بر اساس نتایج تحقیقات جدیدی که در مجله دیابت منتشر شده است، یک داروی جدید بالقوه که می تواند دیابت نوع 2 را درمان کند، مانند یک رمز عبور برای یک پل متحرک عمل می کند و به سلول های چربی اجازه می دهد که گلوکز را به درستی مدیریت کنند.

این پژوهش جدید که بر روی موش ها انجام گردید، نشان می دهد که دارویی که برهمکنش پروتئینی را در سطح سلول‌های چربی یا ادیپوسیت ها هدف قرار می‌دهد، ممکن است بتواند حساسیت طبیعی به انسولین را که یک فرآیند کلیدی در مدیریت دیابت نوع 2 است، به سلولهای چربی باز گرداند. این سلول های چربی معمولاً قند خون را با جذب و ذخیره گلوکز تنظیم می کنند. با این حال، مقاومت به انسولین باعث می‌شود سلول‌های چربی نتوانند گلوکز را جذب کنند و در عوض چربی سمی بیش از حدی را از خود به بیرون می ریزند، که منجر به افزایش سطح قند خون و ذخیره ی چربی در مکان های نامناسب در بدن می‌شود که باعث ایجاد یک مجموعه از مشکلات دیگر می‌ گردد.

تیمی از محققان بین‌المللی به رهبری دکتر وینسنت ماریون، محقق آزمایشگاه ژنتیک پزشکی در اینسرم (دانشگاه استراسبورگ) با همکاری دانشگاه بیرمنگام و دانشگاه موناش، داروی جدید بالقوه‌ای به نام  PATAS، را تولید کرده‌اند. PATAS، نوعی پپتید است که بر اساس درک عمیق از بیماری ژنتیکی پیچیده معروف به سندرم آلستروم، تولید شده است.

این داروبا هدف قرار دادن فرآیندی در سلول های چربی که قند خون را تنظیم می کند، کار می کند. دو پروتئین که در قسمت بیرونی سلول‌های چربی شناور هستند، معمولاً به یکدیگر متصل هستند و تنها در حضور انسولین از هم جدا می‌شوند.هنگامی که سلول های چربی به انسولین مقاوم می شوند، این دو پروتئین در حضور انسولین هم دیگر از هم جدا نمی شوند، بدین ترتیب پیام انسولین به درون سلول چربی مخابره نمی شود و درنتیجه از ورود گلوکز به سلول چربی جلوگیری می شود.

محققان در مطالعاتی که روی سلول‌ها و موش‌ها انجام دادند، دریافتند که PATAS مانند یک رمز عبور برای بازیابی عملکرد معمول آن دو پروتئین شناور بر روی بخش بیرونی سلولهای چربی عمل می‌کند و به سلول‌های چربی اجازه می‌دهد تا به طور موثری پل متحرک را در حضور انسولین پایین بیاورند و به گلوکز اجازه می‌دهد تا به داخل سلول‌ها جریان یابد.

دکتر تارکگن هیووت، مشاور و متخصص غدد درون ریز و اختلالات متابولیک ارثی از دانشگاه بیرمنگام، و یکی از نویسندگان این تحقیق، گفت:پاتاس کمی مانند یک کلید عمل می کند تا عملکرد معمول سلول های چربی را به آنها بازگرداند. پروتئین کلیدی که ما آن را مطالعه کرده‌ایم معمولاً به سایر پروتئین ها متصل می شود و سپس از هم دیگر جدا می‌شوند تا مانعی طبیعی برای جلوگیری از جریان گلوکز به داخل سلول ایجاد کند، اما در حضور انسولین در سلول‌های سالم از جفت خود جدا می‌شود.

دکتر وینسنت ماریون، محقق اصلی این پروژه گفت: به لطف PATAS، سلول‌های چربی که دیگر نمی‌توانستند به گلوکز دسترسی پیدا کنند، دوباره قادر به جذب گلوکز و سپس متابولیزه کردن آن به منظور سنتز و ترشح لیپیدهایی شدند که برای کل بدن مفید هستند.این اثرات مثبت در مدل های حیوانی ما با بهبود قابل توجه مقاومت به انسولین همراه بود. با این دارو، سایر پارامترها و بیماری های همراه نیز بهبود یافتند، از جمله کنترل قند خون بهبود یافت و فیبروز و استئاتوز کبدی، کاهش یافتند.

منبع:

https://www.birmingham.ac.uk/news/2022/drug-could-unlock-natural-type-2-diabetes-defence