کاهش شدید قطع عضوهای ناشی از دیابت نوع 1

8سپتامبر 2021- شیوع قطع عضو در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 در سوئد کاهش یافته است. بر اساس مطالعه ی دانشگاه گوتنبرگ، نرخ قطع عضو در مدت تقریباً 20 سال، 42 درصد کاهش یافته است.

نتایج منتشر شده در مجله Diabetologia بر اساس اطلاعات ثبت شده از 46،088 فرد مبتلا به دیابت نوع 1 در سالهای 1998-1999 است. این مطالعه شامل بررسی داده های ثبت ملی دیابت سوئد، ثبت ملی بیماران و چند ثبت ملی دیگر سوئدی بود.محققان نحوه تغییر نرخ قطع عضو در طول زمان و همچنین عوامل خطر قطع عضو در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 را بررسی نمودند.

میانگین سنی بیماران در شروع مطالعه، 32 سال بود. در آن زمان هیچ کدام از آنها دچار قطع عضو نشده بودند. پنجاه و پنج درصد از شرکت کنندگان، مرد و 45 درصد زن بودند.

معکوس شدن روند به سمت بهتر شدن

در ابتدا، در سالهای 1998-2001 ، به طور سالانه احتمال قطع عضو 2.84 در هر 1000 نفر بود. در چند سال اخیر مطالعه (از 2017 تا 2019 )، رقم مربوطه به 1.64 در هر 1000 نفر رسید. به این ترتیب نسبت افرادی که سالانه دچار قطع عضو می شوند، 42 درصد کاهش یافته است.

نویسنده اول این مطالعه، سارا هالستروم، دانشجوی دکترای پزشکی مولکولی و بالینی در آکادمی سالگرنسکا در دانشگاه گوتنبرگ و پزشک متخصص داخلی در بیمارستان دانشگاه سالرنسکا، گفت: ما شاهد تغییر روند قطع عضو در بازه زمانی 2014 تا 2016 هستیم و چند سال قبل از آن بوضوح متوسط سطح قند خون درازمدت کاهش یافته و عملکرد کلیه ها بهبود یافته بود. دکتر هالستروم گفت: در این مطالعه ثابت گردید که از جمله عوامل خطری که مهمترین نقش را در قطع عضو افراد مبتلا به دیابت نوع 1 بازی می کنند، کنترل دراز مدت قند خون و عملکرد کلیه ها هستند. سایر عوامل خطر شناسایی شده عبارتند از: سن بالا، مرد بودن، بیماری های قلبی عروقی، سیگار کشیدن و فشار خون بالا.

مراقبت بیشتر، رنج کمتر

از نظر محققان، بهبود پیش آگهی احتمالاً به دلیل توسعه مراقبت های دیابت در سال های اخیر است. درمان فشرده عوامل خطر، با استفاده از تکنولوژیهای پیشرفته نظیر اندازه گیری مداوم قند خون و پمپ های پیشرفته ی انسولین، اکنون در حال انجام است. تیم های چند رشته ای پای دیابتی نیز به بیماران خدمات مراقبتی را ارائه می دهند که در کاهش نرخ قطع عضو موثر بوده اند.این تیم ها به بیماران مبتلا به زخم های پا که به دلیل تغییرات عروقی و اختلال در حس پاها به دلیل دیابت، به راحتی بهبود نمی یابند، کمک می کنند. با این حال، زخم های غیرقابل التیام ممکن است نیاز به قطع پا و در موارد شدیدتر قطع از نواحی بالاتر مانند ساق پا و ران نیز داشته باشد.

دکتر هالستروم گفت: کاهش نرخ قطع عضو برای افراد مبتلا به دیابت مهم است، چرا که قطع عضو سبب رنج و ناتوانی بسیار زیادی برای این افراد می شود.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2021-09-sharp-fall-amputations-due-diabetes.html