21 ژوئن 2024- در یک مطالعه ی پیشگامانه، محققان شواهد قانع‌کننده‌ای را کشف کردند که نشان می‌دهد پیسینگ پروتئین در کنار روزه‌داری متناوب باعث ایجاد تغییرات قابل‌توجهی در میکروبیوم روده و مشخصات متابولومیک می‌شود و از اثرات محدودیت کالری مداوم، پیشی می‌گیرد. این یافته ها مزایای بالقوه ی پیسینگ پروتئین با روزه داری متناوب برای سلامت متابولیک و ترکیب میکروبیوم روده روشن کرد.

این مطالعه که در Nature Communications منتشر شده است، نشان می دهد که یک رژیم غذایی منحصر به فرد شامل روزه‌داری متناوب به همراه پیسینگ پروتئین ممکن است کاهش وزن را افزایش داده و فواید خاصی برای سلامت روده ارائه دهد.

این تحقیق جدید بینشی در مورد میکروبیوم روده(GM) و مشخصات متابولومیک شرکت کنندگان به دنبال رژیم غذایی روزه داری متناوب (IF)در ترکیب با پیسینگ پروتئین (P) یا رژیم غذایی با محدودیت کالری (CR) ارائه داد و تفاوت های مهمی در مجموعه ی میکروبی مرتبط با کاهش وزن (WL) و واکنش ترکیب بدنی به رژیم غذایی را برجسته نمود.

محققان نوشتند: این داده‌ها ممکن است منجر به توصیه‌های تغذیه ای دقیق متمرکز بر میکروبیوم روده در آینده، با استفاده از اندازه‌های نمونه بزرگتر با مدت طولانی‌تر شود.

پیسینگ پروتئین، شامل خوردن چهار وعده غذایی با پروتئین بالا، حاوی 25 تا 50 گرم پروتئین، در فواصل منظم در طول روز، معمولاً هر سه تا چهار ساعت است، در حالی که روزه داری متناوب شامل دوره های متناوبی از نخوردن غذا و غذا خوردن است. یک مطالعه ی اخیر نشان داده است که ترکیب این رویکردها در طول روزهای هفته ممکن است منجر به کاهش وزن بهتر و بهبود سلامت روده و پاسخ های متابولیک در مقایسه با یک رژیم غذایی ساده با محدودیت کالری شود. در حالی که این رویکرد رژیم غذایی جدید مزایای قابل توجهی را نشان داد، این مطالعه کوچک بود و تحقیقات در مورد این نوع رژیم محدود است.

کارشناسان توصیه می کنند که یک میکروبیوم روده سالم را در اولویت قرار دهید و از متخصصان تغذیه یا پزشکان دارای مجوز برای مدیریت وزن راهنمایی بگیرید. با توجه به این موضوع، Alex E. Mohr و همکارانش، از کالج راه حل های سلامت در دانشگاه ایالتی آریزونا در فینیکس در ​​ایالات متحده، علائم متابولومیک میکروبی مدفوع و پلاسما را بین IF-P ترکیبی(21 نفر) در مقابل یک رژیم غذایی با محدودیت کالری برای سلامت قلب(20 نفر) به مدت هشت هفته، توصیف کردند.

یافته های کلیدی مطالعه به شرح زیر است:

 علائم روده بهبود یافت و فراوانی میکروب های Christensenellaceae و سیتوکین های در گردش و متابولیت های اسید آمینه- که نشان دهنده ی تغییر متابولیسم به اکسیداسیون چربی ها است- با رژیم IF-P افزایش یافت، در حالی که متابولیت های مرتبط با مسیر متابولیک مرتبط با طول عمر با رژیم غذایی با محدودیت کالری افزایش یافتند.

 تفاوت ها نشان می دهد که میکروبیوم روده و عوامل متابولومیک در حفظ کاهش وزن و ترکیب بدنی نقش دارند.

محققان نوشتند: این یافته‌ها تأثیرات متفاوت رژیم‌های روزه‌داری متناوب، از جمله IF-P را به عنوان یک مداخله ی غذایی امیدوارکننده برای مدیریت چاقی و سلامت میکروبیوتیک و متابولیک روشن کرد.

آنها نتیجه گیری نمودند که به تحقیقات بیشتر برای روشن کردن مکانیسم‌های زمینه‌ای که این ارتباط‌ها را ایجاد می‌کنند و بررسی پیامدهای درمانی برای توسعه استراتژی‌های شخصی در مدیریت چاقی نیاز داریم. علاوه بر این، مطالعات آینده باید بررسی جمعیت های میکروبی در بخش های دستگاه گوارش فوقانی و بازسازی بالقوه ی بافت روده را در نظر بگیرند تا به طور جامع نقش میکروبیوم روده در این مداخلات درک گردد.

منبع:

https://medicaldialogues.in/diet-nutrition/news/protein-pacing-with-intermittent-fasting-sparks-gut-microbiome-and-boosts-weight-loss-study-reveals-insights-130289