21 آوریل 2022 - در مطالعه‌ای نویدبخش برای انسان‌هایی که به منظور لاغری تحت رژیم غذایی هستند، موش‌هایی که رژیم غذایی 30 روزه داشتند و به شدت ورزش می‌کردند، در برابر نشانه‌هایی برای دریافت غذاهای پرچرب و خوشمزه، مقاومت کردند.

این تحقیق برای آزمایش مقاومت در برابر پدیده ی موسوم به "انکوباسیون ولع" طراحی شد، به این معنی که هر چه به مدت طولانی‌تری از مصرف یک ماده ی غذایی پرهیز کنید، نادیده گرفتن سیگنال‌های مربوط به آن سخت‌تر می شود. یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که ورزش میزان تلاش موش‌ها را برای نشانه‌های مرتبط با دریافت غذاهای خوشمزه تعدیل می‌کند، که نشان می دهد میزان ولع آنها برای آن غذا را کاهش داده است.

دکتر تراویس براون، محقق فیزیولوژی و علوم اعصاب دانشگاه ایالتی واشنگتن، گفت: در حالی که تحقیقات بیشتری باید انجام شود، اما مطالعه ی ما نشان می دهد که ورزش می تواند تمایل به مصرف برخی غذاها را کاهش دهد.

دکتر براون، نویسنده راهبر این مقاله که در مجله ی Obesity منتشر شده است، گفت: یک بخش واقعاً مهم در حفظ یک رژیم غذایی داشتن قدرت مغزی برای توانایی "نه گفتن" است، شما ممکن است هوس خوردن یک غذای ناسالم را کرده باشید، اما اگر قدرت آن را داشته باشید که از خوردن آن خودداری کنید در پایبندی به رژیم خود متعهد باقی می مانید. ورزش نه تنها می تواند از نظر جسمی برای کاهش وزن مفید باشد، بلکه می تواند از نظر ذهنی نیز برای کنترل میل به غذاهای ناسالم مفید باشد.

در این آزمایش، دکتر براون و همکارانش از دانشگاه WSU و دانشگاه وایومینگ، 28 موش را با اهرمی آشنا کردند که وقتی آن را فشار می دادند، چراغی را روشن می‌کرد و قبل از دادن یک گلوله ی غذایی پرچرب، صدایی ایجاد می‌نمود. پس از دوره ی آموزشی، آنها آزمایش کردند تا ببینند موش ها چند بار اهرم را فشار می دهند تا نشانه نور و صدا را دریافت کنند.

سپس محققان موش ها را به دو گروه تقسیم کردند: یک گروه از موشها تحت رژیم دویدن با شدت بالا روی تردمیل قرار گرفتند و گروه دیگر خارج از فعالیت منظم خود، ورزش اضافه ای را نداشتند. هر دو گروه از موش‌ها به مدت 30 روز از دسترسی به گلوله‌های غذایی پرچرب محروم شدند. در پایان آن دوره، محققان به موش‌ها اجازه دسترسی به اهرم‌هایی را دادند که بار دیگر گلوله‌های غذایی را توزیع می‌کردند، اما این بار وقتی موشها اهرم‌ها را فشار می دادند، فقط نشانه ی نور و صدا را دریافت می کردند. حیواناتی که ورزش نمی کردند به طور قابل توجهی بیشتر از موش هایی که ورزش کرده بودند، اهرم ها را فشار دادند، که نشان می دهد ورزش میل به گلوله های غذایی پرچرب را کاهش می دهد.

در مطالعات آتی، تیم تحقیقاتی قصد دارد تأثیر سطوح مختلف ورزش را بر این نوع ولع و همچنین چگونگی تاثیر دقیق ورزش بر مغز، برای مهار میل به غذاهای ناسالم را بررسی کند.

در حالی که این مطالعه جدید است، دکتر براون گفت: مطالعه ی ما بر اساس تحقیق دکترJeff Grimm  در دانشگاه وسترن واشنگتن انجام شد که رهبری تیمی را بر عهده داشت که برای اولین بار اصطلاح "انکوباسیون ولع" را تعریف کرد و راه‌های دیگری را برای رفع آن مطالعه نمود. دکتر براون همچنین به تحقیقات مریلین کارول سانتی در دانشگاه مینه‌سوتا اشاره کرد که نشان داده بود، ورزش می‌تواند میل به کوکائین را کاهش دهد.

این که آیا غذا می تواند مانند مواد مخدر اعتیادآور باشد، هنوز یک سوال تحقیقاتی حل نشده است. به نظر نمی رسد همه غذاها اثر اعتیادآور داشته باشند. همانطور که دکتر براون اشاره کرد، هیچ کس به خوردن کلم بروکلی معتاد نمی شود. با این حال، به نظر می رسد که مردم به نشانه هایی مانند تبلیغات فست فود، تشویق آنها به خوردن غذاهای پرچرب یا قند پاسخ می دهند، و مقاومت در برابر این نشانه ها ممکن است هر چه طولانی تر رژیم بگیرند، دشوارتر باشد.

دکتر براون گفت: توانایی نادیده گرفتن این سیگنال ها ممکن است یکی از راه هایی باشد که ورزش باعث بهبود سلامتی می شود.

به گفته ی دکتر براون، ورزش از چند دیدگاه مفید است: به بیماری قلبی، چاقی و دیابت کمک می کند. همچنین ممکن است به توانایی اجتناب از برخی از این غذاهای ناسالم کمک کند. ما همیشه از جهاتی به دنبال یک قرص جادویی برای این کار هستیم و ورزش با تمام این فواید در مقابل ماست.

منبع:

https://www.news-medical.net/news/20220421/Intense-exercise-could-help-to-gain-control-over-cravings-for-unhealthy-foods.aspx