یک پیشرفت بزرگ در کاهش وزن با سماگلوتید

12نوامبر 2020 - در فاز سوم یک آزمایش که همه شرکت کنندگان رفتار درمانی فشرده دریافت می کردند، تزریق زیر جلدی 2.4 میلی گرم سماگلوتید (ساخت شرکت نوو نوردیسک) منجر به کاهش متوسط ​​وزن 10.3٪ بیشتر از دارونما در طی 68 هفته شد. رفتار درمانی فشرده شامل استفاده از راهکارهایی برای برای اصلاح رژیم غذایی و فعالیت بدنی بیماران، از طریق 14 جلسه مشاوره یا بیشتر در طی 6 ماه بود.

محققان می گویند: در صورت تأیید، این دارو می تواند "پیشرفت عمده ی بالقوه ای" در مدیریت چاقی باشد. اما سایر کارشناسان در مورد این پیشرفت بزرگ احتیاط را توصیه می کنند، زیرا هزینه و پایبندی به ادامه ی مصرف دارو، جزو ملاحظات مهم در داروهای کاهش وزن است.

"کاهش وزن بالقوه ای که بیماران از آن راضی خواهند بود"

پرفسور Thomas A. Wadden، نتایج حاصل از مطالعه ی 611 بزرگسال چاق یا دارای اضافه وزن اما بدون دیابت را در جلسه مجازیObesityWeek® Interactive 2020 ارائه داد.

پرفسور وادن، از گروه روانپزشکی، دانشکده پزشکی پرلمن در دانشگاه پنسیلوانیا، گفت: شاید حتی تأثیرگذارتر این بود که 75 درصد از بیماران 10٪ یا مقدار بیشتری از وزن بدن خود را از دست دادند.

داروی سماگلوتید، که یک آگونیست گیرنده پپتید -1 شبه گلوکاگون(GLP-1)است برای درمان دیابت نوع 2 ، با دوز تزریق زیرجلدی هفتگی 1 میلی گرم تأیید شده است(Ozempic ، Novo Nordisk)، اما این دارو هم اکنون برای مقابله با کاهش وزن با دوز بالاتر در حال بررسی است، 55 درصد از بیمارانی که با دوز بالاتر این دارو درمان شدند، 15 درصد ≥ از وزن اولیه خود را از دست داده و 36 درصد از آنها 20 درصد ≥ از وزن اولیه خود را از دست داده اند.

پرفسور وادن گفت: این میزان كاهش وزن قطعی، بخصوص 15٪ و 20٪ از وزن اولیه، به طور بالقوه پیشرفت بزرگی در مدیریت چاقی است، و مطمئنا باعث بهبود بیشتری در عوامل خطر کاردیومتابولیک (مانند فشار خون بالا ، آپنه خواب و دیابت نوع 2) در مقایسه با کاهش 5 تا 10درصدی با رویکردهای فعلی رفتاری یا دارویی می شود. بیماران به طور كلی هنگام شركت در برنامه های رفتاری فشرده یا مصرف داروهای كاهش وزن، به از دست دادن كمتر از 10٪ از وزن اولیه ی خود راضی نیستند.

وی افزود: این میزان از کاهش وزن قطعی به این معنی است که تعداد بیشتری از بیماران چاق قادر به کاهش وزن هستند و از این میزان کاهش وزن خوشحال می شوند.

دکتر Louis J. Aronne، استاد تحقیقات متابولیک دانشکده ی پزشکی Weill Cornell ، که محقق یکی دیگر از آزمایشات سماگلوتید است، گفت: حتی اگر مکانیسم عمل سماگلوتید و لیراگلوتید یکسان باشد، کاهش وزنی که با سماگلوتید حاصل می شود دو یا چند برابر بیشتر از لیراگلوتید است. به نظر من، این دارو واقعاً پیشرفت بزرگی در درمان چاقی خواهد بود.

در بحثی که پس از ارائه مجازی انجام شد، یکی از حاضران در مورد اینکه اگر مصرف دارو متوقف گردد، بیمار ممکن است مجدداً به وزن اولیه ی خود باز گردد، سوال کرد. پرفسور وادن گفت: بر اساس تجربه ای که با داروی لیراگلوتید(Saxenda، نوو نوردیسک)  که یکی دیگر از آگونیستهای گیرنده ی GLP-1با تزریق زیر جلدی است و قبلاً برای چاقی تأیید شده است، داشته ایم، ممکن است مصرف این دارو برای اضافه وزن مزمن مانند مصرف استاتین برای کلسترول بالا باشد.

نوو نوردیسکاکنون چهار آزمایش از برنامه ی توسعه بالینی مرحله 3 جهانیSTEP (اثر درمانی سماگلوتید در افراد چاق) را به پایان رسانده است و قصد دارد در اواخر سال جاری درخواست خود مبنی بر بررسی تجویز 2.4 میلی گرم سماگلوتید را برای مدیریت وزن به سازمان غذا و داروی ایالات متحده(FDA)  و در اوایل سال 2021 به آژانس دارویی اروپا ارائه دهد.

نظرات سایر کارشناسان در مورد این مقاله را می توانید در آدرس منبع مطالعه کنید.

منبع:

https://www.medscape.com/viewarticle/940841