9 ژوئیه 2024 - هشتاد و چهارمین نشست علمی انجمن دیابت آمریکا، که از 21 ژوئن تا 24 ژوئن 2024 در اورلاندو، فلوریدا برگزار شد، با بحث های مهمی در مورد مدیریت دیابت همراه بود.

یکی از نکات برجسته جلسه ای با این عنوان بود "آیا باید همچنان از سولفونیل اوره ها در مدیریت دیابت نوع 2 استفاده کنیم یا خیر؟"

دکتر Elbert S. Huang، متخصص برجسته در این زمینه، بر نقش حیاتی سولفونیل اوره ها در درمان دیابت تاکید کرد و خاطرنشان نمود که "با توجه به افزایش جمعیت مبتلا به دیابت، وجود سولفونیل اوره ها برای درمان دیابت ضروری است، در غیر این صورت بسیاری از بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 ممکن است به دلیل بالا بودن هزینه ی داروهای جدیدتر درمان نشوند. با هزینه ی مورد نیاز برای درمان یک بیمار با داروهای آگونیست گیرنده GLP-1، می توانیم 177 بیمار را با داروهای گروه سولفونیل اوره درمان کنیم. این نظر خصوصاً مرتبط با کشورهایی با منابع محدود است".

دکتر البرت هوانگ بر انتخاب دقیق سولفونیل اوره ها برای به حداقل رساندن خطرات، به ویژه هیپوگلایسمی تاکید کرد. او به طور خاص انواع کوتاه اثر سولفونیل اوره ها مانند گلیپیزاید را توصیه کرد که کنترل موثر گلوکز را با هزینه های بسیار کمتر در مقایسه با جایگزین هایی مانند انسولین، آگونیست های گیرنده GLP-1 و مهارکننده های SGLT2 ارائه می دهند. علاوه بر این، او توصیه کرد که کمترین دوز موثر را تجویز کنید و آن را بر اساس اندازه ی وعده غذایی و سطح فعالیت هر بیمار تنظیم نمایید تا نتایج درمانی فرد مبتلا به دیابت نوع 2 بهینه سازی شود.

انجمن دیابت آمریکا از بهبود آگاهی در مورد دیابت، در دسترس بودن اطلاعات کافی و دسترسی به داروهای با کیفیت بالا و مقرون به صرفه، برای بهبود نتایج سلامت در همه ی کشورها پشتیبانی می کند.

منبع:

https://medicaldialogues.in/diabetes-endocrinology/glipizide-in-t2dm-care-latest-update-from-ada-2024-131334