21 نوامبر 2022- هشدار شیوع بیماری اخیر که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) منتشر شد، چهار مورد تایید شده ی آزمایشگاهی ابتلا به کروناویروس سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS-CoV) است که از سه منطقه در عربستان سعودیگزارش شده است.

سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) یک عفونت تنفسی مشترک بین انسان و دام است که توسط MERS-CoV، یک ویروس کرونای منتقل شده از شترهای درومدری ایجاد می شود. بیشتر عفونت‌های MERS-CoV  بدون علامت هستند یا علائم خفیفی مانند تب، تنگی نفس و سرفه ایجاد می‌کنند. با این حال، عفونت های شدید در افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری های همراه مانند سرطان، دیابت و بیماری های کلیوی و ریوی دیده شده است. سایر علائم گزارش شده شامل ذات الریه و اسهال است.

در حالی کهMERS-CoV ، قابلیت انتقال انسان به انسان را دارد، موارد به تماس های نزدیک و در محیط مراقبت های بهداشتی محدود است. اگرچه واکسن‌ها و روش‌های درمانی علیه MERS-CoV در حال توسعه هستند، در حال حاضر هیچ واکسنی برای این بیماری وجود ندارد و درمان‌ها فقط برای کاهش علائم هستند.

شیوع  MERS-CoV

در آوریل 2022، سازمان بهداشت جهانی،شش مورد عفونت قبلی MERS-CoV، از جمله چهار مورد مرگ و میر را در عربستان سعودی بین اوت 2021 تا فوریه 2022 گزارش کرد. شیوع اخیر شامل دو مورد از ریاض و یک مورد از قاسم و مکه است که بین 29 دسامبر 2021 تا پایان اکتبر 2022 تایید شده است. موارد از طریق واکنش زنجیره ای پلیمراز زمان واقعی (RT-PCR) تأیید شد.

چهار مورد اخیر سرفه، تب و تنگی نفس را تجربه کردند و در دو هفته قبل از شروع علائم، شیر شتر خام مصرف کرده بودند یا در اطراف شترهای درومدری بودند. بیماران در گروه سنی 23 تا 74 سال قرار داشتند. هیچ عفونت ثانویه ای در میان اقوام نزدیک بیماران مشاهده نشد و وزارت کشاورزی شترها را بررسی کرد و شترهایی را که آزمایش MERS-CoV آنها مثبت بود را ایزوله کردند.

اولین شیوع MERS-CoV در سال 2012 بود و از آن زمان تاکنون، این بیماری در 27 کشور گزارش شده است که در مجموع 2600 مورد و 935 مرگ و میر مرتبط با آن ثبت شده است. بیشترین تعداد مرگ و میر (854) از عربستان سعودی گزارش شده است و این بیماری عمدتاً در کشورهای واقع در شبه جزیره عربستان رخ داده است. در خارج از خاورمیانه، جمهوری کره بیشترین شیوع را با 185 مورد گزارش کرده است، اما منبع شیوع آن در فردی که به خاورمیانه سفر کرده بود، ردیابی شد.

ارزیابی خطر و توصیه ی سازمان بهداشت جهانی

این سازمان اعلام کرد که چهار مورد اضافی، ارزیابی خطر کلی را تغییر نمی‌دهد، اما موارد بیشتری را می‌توان از مناطقی که در آن‌ها شترهای درومدری ناقل MERS-CoV یافت می‌شود، انتظار داشت. علاوه بر این، موارد ابتلا به این بیماری را می توان از مناطق خارج از خاورمیانه انتظار داشت زیرا ویروس از طریق افرادی که از خاورمیانه به سایر نقاط جهان سفر می کنند و از طریق تماس با شترهای آلوده یا محصولات شتر مانند شیر خام در معرض ویروس قرار گرفته اند، منتقل می شود.

علاوه بر این، به نظر می رسد اقدامات کاهشی مانند پوشیدن ماسک، فاصله گذاری اجتماعی و کاهش تحرک اعمال شده در طول همه گیری بیماری کووید-19، تعداد عفونت های گزارش شده ی MERS-CoV را کاهش داده است، احتمالاً به دلیل کاهش تعداد انتقال انسان به انسان، با این حال، WHO هشدار می دهد که اقدامات کاهش کووید-19 بر MERS-CoV در حال گردش در بین شترهای درومدری تأثیر نمی گذارد و خطر انتقال مشترک بین انسان و دام همچنان بالاست.

سازمان بهداشت جهانی به کارکنان مراقبت های بهداشتی توصیه کرد تا ضمن ارائه مراقبت از همه بیماران، به ویژه بیماران مبتلا به عفونت احتمالی یا تایید شده ی MERS-CoV، اقدامات احتیاطی را انجام دهند تا از انتقال ویروس از طریق قطرات یا آئروسل جلوگیری شود. علاوه بر این، تشخیص زودهنگام، قرنطینه و پیگیری موارد MERS-CoV با اقدامات پیشگیری و کنترل عفونت مناسب می‌تواند انتقال ویروس را در بین انسان‌ها محدود کند.

به افراد مبتلا به بیماری‌های همراه توصیه شد از رفتن به مناطقی مانند بازارها، مزارع و کشتارگاه‌هایی که ممکن است با شترهای درومدری(شترهای یک کوهانه) در تماس باشند، خودداری کنند. همچنین مصرف فرآورده های خام شتر مانند شیر و گوشت نیم پز توصیه نمی شود. اقدامات بهداشتی مانند شستن دقیق دست ها پس از دست زدن به حیوانات توصیه می شود.

نتیجه گیری

به طور خلاصه، سازمان بهداشت جهانی چهار مورد اخیر سندرم تنفسی خاورمیانه را از عربستان سعودی گزارش کرده است. هر چهار بیمار علائم غیر شدیدی مانند تب، تنگی نفس و سرفه را نشان دادند. هیچ مورد انتقال ثانویه ای در طول پیگیری تشخیص داده نشد.

سازمان بهداشت جهانی، به کارکنان مراقبت های بهداشتی که در مراقبت از بیماران مشارکت دارند توصیه کرد تا خطر انتقال از انسان به انسان را کاهش دهند. علاوه بر این، به افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای که آن‌ها را مستعد ابتلا به عفونت‌های شدید MERS-CoV می‌کند، توصیه نمود که از رفتن به مکان‌هایی که ممکن است با شترهای درومدری آلوده در تماس باشند، اجتناب کنند. در حال حاضر، WHO ، هیچ محدودیتی را برای سفر یا تجارت توصیه نکرده است.

منبع:

https://www.news-medical.net/news/20221121/The-WHO-announces-four-MERS-cases-from-Saudi-Arabia-in-recent-weeks.aspx