10 مارس 2023- افراد مبتلا به دیابت نوع 1 پانکراس کوچکتری نسبت به افراد بدون دیابت دارند. این تعجب آور است زیرا سلول های بتا تولید کننده انسولین تنها بخش کوچکی از لوزالمعده را تشکیل می دهند، بنابراین انتظار نمی رود از دست دادن سلول های بتا در دیابت نوع 1 باعث کاهش سایز پانکراس شود.

اکنون، مطالعه یک خانواده از آلاباما، محققان مرکز پزشکی دانشگاه واندربیلت را به کشف این موضوع سوق داده است که کمبود انسولین، مستقل از خودایمنی مرتبط با دیابت نوع 1، عامل اصلی در کوچک ‌تر شدن پانکراس است.

چهار عضو از این خانواده هشت نفره مبتلا به دیابت تک ژنی ناشی از جهش نادر در ژن انسولین هستند که منجر به کمبود انسولین بدون خود ایمنی می شود. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی(MRI) کاهش اندازه و تغییر شکل پانکراس را در افراد مبتلا به دیابت نشان داد. این مشابه چیزی بود که قبلا در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 مشاهده شده بود. این یافته های جدید در مجله Diabetes Care،- مجله انجمن دیابت آمریکا- منتشر شده است.

پرفسور دانیل مور، دانشیار اطفال در بخش غدد درون ریز و دیابت کودکان دانشگاه وندربیلت، گفت: این یک داستان شگفت انگیز در مورد قدرت یک خانواده برای آگاه کردن ما در مورد روند بیماری است که میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. تعداد خانواده ها، به ویژه خانواده های پرجمعیت، که دقیقاً به این نوع دیابت مبتلا هستند، و می توانند برای پاسخ به این سؤال به دانشمندان کمک کنند، محدود است. اما اعضای این خانواده پاسخی واقعاً واضح به یک سوال اساسی بیولوژیکی دادند.

حدود دو دهه پیش، دیوید پرسل و همسرش الن، توافق کردند که او و سه فرزند از شش فرزندشان که مبتلا به دیابت تشخیص داده شده بودند، در تحقیقات دیابت با اهدای خونشان شرکت کنند با این امید که بتوان اطلاعات بیشتری در مورد این بیماری آموخت.

سال‌ها بعد وقتی محققی از مرکز دیابت Kovler در دانشگاه شیکاگو با آنها تماس گرفت و به آنها گفت که پیشرفت‌های علم نشان داده است که این چهار نفر واقعاً به دلیل جهش در ژن انسولین به جای دیابت نوع 1، به دیابت تک ژنی مبتلا هستند، شگفت‌ زده شدند.

سال گذشته، محققانVUMC که با پرفسور Siri Greeley، و همکارانش در مرکز دیابت مونوژنیک مرکز دیابتKovler همکاری می‌ کردند، باخانواده ی پرسلتماس گرفتند. تیم تحقیقاتیواندربیلت از آنهاپرسیدند که آیا خانواده می توانند به نشویل سفر کنند تا اندازه گیری دقیقی از پانکراس آنها در این مرکز پزشکی انجام شود.

تیم تحقیقاتی VUMC، قبلاً متوجه شده بود که کاهش اندازه لوزالمعده در زمان تشخیص دیابت نوع 1 وجود دارد. محققان واندربیلتهمچنین یک تیم بین‌ المللی به نام "ارزیابی چند مرکزی پانکراس در دیابت نوع 1(MAP-T1D) " ترتیب داده بودند تا یک پروتکل استاندارد تصویربرداری MRI برای ارزیابی حجم و ریزمعماری پانکراس ایجاد کنند.

دکتر رایت، مدرس بخش دیابت، غدد درون ریز و متابولیسم و نویسنده ی اول این مقاله، گفت: ما می دانیم که لوزالمعده در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 بسیار کوچکتر است، اما مدل های خوبی برای درک دقیق آنچه در حال وقوع است، وجود ندارد. این اولین باری است که می ‌توانیم در انسان نشان دهیم که انسولین عامل اصلی در تعیین اندازه لوزالمعده است و از دست دادن آن منجر به کوچک ‌تر شدن پانکراس می‌ شود.

دیوید پرسل گفت: وقتی با پزشکان کولر صحبت کردیم، آنها پرسیدند که آیا مایل به شرکت در برخی آزمایشات یا تحقیقات هستیم یا خیر و ما گفتیم البته، هر کاری که می توانیم انجام می دهیم. زمانی که متوجه شدیم دیابت ما به دلیل یک پاسخ ایمنی به دلیل حمله آنتی بادی‌ها به سلول‌های جزایر ما ایجاد نمی‌شود، فکر کردیم که شاید شانس پیوند سلول‌های جزیره‌ای را داشته باشیم.اما همچنین، بدیهی است که همه ما در این امر با هم هستیم. اگر به دلیل داوطلب شدن خانواده‌ مان برای این تحقیق، بتوانیم به دیگران کمک کنیم، احساس می‌کنیم که ارزشش را دارد.

رفرنس:

Wright, J.J., et al. (2023) Insulin Deficiency From Insulin Gene Mutation Leads to Smaller Pancreas. Diabetes Care. doi.org/10.2337/dc22-2082.

منبع:

https://www.news-medical.net/news/20230310/Insulin-deficiency-leads-to-reduced-pancreas-size-in-type-1-diabetes.aspx