دانشمندان با کشف عملکرد درونی یک پروتئین کلیدی درگیر در سرطان روده، راه را برای ابداع داروهای جدید برای درمان این بیماری هموار کردند. به گفته محققان، پروتئین "Tankyrase" که نقش مهمی در کمک به ایجاد سرطان روده دارد، همچنین مسئول تنظیم طیف گسترده ای از فرآیندهای مربوط به انواع بیماری ها، نه فقط سرطان، است، بنابراین این تحقیق می تواند پیامدهای گسترده ای داشته باشد.

در 10 سال گذشته، دانشمندان داروهایی را برای مهار تانکیراز در تلاش برای درمان سرطان روده توسعه داده اند، اما به دلیل پیچیدگی فرآیندهایی که در آن دخیل است، این داروها منجر به عوارض جانبی بسیار زیادی برای رسیدن به آزمایشات بالینی شده است.اکنون دانشمندان با استفاده از تکنیک‌هایی که جایزه نوبل را دریافت کرده اند، اطلاعاتی در مورد چگونگی خود مونتاژی این پروتئین به صورت ساختارهای زنجیره‌ای سه‌بعدی و جدا شدن مجدد این زنجیره ها از هم بدست آوردند.این اطلاعات جدید می تواند منجر به کشف داروهای سرطانی بهتر و با سمیت کمتر شود .بر اساس یافته‌های منتشر شده در مجله ی نیچر، این کشف اساسی می‌تواند پیامدهایی برای درمان سرطان‌های مختلف و همچنین دیابت و بیماری‌های التهابی، قلبی و عصبی داشته باشد.

دانشمندان مؤسسه تحقیقات سرطان لندن (ICR) بر این باورند که تحقیقات آنها درها را به روی ابداع انواع جدیدی از درمان های سرطان می گشاید که می تواند تانکیراز را با دقت بیشتری نسبت به آنچه در حال حاضر ممکن است، و با عوارض جانبی کمتر کنترل کند.

پروفسور سباستین گوتلر، سرپرست بخش زیست شناسی ساختاری درICR ، گفت: ما داروهای زیادی برای مهار آنزیم تانکیراز داریم، اما درک اولیه کافی برای استفاده از آنها به عنوان درمان را نداریم.اکنون ما نشان دادیم که تانکیراز چگونه روشن می‌شود و می‌تواند از یک آنزیم «تنبل» به یک آنزیم فعال تبدیل می گردد.اگر بتوانیم داروهایی با سمیت کمتر برای کنترل این فرآیند ایجاد کنیم، می‌توانیم راه را برای درمان موثر سرطان روده در آینده هموار کنیم.

پروفسور کریستین هلین، مدیر اجرایی ICR، گفت: این یافته‌های اساسی به ما کمک می‌کند تا بفهمیم پروتئین بسیار مهم تانکیراز چگونه در سلول‌ها کار می‌کند.تقریباً همه سرطان‌های روده دارای سیگنال‌های بیش فعال Wnt هستند که از طریق تانکیراز عمل می‌کند و بنابراین می‌توان آنها را با داروهایی که آن را هدف قرار می‌دهند، درمان کرد.

او افزود: ما امیدوارم این پیشرفت‌های کلیدی به ارتقای اطلاعات ما در مورد تانکیراز کمک کند تا بر محدودیت‌های نامزدهای دارویی موجود فعلی غلبه کنیم و یک گام به یک درمان هدفمند جدید سرطان روده نزدیک‌تر شویم.

دانشمندان درICR ، برای درک واقعی نحوه عملکرد مهارکننده‌های تانکیراز و چگونگی ایجاد درمان‌هایی با سمیت کمتر، به دنبال کشف اطلاعات ساختاری جدید با استفاده از میکروسکوپ الکترونی کرایو بودند.برای گرفتن تصاویر با این میکروسکوپ بسیار قدرتمند، نمونه‌ها باید در دمای 180- درجه سانتی‌گراد منجمد شوند تا امکان تصویربرداری از جزئیات دقیق شکل پروتئین فراهم گردد.این میکروسکوپ به محققان اجازه داد تا نحوه "خودمونتاژی" تانکیراز به فیبرها یا ساختارهای زنجیره مانند 3 بعدی و اینکه چرا تشکیل این ساختار فیبری برای فعال شدن تانکیراز مورد نیاز است را به تصویر بکشند.

محققان بر این باورند که مناطق خاصی در این پروتئین وجود دارد که به آن اجازه می دهد تا بصورت ساختاری 3 بعدی اسمبل شده و مجددا از هم جدا شود و به شکل غیرفعال درآید، و این مناطق همان اهداف هیجان انگیز برای داروهای جدید سرطان و سایر بیماریها در آینده هستند.

منبع:

https://www.independent.co.uk/news/health/bowel-cancer-signs-treatment-diabetes-b2231975.html