یک تغییر ساده در شیوه زندگی می تواند از دیابت و سایر بیماری ها جلوگیری کند

از هر 11 نفر 1 نفر در سراسر جهان با دیابت زندگی می کند که باعث مرگ 1.5 میلیون نفر در سال در سراسر جهان می شود.بنابراین زمان آن فرا رسیده است که با بیماریهای مزمن ناشی از شیوه زندگی مانند دیابت به معنای واقعی کلمه مقابله کنیم. تحقیقات جدید دانشمندان مرکز PET Turku فنلاند و موسسه UKK نشان داد که ایستادن در طول زمانهای نشستن طولانی مدت می تواند سبب بهبود حساسیت بدن به انسولین شود از بیماری های جدی مانند دیابت نوع 2 جلوگیری کند.

انسولین به تنظیم متابولیسم بدن و سطح قند خون کمک می کند. اما عواملی مانند اضافه وزن می توانند نحوه ی عملکرد هورمون انسولین بدن را مختل کرده و منجر به کاهش حساسیت به انسولین و افزایش خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت نوع 2 شوند.

افراد مبتلا به دیابت مستعد ابتلا به عوارضی مانند سکته مغزی، نابینایی، نارسایی کلیه و بیماری های قلبی هستند و در معرض خطر مرگ زودرس قرار دارند. از هر 11 نفر یک نفر در سراسر جهان با این بیماری زندگی می کند که سالانه باعث مرگ 1.5 میلیون نفر در سراسر جهان می شود.

ایستادن باعث افزایش تولید انسولین می شود

در حالی که بر هیچ کس پوشیده نیست که ورزش می تواند به پیشگیری از دیابت و سایر بیماری های غیر واگیر کمک کند، این مطالعه در فنلاند از این جهت غیرعادی بود که در آن تاثیر دوره های عدم تحرک بر تولید انسولین بررسی گردید.

یافته های منتشر شده در مجله Science and Medicine in Sport نشان داد که وقتی شرکت کنندگان مدت زمان نشستن طولانی خود را با ایستادن قطع می کنند، عملکرد انسولین آنها حتی در بزرگسالان غیرفعالی که در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع 2 هستند، بهبود می یابد. ایستادن، میزان انسولین را بدون توجه به مدت زمان نشستن شرکت کنندگان، میزان فعالیت بدنی و سطح تناسب اندام یا اضافه وزن آنها بهبود داد.

دکتر Taru Garthwaite، یکی از نویسندگان این مطالعهگفت: این ارتباط قبلاً نشان داده نشده بود. این یافته ها، افراد را به جایگزینی هر چه بیشتر بخشی از زمان نشستن روزانه با ایستادن تشویق می کند، به ویژه اگر توصیه های فعالیت بدنی را رعایت نکنند.

یک مشکل جهانی

بیماریهای غیرواگیر مانند دیابت، بیماریهای قلبی، سرطان، سکته مغزی و بیماریهای مزمن ریوی، مشکلاتی رو به رشد در سراسر جهان هستند. تا آنجایی که هدف شماره سه توسعه پایدار سازمان ملل متحد(SDG)  کاهش یک سوم از مرگ های زودرس ناشی از بیماری های غیر واگیر تا سال 2030 است.

به گفته سازمان بهداشت جهانی(WHO) ، بیماریهای مرتبط با شیوه زندگی سالانه 41 میلیون نفر را می کشد که بیش از 70 درصد مرگ و میرها را در سراسر جهان شامل می شود. بیش از دو سوم این مرگ و میرها در کشورهایی با درآمد کم و متوسط ​​است که ارتباط بین فقر و بیماریهای مرتبط با شیوه زندگی را نشان می دهد.

عدم انجام تمرینات بدنی یکی از چهار عامل اصلی خطر طولانی مدت ابتلا به این بیماریها است که در کنار رژیم غذایی ناسالم، قرار گرفتن در معرض دود سیگار و مصرف زیاد الکل قرار دارد. بی تحرکی یا ورزش ناکافی، باعث مرگ 1.6 میلیون نفر در سال می شود.

منبع:

https://theprint.in/health/this-one-simple-lifestyle-change-could-help-prevent-diabetes-and-other-diseases-study-shows/748439/