16 سپتامبر 2023 - یک مطالعه ی جدید نشان داد که پیوند جزایر به طور قابل توجهی خطر شکست پیوند را کاهش می دهد و امید به زندگی را در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 که تحت پیوند کلیه قرار می گیرند، افزایش می بخشد.

این تحقیق موفقیت‌آمیز که در کنگره اروپایی پیوند اعضا (ESOT) در سال 2023 ارائه شد، نتایج درازمدت بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 را که تحت پیوند کلیه قرار گرفته بودند و پیوند جزایر دریافت کردند را با بیماران دیابتی که تحت پیوند کلیه قرار گرفتند و سپس دیابت آنها تنها با انسولین مدیریت شد، مقایسه کرد.

این مطالعه نشان داد که پیوند جزایر مزیت قابل توجهی نسبت به درمان با انسولین دارد، و به طور قابل توجهی خطر شکست پیوند و مرگ و میر را کاهش می دهد.

محققان بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 را که بین سال‌های 2000 تا 2017 در فرانسه پیوند کلیه دریافت کرده بودند، بررسی کردند. از بین 2393 بیمار، 327 بیمار واجد شرایط پیوند جزایر بودند، از جمله 47 مورد که پیوند جزایر را دریافت کرده بودند.

برای اطمینان از مقایسه ی بین دو گروه، محققان بیماران را بر اساس عواملی مانند سال پیوند، سن گیرنده، عملکرد کلیه یاHBA1c ، مطابقت دادند.

پس از مقایسه این دو گروه، محققان دریافتند که پیوند جزایر از نظر کاهش خطر شکست پیوند و مرگ، مزایای قابل توجهی نسبت به درمان با انسولین به تنهایی دارد.

نتایج نشان داد که نسبت خطر شکست پیوند در گروه پیوند جزایر 0.47 است، که نشان دهنده 53 درصد خطر کمتر شکست در مقایسه با گروه تحت درمان با انسولین به تنهایی، بود. علاوه بر این، بیمارانی که پیوند جزایر دریافت کردند، امید به زندگی بالاتری برای پیگیری 10 ساله داشتند (9.61 سال در مقایسه با 8.85 سال برای کسانی که تنها تحت درمان با انسولین بودند).

قابل ذکر است که هنگام بررسی نتایج پیوند جزایر به تنهایی، دو پیامد مثبت مهم شناسایی شد. در یک سال پس از پیوند جزایر، احتمال بقای پیوند 89.4٪ تخمین زده شد. علاوه بر این، تخمین زده شد که بیماران 70.2٪ احتمال دستیابی به استقلال از انسولین در یک سال را دارند.

دکتر مهدی معنویی، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: اگرچه در آزمایش‌های بالینی اخیر مشخص شده بود که پیوند جزایر کنترل قند خون را در مقایسه با درمان معمول با انسولین بهبود می‌بخشد، اما تاکنون اطلاعات کمی در مورد تأثیر طولانی‌مدت آن بر پیش‌آگهی بیماران وجود داشت، این نتایج هیجان‌انگیز است و برای افرادی که مبتلا به دیابت نوع 1هستند و پیوند کلیه دریافت کرده اند، امیدوار کننده می باشد.

دکتر معنویی افزود: پیوند جزایر می تواند یک تغییر دهنده ی بازی در مدیریت دیابت نوع 1 باشد و تحقیقات ما ارتباط واضحی بین پیوند جزایر و افزایش قابل توجه امید به زندگی را نشان می دهد.

در سال 2021، حدود 8.4 میلیون نفر در سراسر جهان به دیابت نوع 1 مبتلا بودند. پیش بینی می شود شیوع این بیماری تا سال 2040، به 13.5 تا 17.4 میلیون مورد برسد.

این ارقام چالش فزاینده بهداشت عمومی ناشی از دیابت نوع 1 و نیاز فوری به مدیریت موثر و استراتژی‌های درمانی برای رفع این بار فزاینده بر سیستم‌های مراقبت بهداشتی در سراسر جهان را برجسته می‌کند.

دکتر معنویی تاکید کرد: اگرچه برای اطمینان از تطابق نتایج پیوند جزایر با موفقیت طولانی مدت به دست آمده از پیوند پانکراس، تحقیقات بیشتری لازم است، اما ما امیدواریم این یافته ها به افزایش دسترسی بیماران به پیوند جزایر کمک کنند.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2023-09-islet-transplantation-boosts-long-term-survival.html