16 مارس 2023- بیش از 37 میلیون آمریکایی دیابت دارند و تقریباً 90-95٪ به دیابت نوع 2 مبتلا هستند. دیابت یک بیماری مزمن است که در آن بدن انسولین تولید نمی کند یا به طور موثر از آن استفاده نمی کند. کمبود انسولین منجر به افزایش سطح گلوکز (قند) خون می شود که می تواند باعث بیماری قلبی و سکته مغزی، بیماری کلیوی، آسیب عصبی و سایر عوارض شدید شود .محققان دانشکده ی پزشکیKeck  در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، فاز 2 یک کارآزمایی بالینی را راه‌اندازی کرده اند که اثربخشی یک روش آندوسکوپی غیرجراحی سرپایی جدید را در تثبیت سطح قند خون بیماران بررسی می‌ کند.

دکتر لوک پاتنام، محقق ارشد این کارآزمایی بالینی و جراح گوارش، گفت: در حال حاضر، تنها درمان دیابت که با تغییر سبک زندگی کنترل نمی‌ شود، داروهای خوراکی یا در مورد بیماری پیشرفته، تزریق انسولین است که هر دو می ‌توانند پرهزینه یا دارای عوارض جانبی باشند. اگر اثربخشی این درمان ثابت شود، می‌ تواند نیاز به دارو یا انسولین را برطرف کند، یا به طور بالقوه از پیشرفت بیماری جلوگیری کند، بنابراین منجر به نارسایی اندام‌ ها و سایر شرایط ناتوان ‌کننده نمی ‌شود.

این روش نوآورانه برای بیماران قبل از نیاز به انسولین طراحی شده است و دوازدهه- اولین قسمت روده کوچک که با پانکراس برای تنظیم سطح انسولین و قند خون کار می کند- را هدف قرار می دهد.

داده‌های اخیر نشان می‌ دهد که دوازدهه نقش مهمی در تنظیم قند خون دارد و در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2، سلول‌های پوشاننده دوازدهه آسیب می‌ بینند.

در این کارآزمایی بالینی، محققان در حال آزمایش دستگاهی هستند که از طریق آندوسکوپ وارد دوازدهه می شود و سلول‌های ضعیف را از طریق پالس‌های دقیق و کنترل‌ شده ی الکتریکی از بین می‌برد (حذف می‌کند).

فرضیه ی محققان این است که از بین بردن سلول‌های آسیب ‌دیده باعث رشد مجدد سلول‌ های سالم می ‌شود که سطح قند خون را بهتر تنظیم می ‌کند.

این عمل حدود یک ساعت طول می کشد و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. بیماران در همان روز مرخص می شوند و چند روز بعد می توانند به فعالیت های عادی خود ادامه دهند.

دکتر پاتنام، گفت: مطالعات قبلی نشان داده‌ اند که حذف سلول‌های معیوب در دوازدهه برای کنترل سطح قند خون مؤثر است، بنابراین ما به موفقیت ‌آمیز بودن این مطالعه خوش ‌بین هستیم.

یکی از شرکت کنندگان در این کارآزمایی بالینی، مارک کنینگ، 60 ساله ساکن لس آنجلس که در سال 2015، دیابت نوع 2 برای او تشخیص داده شد، از زمان انجام این روش در ژانویه، شاهد بهبود کنترل قند خون خود بوده است. او گفت: سطح قند خون من در حال کاهش است و من بسیار دلگرم هستم.

این کارآزمایی بالینی در حال حاضر در حال ثبت نام از بیماران جدید است. شرایط شرکت در این مطالعه، سن بین 22 تا 65 سال و داشتن سابقه دیابت نوع 2 بین 3 تا 10 سال است. شرکت کنندگان می توانند از داروهای خوراکی استفاده کنند، اما نباید تحت درمان با انسولین باشند.

منبع:

https://www.news-medical.net/news/20230316/Phase-2-clinical-trial-investigates-the-effectiveness-of-innovative-procedure-to-control-Type-2-diabetes.aspx