3 ژوئیه 2024 - کاهش مصرف گوشت فرآوری شده تا حدود یک سوم می تواند از بیش از 350هزار مورد دیابت در ایالات متحده طی 10 سال جلوگیری کند.

محققان گفتند: کاهش مصرف گوشت فرآوری شده توسط بزرگسالان آمریکایی تا 30 درصد - معادل حدود 10 برش بیکن در هفته - همچنین منجر به ده ها هزار مورد بیماری قلبی عروقی و سرطان کولورکتال کمتر می شود.

تیمی از محققان از آکادمی جهانی کشاورزی و سیستم‌های غذایی دانشگاه ادینبورگ به همراه دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل، یک ابزار شبیه‌سازی برای تخمین اثرات کاهش مصرف گوشت فرآوری‌شده و گوشت قرمز فرآوری نشده بر سلامتی ابداع کردند.

در حالی که بسیاری از مطالعات ارتباط بین سطوح بالای مصرف گوشت فرآوری شده و بیماری‌های مزمن را شناسایی کرده‌اند، تعداد کمی تأثیر آن را بر پیامدهای سلامتی متعدد ارزیابی نموده‌اند. برخی از تحقیقات قبلی همچنین نشان داده اند که گوشت قرمز فرآوری نشده ممکن است در خطر بروز بیماری های مزمن نقش داشته باشد، اما شواهد هنوز محدود است.

محققان از داده‌های یک نظرسنجی سلامت ملی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) برای ایجاد یک نمونه شبیه‌سازی‌شده و نماینده از جمعیت بزرگسال ایالات متحده استفاده کردند - به اصطلاح میکرو یا ریزشبیه‌سازی.

ریزشبیه‌سازی آن‌ها اولین موردی است که اثرات کاهش مصرف گوشت فرآوری‌شده و گوشت قرمز فرآوری‌نشده را - از بین 5 تا 100 درصد - بر پیامدهای سلامتی متعدد در ایالات متحده تخمین می‌زند.

این تیم تخمین زد که چگونه تغییرات در مصرف گوشت بر خطر ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی عروقی، سرطان روده بزرگ و مرگ در بزرگسالان تأثیر می گذارد. اثرات در کل جمعیت و به طور جداگانه بر اساس سن، جنس، درآمد خانوار و قومیت ارزیابی شد.

به گفته محققان، علاوه بر پیشگیری از بیش از 350هزار مورد دیابت، کاهش 30 درصدی مصرف گوشت فرآوری شده منجر به کاهش 92500 مورد بیماری قلبی عروقی و 53300 مورد سرطان روده بزرگ در طول یک دهه می شود.

در این سناریو مشخص شد که مردان سفیدپوست و آنهایی که درآمد سالانه خانوارشان بین 25000 تا 55000 دلار است، بیشترین مزایای سلامتی را تجربه می کنند.

محققان همچنین تأثیرات کاهش مصرف گوشت قرمز فرآوری نشده به تنهایی و کاهش همزمان مصرف گوشت فرآوری شده و فرآوری نشده را تجزیه و تحلیل کردند.

کاهش مصرف هر دو تا 30 درصد منجر به کاهش 1073400 مورد دیابت، کاهش 382400 مورد بیماری قلبی عروقی و کاهش 84400 مورد سرطان کولورکتال شد.

کاهش مصرف گوشت قرمز فرآوری نشده به تنهایی تا 30 درصد - که به معنای خوردن حدود یک چهارم پوند(113 گرم) همبرگر گوشت گاو در هفته است - منجر به بیش از 732000 مورد کمتر ابتلا به دیابت شد. همچنین منجر به 291500 مورد بیماری قلبی عروقی کمتر و 32200 مورد سرطان روده بزرگ کمتر شد.

این یافته که نشان می دهد با کاهش گوشت قرمز فرآوری نشده در مقایسه با گوشت فرآوری شده از موارد بیشتر بیماری پیشگیری می شود، تا حدی به این دلیل است که میانگین مصرف روزانه گوشت قرمز فرآوری نشده بیشتر از گوشت فرآوری شده است، به ترتیب 47 گرم در روز در مقابل 29 گرم در روز.

از آنجایی که در مورد تأثیر خوردن گوشت قرمز فرآوری نشده بر خطر بیماری های مزمن اطلاعات کمتری در دست است، تیم تحقیقاتی گفت: این تخمین ها باید با احتیاط تفسیر شوند و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

این مطالعه در مجله The Lancet Planetary Health منتشر شد.

پروفسور لیندسی جاکس، رئیس بخش بهداشت جهانی و تغذیه در دانشگاه ادینبورگ، و یکی از نویسندگان این مطالعه، گفت: کاهش مصرف گوشت توسط سازمان‌های ملی و بین‌المللی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، از جمله کمیته تغییرات آب و هوایی در بریتانیا و هیئت بین‌دولتی سازمان ملل متحد در مورد تغییرات آب و هوایی یا IPCC توصیه شده است. تحقیقات ما نشان می‌دهد که این تغییرات در رژیم‌های غذایی می‌تواند مزایای سلامتی قابل‌توجهی در ایالات متحده داشته باشد، و بنابراین این یک معامله برد-برد آشکار برای مردم و سیاره زمین است.

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2024/07/240703183744.htm