14 ژوئیه 2022 - نتایج یک کارآزمایی بالینی از نت­ورک شبکیه چشم DRCR نشان می‌دهد که یک استراتژی مرحله‌ای که در آن درمان بیماران مبتلا به ادم ماکولا دیابتی در ابتدا با داروی ارزان‌تر شروع می‌شود و اگر بینایی آنها به اندازه کافی بهبود نیافت، با داروی گران‌تر ادامه می یابد، نتایجی شبیه به شروع درمان با داروهای گران قیمت از ابتدا دارد.

عارضه اصلی در ادم ماکولای دیابتی، تجمع مایع در شبکیه است که باعث کاهش بینایی می گردد، این عارضه معمولاً با داروهای ضد فاکتور رشد اندوتلیال عروقی (VEGF) درمان می شود.

بودجه ی این کارآزمایی توسط مؤسسه ملی چشم (NEI) و مؤسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی (NIDDK) که هر دو بخشی از مؤسسه ملی بهداشت هستند، تأمین شد. نتایج این کارآزمایی که رژیم پلکانی استفاده از دو داروی ضدVEFG ، "آواستین (بواسیزوماب) و ایلیا (افلیبرسپت)" را بررسی کرد، امروز در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد.

دکتر چیراگ جاوری، نویسنده اصلی این مطالعه و استاد مرکز تحقیقات شبکیه چشم Austin  در تگزاس، گفت: مطالعه ی ما نشان داد که تغییر درمان در صورت نیاز یک استراتژی معقول است. شرکت‌های بیمه اغلب از پزشکان می‌خواهند که با درمان کم‌هزینه‌تر شروع کنند، بنابراین ما واقعاً می‌خواستیم ببینیم که یک استراتژی درمانی خاص با استفاده از این رویکرد مرحله ای، چگونه بر مراقبت از بیمار تأثیر می‌گذارد.

ادم ماکولای دیابتی ناشی از تغییرات در عروق خونی شبکیه است که به دلیل دیابت رخ می دهد. علائم این بیماری شامل تاری دید است که در صورت عدم درمان، می تواند منجر به از دست دادن دائمی بینایی و کوری شود. تزریق داروهای ضد VEGF به شبکیه می تواند بینایی را بازیابی کند. محققان شبکیه چشمDRCR ، قبلا نشان داده بود که داروهای Avastin و Eylea باعث بهبود حدت بینایی در افراد مبتلا به ادم ماکولا دیابتی می شود. با این حال، در حالی که Eylea توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای درمان ادم ماکولا دیابتی تایید شده است و به طور متوسط ​​نتایج بینایی بهتری را به همراه دارد.اما آواستین که تاییدیه ی FDA را ندارد،قیمت بسیار کمتری دارد و گاهی اوقات توسط بیمه‌گران به عنوان درمان خط اول توصیه می شود.

در این مطالعه 270 شرکت‌کننده ی مبتلا به ادم ماکولا دیابتی مورد بررسی قرار گرفتند که برخی از آنها درمان‌هایی را در هر دو چشم دریافت کردند. در هنگام ثبت نام، بهترین حدت بینایی اصلاح شده برای این بیماران بین 50/ 20 و 20/320 بود. درمان ادم ماکولای دیابتی برای نیمی از افراد شرکت کننده در این مطالعه از ابتدا به Eylea و برای نیمی دیگر از ابتدا باAvastin ، شروع شد. برای شرکت کنندگانی که به درمان هر دو چشم نیاز داشتند، برای هر چشم درمان با داروی متفاوتی آغاز گردید. شرکت کنندگان به مدت 24 هفته هر چهار هفته یکبار تزریق آواستین یا ایلیا را دریافت کردند. اگر چشم های درمان شده با آواستین نمی توانستند بعد از 12 هفته به معیارهای بهبود حدت بینایی که از قبل تعیین شده بود، برسند، درمان چشم به Eylea تغییر می کرد.

پس از 24 هفته، پزشکان توانستند دفعات تزریق را به میزان مناسب کاهش دهند تا حدت بینایی حفظ شود. این مطالعه اطلاعاتی را در مورد ساختار شبکیه و حدت بینایی شرکت کنندگان به مدت دو سال جمع آوری کرد.

پس از دو سال، چشم‌ها در هر دو گروه نتایج مشابهی با حدت بینایی داشتند و به طور متوسط ​​تقریباً سه خط در نمودار چشمی در مقایسه با شروع کارآزمایی بهبود یافتند. در گروه آواستین، 70 درصد از چشم ها در طول مطالعه به Eylea روی آوردند.

دکتر آدام گلاسمن، از مرکز تحقیقات سلامت Jaeb و مدیرمرکز هماهنگی شبکه یDRCR Retina ، گفت: در حالی که اکثر شرکت‌کنندگان در گروه شروع درمان با Avastin در نهایت به Eylea روی آوردند، آنها هنوز در هفته‌های اولیه بهبود بینایی را تجربه کردند، اگرچه گاهی به معیارهای از پیش تعیین‌شده ی ما نرسیدند. تفاوت‌های هزینه زیادی بین این داروها وجود دارد، بنابراین تفاوت در استراتژی‌های درمان ممکن است پیامدهای هزینه‌ای قابل‌توجهی داشته باشد.

دکتر جنیفر سان،از مرکز دیابت جاسلین و دانشکده پزشکی هاروارد، بوستون و مدیر ابتکارات دیابت برای شبکه ی شبکیه چشم DRCR، گفت: ما در اینجا یک روش را برای مدیریت یک درمان مرحله ای معرفی کردیم، و نشان دادیم که نتایج حاصل از آن مشابه بهترین پروتکل درمانی موجود یعنی درمان با داروی Eylea است.هر زمانی که بتوانیم به جعبه ابزار یک پزشک، دارو یا یک رویکرد جدید برای استفاده از داروهای موجود، را بیافزاییم، مانند این مطالعه، برای بیماران مفید است.

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2022/07/220714145015.htm