21 ژانویه 2022 - محققان در مطالعه ای که در Diabetes Care منتشر شد، گزارش دادند که هر چه فرد گام های بیشتر و قوی تری بردارد، خطر ابتلا او به دیابت کمتر می شود.

الکسیس سی. گاردونو، نویسنده اول، این مقاله از دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو و دانشگاه ایالتی سن دیگو، گفت: در مطالعه ی ما مشخص گردید که به ازای هر 1000 قدم در روز، خطر ابتلا به دیابت در این جمعیت 6 درصد، کمتر است. این بدان معناست که اگر ​​بزرگسالان مسن به طور متوسط روزانه 2000 قدم بیشتر از پیاده روی روزانه ی معمول خود بردارند، می توانند انتظار کاهش 12 درصدی خطر دیابت را داشته باشند.

یک تیم از محققان از چند موسسه، داده های مطالعه یWomen's Health Initiative  را که هدف آن مشخص کردن فعالیت بدنی و سلامت قلبی عروقی در زنان یائسه بود، تجزیه و تحلیل کردند.

در مطالعه ی آینده‌نگر کنونی، از گروه متنوعی از زنان 65 ساله و بالاتر، که تشخیص دیابت نداشتند و به طور مستقل زندگی می‌کردند، خواسته شد تا به مدت یک هفته، شتاب‌سنج با درجه تحقیقاتی را به مدت 24 ساعت در روز به دور ران پای راست خود ببندند. سلامت آنها تا هفت سال پیگیری شد.

پرفسور John Bellettiere، نویسنده ارشد این مقاله و استادیار اپیدمیولوژی و علوم طول عمر انسانی، گفت: ما می‌خواستیم بفهمیم که قدم زدن یا پیاده‌روی تا چه حد با دیابت مرتبط است و آیا واقعاً 10000 قدم در روز برای کاهش خطر ابتلا به دیابت ضروری است؟

هدف اصلی این مطالعه ارزیابی ارتباط بین کل قدمهای برداشته شده در روز و ابتلا به دیابت بود. هدف ثانویه ارزیابی تاثیر شدت یا قدرت گامها بر خطر دیابت بود.

از 4838 زن در این مطالعه، 395 نفر یا 8 درصد به دیابت مبتلا شدند.بزرگسالان 65 ساله و بالاتر اغلب با چالش های تحرک یا ناتوانی حرکتی، زندگی می کنند و کاهش فعالیت بدنی، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را در آنها افزایش می دهد.

طبق گزارش انجمن دیابت آمریکا، سالانه 1.5 میلیون نفر به دیابت مبتلا می شوند.اگر تخمین بزنیم که یک سوم آن جمعیت را افراد مسن‌ تشکیل می‌دهند، سالانه 500هزار فرد مسن به دیابت مبتلا می‌شوند. اگر همه آنها 2000 قدم در روز قدمهای خود را افزایش دهند و بر اساس تخمین ما، 12 درصد افراد این کار را هر روز بطور عادی ادامه دهند، ما انتظار داریم سالانه 60هزار نفر به دلیل افزایش گام­های روزانه ی خود به دیابت مبتلا نشوند.

مطالعات پیشگیرانه ی پیشین نشان داده اند که فعالیت بدنی منظم، همراه با رژیم غذایی بهبود یافته، خطر ابتلا به دیابت را در بزرگسالان کاهش می دهد. در واقع، وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده حداقل 150 دقیقه فعالیت بدنی متوسط ​​تا شدید در هفته را برای کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌های مزمن از جمله دیابت توصیه می‌کند.

پرفسور Bellettiere، گفت که سن نقش مهمی در شدت فعالیت بدنی دارد.فعالیت با شدت متوسط ​​برای یک فرد مسن بسیار متفاوت از فعالیت با شدت متوسط ​​برای یک فرد میانسال یا جوان است. افرادی که دارای ناتوانی حرکتی هستند، برای انجام فعالیت های متوسط​​ تا شدید مجبور نیستند، مسافت زیادی را بطور، سریع یا در مسیر سربالایی راه بروند. زمانی که در مورد گام‌های با شدت متوسط ​​تا شدید صحبت می‌کنیم، در مورد گام‌هایی صحبت می‌کنیم که باعث می‌شوند کمی سنگین نفس بکشید و مکالمه برای شما سخت‌تر شود. برای افراد معمولی ​​بین ۷۰تا ۸۰سال، فقط یک بار راه رفتن یک بلوک دورتر از خانه، فعالیت با شدت متوسط ​​تا شدید محسوب می شود.

از آنجایی که همه ی قدم هایی که در طول روز بر می دارید، مهم هستند، نه فقط قدمهایی که برای ورزش انجام می‌شوند، شتاب‌سنج‌های مورد استفاده در این مطالعه قدم‌ها را در طول روز شمارش می‌کنند، چه فرد در خانه باشد و از اتاقی به اتاق دیگر حرکت می‌کند، یا در خارج از منزل قدم بزند یا به یک فروشگاه برای خرید مراجعه کرده و در آنجا قدم بزند.

به گفته محققان، کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده ی دیگر برای تعیین تعداد دقیق قدمهای مورد نیاز برای کاهش این خطر مورد نیاز است. به گفته گاردونو، در آینده، پزشکان ممکن است بتوانند یک برنامه فعالیت بدنی شخصی را با تجزیه و تحلیل تاثیر خطر ژنتیکی یا سابقه خانوادگی دیابت فرد بر تعداد قدمهای مورد نیاز در روز برای کاهش خطر ابتلا به دیابت، تدوین کنند.

گاردونو گفت: حتی اگر در حال حاضر به دیابت مبتلا نیستید، مهم این است که قدم زدن منظم را در برنامه روزانه خود بگنجانید و آن را به یک روال عادی زندگی خود تبدیل کنید. یک بار در هفته پیاده روی برای هیچ کس کافی نیست. مطالعه ی ما نشان می دهد که قدم زدن منظم، شاخص خطر کمتر ابتلا به دیابت برای افراد مسن است.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2022-01-diabetes-adults-older.html