14 ژوئن 2024 - نتایج بدست آمده توسط تیمی از دانشمندان دانشگاه گرانادا (UGR) می تواند پیامدهای عملی متعددی داشته باشد، به ویژه برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به مقاومت به انسولین یا دیابت نوع 2 هستند.

محققان تأثیر فعالیت بدنی متوسط ​​تا شدید را بر سطح گلوکز در بزرگسالان دارای اضافه وزن و چاق مورد مطالعه قرار دادند.

مشخص شده است که فعالیت بدنی تأثیر مثبتی بر تنظیم قند خون دارد، اما آیا مهم است که در چه زمانی از روز این کار را انجام دهیم؟ این مطالعه که برای پاسخ به این سوال انجام شد، توسط محققان آنتونیو کلاورو-جیمنو و جاناتان روئیز از گروه تربیت بدنی و ورزشUGR (دانشکده علوم ورزشی) و موسسه تحقیقاتی دانشگاه ورزش و سلامت (iMUDS) هدایت شد. آنها توضیح دادند که قبلاً مشخص نبود که آیا فعالیت بیشتر در یک زمان خاص از روز (صبح، بعد از ظهر یا عصر) می تواند مزایای قلبی متابولیک فعالیت بدنی را به حداکثر برساند یا خیر، اما به نظر می رسد انتخاب زمان ایده آل در روز، یک استراتژی نوظهور برای افزایش مزایای فعالیت بدنی بر متابولیسم گلوکز، به ویژه برای افرادی با مقاومت به انسولین یا در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2، باشد.

در مجموع 186 بزرگسال دارای اضافه وزن یا چاق (50 درصد آنها زن بودند) با میانگین سنی 47 سال در این مطالعه شرکت کردند. این شرکت کنندگان به مدت 14 روز از شتاب سنج و مانیتور مداوم قند خون استفاده کردند تا فعالیت بدنی و سطح قند خون خود را در 24 ساعت شبانه روز اندازه گیری کنند. اگر هیچ فعالیت بدنی در طول یک روز ثبت نمی شد، آن روز به عنوان "غیرفعال" طبقه بندی می شد. در صورتی که بیش از 50 درصد از دقایق فعالیت بدنی ثبت شده ی آن روز بین ساعات 6:00-12:00، 12:00-18:00 یا 18:00 تا 24:00 ثبت شده بود، به ترتیب به عنوان "صبح"، "بعد از ظهر" یا "عصر" طبقه بندی می شد؛ اما اگر هیچ یک از این دوره های زمانی تعریف شده بیش از 50 درصد از فعالیت بدنی آن روز را به خود اختصاص نداده بودند، به صورت "مخلوط" طبقه بندی می شد.

نتایج این مطالعه نشان داد که انجام فعالیت بدنی متوسط ​​تا شدید در عصر، یعنی بین ساعت 18:00 تا 24:00، تأثیر مثبتی بر تنظیم قند خون در مردان و زنان دارای اضافه وزن یا چاق دارد. علاوه بر این، مزایای فعالیت بدنی در افرادی که دارای نوعی اختلال در متابولیسم گلوکز هستند، مانند افزایش سطح قند خون، افزایش هموگلوبین گلیکوزیله و/یا افزایش شاخص مقاومت به انسولین ناشتا، بیشتر است. نتایج برای مردان و زنان مشابه بود.

محققان گفتند: این نتایج می تواند چندین پیامد عملی داشته باشد، به ویژه برای کسانی که در معرض خطر ابتلا به مقاومت به انسولین یا دیابت نوع 2 هستند، و اهمیت در نظر گرفتن زمان روز هنگام تجویز فعالیت بدنی را برجسته می کند. این اطلاعات ممکن است در بهبود اثربخشی مداخلات ورزشی در این گروه‌ها حیاتی باشد.

منبع:

https://www.news-medical.net/news/20240614/Study-shows-the-benefits-of-evening-physical-activity-on-glucose-metabolism.aspx