23 نوامبر 2022 - یافته های یک مطالعه ی جدید نشان می دهد که برخی از شرایط غیرمنتظره منجر به بستری شدن بیشتر بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 در بیمارستان در مقایسه با جمعیت عمومی می شود.

پروفسور دیانا ماگلیانو، محقق ارشد در موسسه قلب و دیابت بیکر، با تعجب متوجه شد که ظهور کم خونی فقر آهن، اختلالات سلامت روان و اختلالات گوارشی، دلایل اصلی بستری شدن بیش از حد بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 در مقایسه با جمعیت عمومی است.

این مطالعه که در مجله ی Diabetes Research and Clinical Practice به صورت آنلاین منتشر شد، نشان داد که افراد مبتلا به دیابت نوع 2 به مراتب بیشتر از افراد بدون دیابت به دلیل کم خونی فقر آهن در بیمارستان بستری می شوند.

پروفسور ماگلیانو، رئیس آزمایشگاه دیابت و سلامت جمعیت، گفت: ما هرگز این موضوع را قبلاً بررسی نکرده بودیم، بار کم خونی در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 یکی از شگفت انگیزترین مشاهدات بود. در حالی که مشخص شده است که دیابت می تواند از طریق کاهش جذب آهن، خونریزی گوارشی و از طریق عوارضی که باعث کم خونی می شوند به کم خونی دامن زند، مشاهده ی ارتباط قابل توجه و غیرمنتظره ی بین دیابت و کم خونی فقر آهن، سبب می شود که این وضعیت را به عنوان یک عارضه از دیابت تلقی کنیم.

داده های 456265 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 که در طرح ملی خدمات دیابت بین سال های 2010 تا 2017 ثبت شده بودند، در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفت.

در مطالعات قبلی بستری شدن در بیمارستان بر اساس گروه بیماری ارزیابی شده بود، اما این مطالعه اولین مطالعه در نوع خود است که به بررسی ویژگی‌های بستری شدن در بیمارستان برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می ‌پردازد.

پروفسور ماگلیانو، گفت: از آنجایی که اکنون مدیریت دیابت بهبود یافته است، نسبت مراجعه کنندگان به بیمارستان با بیماری های قلبی عروقی و بیماری کلیوی در حال کاهش است. اما ما اکنون شاهد تنوع در عوارض دیابت هستیم، این یک یافته ی بالینی مهم است زیرا ممکن است مجبور باشیم مدیریت دیابت را برای درمان و پیشگیری از نظر سایر شرایط رو به افزایش، ارزیابی کنیم.

پروفسور ماگلیانو، گفت: یافته‌های ما احتمال ارتباط بیولوژیکی بین دیابت نوع ۲و کم‌خونی فقر آهن را نشان می‌دهد، اما تحقیقات بیشتری برای تأیید این موضوع با استفاده از مجموعه داده های دیگر و کشف مکانیسم های زیربنای این یافته ها مورد نیاز است.

کم خونی ناشی از فقر آهن می تواند باعث خستگی، سرگیجه، ضربان قلب سریع یا نامنظم شود و فشار مضاعفی بر قلب وارد کند. اگرچه در بیشتر موارد می توان آن را درمان کرد.

پروفسور جاناتان شاو، رئیس بخش سلامت بالینی و جمعیت در موسسه بیکر و یکی از نویسندگان این گزارش، گفت: تشخیص این موضوع و بررسی اینکه چه چیزی باعث این مشکل می شود، به ما کمک می کند تا کمبود آهن را قبل از رسیدن به مرحله نیاز به بستری شدن در بیمارستان شناسایی و درمان کنیم.

علت اصلی بستری شدن بیش از حد در بیمارستان برای مردان مبتلا به دیابت نوع 2 سلولیت بود که یکی از عوارض شناخته شده ی دیابت است. سایر عوارض شناخته شده ای که مسئول تعداد زیادی از بستری های بیش از حد در بیمارستان بودند، عبارتند از نارسایی قلبی، حمله قلبی و آنژین.

با این حال، اختلالات سلامت روان، از جمله اختلالات استرس، افسردگی، و اسکیزوفرنی، سطوحی از بستری شدن در بیمارستان را شامل می شدند که در برخی موارد از عوارض سنتی دیابت بالاتر بود.

پروفسور ماگلیانو، گفت: در مردان، اختلالات استرس بیشترین تعداد پذیرش بیش از حد را در بین تمام تشخیص‌ها "به استثنای سلولیت" به خود اختصاص داده است، این نتایج شواهدی را تقویت می کند که نشان می دهند اختلالات سلامت روان نیز یکی از عوارض نوظهور دیابت هستند.

آسم همچنین با تعداد زیادی از بستری شدن در بیمارستان در زنان مرتبط بود. در حالی که این یک یافته جدید است، شواهدی مبتنی بر ارتباط بین چاقی، دیابت و آسم وجود دارد که گمان می رود با کلسترول بالا، سطح انسولین بالا و عدم تحرک بدنی مرتبط باشد.

پروفسور ماگلیانو، گفت: "آنچه که مطالعه ی ما نشان می دهد این است که افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در مقایسه با جمعیت عمومی در معرض خطر بیشتری برای بستری شدن در بیمارستان برای اکثر شرایط پزشکی هستند از جمله شرایطی که معمولاً با دیابت مرتبط نمی باشند. این ها یافته های مهمی هستند که نیاز به بازنگری در مدیریت دیابت را برای توضیح گسترش در حال تغییر عوارض، نشان می دهند."

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2022-11-excess-hospitalization-people-diabetes.html