14 ژوئیه 2022- محققان استرالیایی پس از شناسایی پروتئین مهمی که می تواند از شیوع بیماری خودایمنی جلوگیری کند، اعلام کردند که آنها ممکن است یک گام به پیشگیری از دیابت نوع 1 نزدیکتر شده باشند.

محققان دانشگاه کوئینزلند و Mater، یک عامل بیولوژیکی به نام sRAGE تولید کرده‌اند که عملکرد گلبول‌های سفید را که در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 آسیب می‌بیند، تقویت می‌کند.دیابت نوع 1 یک بیماری مزمن بالقوه تهدید کننده زندگی است که در آن لوزالمعده انسولین کمی تولید می کند یا اصلا انسولین تولید نمی کند.

پروفسور جوزفین فوربس، محقق دانشکده پزشکیUQ ، گفت: کشف این پروتئین یک پیشرفت هیجان انگیز بود.تست های آزمایشگاهی ما نشان داد که sRAGE می تواند سلول هایT تنظیم کننده­ی معیوب را تصحیح کند تا از عملکرد اشتباه سیستم ایمنی و ایجاد دیابت جلوگیری کند.

او افزود: مطالعات پیش بالینی ما نشان می‌دهد که این عامل نسبت به درمان‌های فعلی مانند تزریق سلول‌هایT تنظیمی، که برای پیشگیری از دیابت نوع 1 آزمایش می‌شوند، ایمن‌تر و به مراتب کمتر اختلال­گر است. ما در حال حاضر همکاری با شرکت‌های خارج از کشور را برای کشف راه‌های ارائه ی این درمان به شکل قرص آغاز کرده‌ایم و نسبت به شروع آزمایشات بالینی ظرف سه سال خوش‌بین هستیم.

دکتر شرمن لئونگ، محقق Mater، گفت: آزمایشات ما در آزمایشگاه بر روی مدل‌های سلولی انسانی نشان داد که درمان باsRAGE ، سلول‌هایT تنظیمی را در مکان‌های مهم بدن که برای توسعه دیابت نوع 1 حیاتی هستند، افزایش می‌دهد.

دکتر لئونگ افزود: ما دریافتیم که تقویت سلول های T تنظیمی با استفاده از sRAGE در " لوزالمعده، غدد لنفاوی پانکراس و طحال" از دیابت جلوگیری می کند و همچنین منجر به بیان و عملکرد بهتر انسولین می شود. مطالعه ما نشان می دهد که sRAGE همچنین می تواند برای درمان بیمارانی که هم اکنون به دیابت نوع 1 مبتلا هستند، برای کمک به کنترل بهتر گلوکز خون استفاده شود، زیرا می تواند پاسخ التهابی را که باعث علائم بیماری می شود، متوقف کند.

این یافته ها توسط یک گروه تحقیقاتی مستقل درشرکت نوو نوردیسکدر ایالات متحده تکرار شده است.

بر اساس گزارش موسسه بهداشت و رفاه استرالیا، دیابت نوع 1 از هر 100هزار استرالیایی، حدود 12 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد و به طور متوسط ​​حدود هفت مورد جدید در روز تشخیص داده می شود. شروع دیابت نوع 1، به طور ناگهانی و اغلب در سنین پایین رخ می دهد و به عوامل سبک زندگی مرتبط نیست. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 در معرض خطر مرگ زودرس ناشی از عوارض بیماری از جمله حملات قلبی هستند.این تحقیق در مجله ی معتبرDiabetes ، مجله ی انجمن دیابت آمریکا منتشر شده است.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2022-07-discovery-crucial-protein-boosts-diabetes.html