10ژانویه 2022- بر اساس مطالعه جدیدی که در مجله Clinical Endocrinology منتشر شده است، زنان با چرخه های قاعدگی نامنظم بعد از گذشت چند دهه بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 و بیماری قلبی هستند.

محققان مدت‌هاست می‌دانند که دوره‌های قاعدگی می‌تواند تحت تأثیر مشکلات سلامتی مختلف، از جمله اختلالات قلبی عروقی و متابولیکی باشد. در واقع، مطالعه‌ای که در سپتامبر 2020 در مجله BMJ منتشر شد، نشان داد که زنان در هر سنی با چرخه قاعدگی نامنظم بیشتر در معرض مرگ زودرس هستند، از جمله در اثر بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان. اما خارج از زمینه ی سندرم تخمدان پلی کیستیک(PCOS)  -که در آن کیست‌های کوچک متعددی در تخمدان‌ها تشکیل می‌شوند و دوره‌های قاعدگی معمولاً مختل می‌شوند - ارتباط بین زمان‌بندی دوره‌های قاعدگی و خطر ابتلا به دیابت به خوبی مستند نشده است. سندرم تخمدان پلی کیستیک، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد و بسیاری از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک از داروی دیابت نوع 2 متفورمین، برای پیشگیری از دیابت استفاده می کنند. تحقیقات اخیر نشان داده است که مصرف قرص های ضد بارداری، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را در زنان مبتلا به PCOS کاهش می دهد.

چرخه قاعدگی نامنظم با افزایش خطر دیابت مرتبط است

در این مطالعه، محققان دانشگاه موناش استرالیا، داده‌های مربوط به 13714 زن متولد سال‌های 1946 تا 1951 را بررسی کردند. این افراد در یک مطالعه سلامت عمومی شرکت داشتند، که در آن نتایج سلامتی این افراد در زمینه های مختلف در طی 20 سال بررسی شد. محققان علاقه مند به مقایسه ی خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلبی در میان زنان دارای چرخه قاعدگی منظم یا نامنظم بودند. پس از تنظیم تعدادی از عوامل خطر شناخته شده برای دیابت و بیماری قلبی - مانند وزن بدن و عوامل سبک زندگی - محققان دریافتند که زنان با چرخه قاعدگی نامنظم، 20٪ بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قلبی و 17٪ بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند. علاوه بر این، زنانی که چرخه قاعدگی نامنظمی داشتند اما تحت هورمون درمانی برای کمک به تنظیم چرخه ی قاعدگی خود قرار نگرفته بودند، در مقایسه با زنانی که چرخه قاعدگی منظم داشتند،30 درصد بیشتر در معرض ابتلا به دیابت بودند.

محققان نوشتند، تحقیقاتشان به نیاز به تدوین دستورالعمل‌های جدید اشاره ندارد، بلکه از دستورالعمل های موجود که بر غربالگری بیماری دیابت و قلبی عروقی در میان زنان مبتلا به PCOS یا یائسگی زودرس تاکید دارند و شامل زنان در دهه ی 40 زندگی با چرخه‌های قاعدگی نامنظم نیز می شوند، حمایت می کند. اما این یافته‌های جدید همچنین بر مزایای بالقوه ی هورمون درمانی برای کمک به تنظیم چرخه‌های قاعدگی در صورت لزوم و جستجو و درمان هر گونه بیماری زمینه‌ای که می‌تواند مسئول دوره‌های قاعدگی نامنظم باشد، برای محدود کردن خطر ابتلا به دیابت یا بیماری قلبی تاکید می‌کند.

منبع:

https://www.diabetesselfmanagement.com/news-research/2022/01/10/irregular-menstrual-cycle-linked-to-increased-diabetes-risk/