21 نوامبر 2022- بر اساس مطالعه جدیدی که در مجله JAMA Network منتشر شده است، کرندیا(فینرنون)، داروی بیماری کلیوی دیابت، خطر ابتلا به ذات الریه و پیامدهای ضعیف کووید-19 را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و بیماری مزمن کلیه، کاهش می دهد.

کرندیا در سال 2021 توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به عنوان درمانی برای عوارض کلیوی و قلبی در افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی مرتبط با دیابت نوع 2، تایید شد. این دارو بر اساس نتایج یک مطالعه بزرگ تایید شد که نشان می‌داد مصرف این دارو توسط افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی، به احتمال زیاد از وخیم شدن عملکرد کلیه و پیامدهای قلبی عروقی ضعیف مانند حمله قلبی، سکته مغزی یا مرگ ناشی از دلایل قلبی عروقی، جلوگیری می کند. از زمان تایید فینرنون، مطالعات دیگر نشان داده‌اند که درمان زودهنگام با چندین دارو می تواند از پیشرفت بیماری کلیوی دیابت جلوگیری کند، بنابراین کرندیا ممکن است به عنوان بخشی از استراتژی درمان چند دارویی بسیار مفید باشد.

در مطالعه ی اخیر، محققان از داده‌های 12999 شرکت‌کننده در دو کارآزمایی بالینی مختلف که کرندیا را شامل می‌شد، استفاده کردند. آنها به طور خاص به بررسی نرخ ابتلا به ذات الریه و پیامدهای ضعیف مربوط به COVID-19 در افرادی که این دارو را مصرف می کردند، پرداختند. در هر دو کارآزمایی بالینی، شرکت‌کنندگان مبتلا به دیابت نوع 2 و بیماری مزمن کلیوی به ‌طور تصادفی در سه گروه قرار گرفتند: 10 میلی گرم کرندیا، 20 میلی‌گرم کرندیا و دارونما (قرص‌های غیرفعال) . همه ی گروه ها رژیم دارویی خود را یک‌ بار در روز برای مدت درمان متوسط ​​2.6 سال مصرف کردند. میانگین سنی شرکت کنندگان 64.8 سال و حدود 70 درصد مرد بودند.

کرندیا با خطر کمتر پنومونی و پیامدهای ضعیف کووید مرتبط است

به طور کلی در طول دوره مطالعه، 4.7 درصد از شرکت کنندگان در گروه کرندیا و 6.7 درصد از شرکت کنندگان در گروه دارونما دچار ذات الریه شدند، بنابراین کرندیا با 29 درصد خطر کمتر برای ابتلا به ذات الریه مرتبط بود. پنومونی جدی در 2.6 درصد از گروه های کرندیا و 3.9 درصد از گروه دارونما مشاهده شد، بنابراین کرندیا با 31 درصد خطر کمتر برای ابتلا به ذات الریه جدی مرتبط بود. عوارض جانبی مرتبط باکووید-19(مانند مرگ پس از بستری در بیمارستان) در 1.3٪ از گروه های کرندیا و 1.8٪ از گروه دارونما مشاهده شد، بنابراین کرندیا با 27٪ خطر کمتر برای پیامدهای ضعیف مرتبط با کووید-19مرتبط بود.

محققان به این نتیجه رسیدند که مصرف کرندیا با خطر کمتر پنومونی و پیامدهای ضعیف کووید-19مرتبط است، که نشان می دهد اثرات ضد التهابی این دارو ممکن است به ریه ها و سایر نواحی بدن گسترش یابد. آنها نوشتند که ممکن است مطالعات بیشتر دربارهکرندیادر افراد بدون بیماری مزمن کلیوی ضروری باشد تا بررسی گردد که آیا این دارو می تواند به عنوان یک درمان عمومی برای ذات الریه یا موارد جدید کووید-19مفید باشد یا خیر.

منبع:

https://www.diabetesselfmanagement.com/news-research/2022/11/21/kerendia-linked-to-lower-pneumonia-risk-in-type-2-diabetes-and-kidney-disease/