9 ژوئن 2022 - مناظره ی اخیر در نشست های علمی انجمن دیابت آمریکا  (ADA) 2022، افزایش تمرکز را بر چاقی به عنوان یک هدف درمانی برای دیابت نوع 2 برجسته کرد.

طیف گسترده ای از مطالعات در سال های اخیر فواید چشمگیر کاهش وزن را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و چاقی نشان می دهد. مطالعات نشان داده اند که جراحی چاقی (کاهش وزن) به معکوس شدن دیابت نوع 2 و پیش دیابت در افراد چاق، کمک می کند به این معنی که سطح قند خون را بدون مصرف هیچ گونه داروی کاهش دهنده گلوکز، به سطح طبیعی باز می گرداند. اما جراحی چاقی تنها گزینه ی بالقوه موثر نیست، مطالعات نشان داده اند که اقداماتی مانند رژیم های غذایی کم کالری و جایگزینی وعده های غذایی با غذای مایع نیز باعث کاهش وزن و معکوس شدن دیابت می شود. در عین حال، درمان‌های دارویی جدیدی برای چاقی وجود دارد- مانند وگووی(semaglutide) و ساکسندا(liraglutide) - که از نظر اثربخشی در کاهش وزن بی‌سابقه هستند و انتظار می‌رود با افزایش تولید این داروها توسط تولیدکنندگان، و جبران تقاضای عظیم آنها، میزان افرادی که به کاهش وزن هدف خود دست می یابند، نیز افزایش یابد.

اما بهبود کنترل قند خون و معکوس شدن دیابت تنها مزایای بالقوه ی کاهش وزن در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و چاق نیستند. مطالعات نشان داده اند که کاهش وزن ممکن است علائم نوروپاتی محیطی دیابتی را بهبود بخشد - آسیب عصبی، که معمولا در پاها اتفاق می افتد و می تواند باعث بی حسی، گزگز، یا احساس سوزش شود. همچنین معکوس شدن دیابت به دنبال جراحی چاقی، با کاهش خطر ابتلا به سرطان مرتبط است.

کاهش وزن در مقابل مدیریت قندخون به عنوان هدف اصلی درمان

در این مناظره، دکتر Ildiko Lingvay، استاد پزشکی در مرکز پزشکی جنوب غربی در دانشگاه تگزاس، با تمرکز بر چاقی به عنوان هدف اصلی درمان در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و چاق، موافق بود. دکتر Jeffrey I. Mechanick، استاد پزشکی در دانشکده پزشکی ایکان، دیدگاه مخالفی نداشت، اما از تمرکز همزمان بر کاهش وزن و کنترل قند خون به عنوان بخشی از یک برنامه جامع مراقبتی، حمایت کرد.

لینگوی استدلال کرد که پزشکان به جای تمرکز بر رسیدن به سطحA1C (معیار کنترل طولانی مدت گلوکز خون) 7 درصد یا کمتر در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 و چاق، باید درمان خود را بر کاهش 15 درصد از وزن بدن بیماران متمرکز کنند. او خاطرنشان کرد در حالی که این هدف تنها چند سال پیش دور از دسترس به نظر می رسید، اکنون شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این میزان کاهش وزن اغلب از طریق جراحی چاقی یا درمان های دارویی جدیدتر قابل دستیابی است و این سطح از کاهش وزن تقریباً همیشه به طور چشمگیری کنترل قندخون را بهبود می بخشد، علاوه بر آن سلامت قلب و عروق را بهبود می بخشد.

لینگوی خاطرنشان کرد: چاقی علاوه بر تقویت مقاومت به انسولین - عنصر اصلی دیابت نوع 2 که در آن سلول‌های سراسر بدن کمتر به انسولین پاسخ می‌دهند - همچنین می‌تواند دیابت را از طریق اختلالات خواب، خستگی و مشکلات سلامت روان بدتر کند، و دیابت خود می تواند به چاقی کمک کند، و این، یک چرخه ی معیوب از افزایش وزن و کنترل بدتر گلوکز خون را ایجاد می کند.

به عنوان یک استدلال متقابل، دکترMechanick ، خاطرنشان کرد که اگرچه شواهد در مورد کاهش وزن واضح است، شواهد در مورد اثرات مضر سطوح بالای قند خون نیز واضح است، به این معنی که کنترل خوب قند خون مانند همیشه یک هدف مهم است. او گفت: یک ارزیابی فردی از خطرات باید تعیین کننده ی اولویت اصلی درمان توسط پزشک برای کاهش وزن، کنترل قند خون، یا معیار دیگری مانند فشار خون باشد، در عین حال او تاکید کرد که لازم نیست فقط یک هدف اصلی برای درمان وجود داشته باشد.

دکترMechanick ، گفت: به جای تمرکز بر اولویت بندی هر یک از حوزه های درمانی، بحث در مورد استراتژی های درمان دیابت نوع 2 باید بر چگونگی بهینه سازی تمام نتایج مربوطه برای یک فرد معین، با تاکید بر سلامت پیشگیرانه ی درازمدت متمرکز شود.

منبع:

https://www.diabetesselfmanagement.com/news-research/2022/06/09/experts-discuss-obesity-as-main-treatment-target-for-type-2-diabetes/