار مهم است که در مورد کودکان و نوجوانانی که سابقه خانوادگی چاقی دارند، زودتر اقدام کنیم.

دکتر هندرسون گفت: نیاز فوری به توسعه و اجرای سیاست ‌های پیشگیری از چاقی وجود دارد که با هدف ترویج فعالیت بدنی و کاهش رفتارهای کم تحرک برای پیشگیری از دیابت در جمعیت‌های آسیب‌ پذیر انجام می‌شود، ما باید سلامت را در سراسر جهان هدف قرار دهیم.

در مجموع 630 کودک در استان کبک کانادا با سابقه خانوادگی چاقی در مدت هفت سال در سه دوره مورد بررسی قرار گرفتند: سنین 8 تا 10، 10 تا 12 و 15 تا 17. چندین آزمایش برای اندازه گیری شاخص های کلیدی دیابت از جمله حساسیت به انسولین، ترشح انسولین و سطح گلوکز خون مورد استفاده قرار گرفت. فعالیت بدنی و کل زمان بی تحرکی با شتاب‌ سنج اندازه‌ گیری شد، و زمان فراغت با استفاده از یک پرسشنامه خود گزارش ‌دهی ارزیابی گردید.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2023-03-diabetes-young-people-medication.html