17 ژوئن 2024 - لورا ساسلو، دانشیار دانشکده پرستاری در دانشگاه میشیگان، بیش از یک دهه است که روی تأثیر الگوهای غذایی مختلف بر دیابت نوع 2 تحقیق کرده است. دکتر ساسلو تعداد زیادی از شواهد کارآزمایی بالینی را برای بهبودی و معکوس شدن دیابت نوع 2 از طریق رژیم های غذایی مختلف بررسی کرده و دریافته است که هم یک برنامه غذایی کم کالری مایع و هم یک رژیم کتوژنیک با کربوهیدرات بسیار کم می توانند باعث بهبود یا معکوس شدن دیابت نوع 2 بدون نیاز به دارو و یا کاهش نیاز به دارو شوند.

در این مقاله با او در مورد اینکه چه چیزی برای افراد مبتلا به دیابت موثر است و چه چیزی موثر نیست، صحبت کرده ایم.

دیابت نوع 2 چیست؟

دیابت نوع 2 از دو موضوع ناشی می شود: سلول ها نسبت به انسولین مقاومت پیدا می کنند که از جذب قند کافی جلوگیری می کند و لوزالمعده قادر به تولید انسولین کافی برای حفظ سطح قند خون طبیعی نیست.

انسولین، هورمونی از لوزالمعده، قند خون را با افزایش جذب آن به سلول ها مدیریت می کند و در نتیجه سطح قند را در جریان خون کاهش می دهد. از آنجایی که این سیستم در دیابت نوع 2 دچار اختلال می شود، اختلال در عملکرد و تولید انسولین منجر به افزایش مزمن قند خون می شود و خطر آسیب عروقی و سایر عوارض را افزایش می دهد.

یافته های اصلی کارآزمایی شما در مورد رژیم غذایی بسیار کم کالری برای بهبود دیابت چه بود؟

در کارآزمایی بالینی ریمیسیون دیابت، حدود 300 نفر در بریتانیا یا انتخاب کردند که در یک گروه کنترل باشند یا یک رژیم غذایی مایع کم کالری (حدود 850 کالری) را برای حدود سه ماه دنبال کنند. گروه کم کالری در ابتدا مصرف داروهای دیابت و فشار خون را متوقف کردند و بعد از حدود سه ماه به آرامی مصرف غذای معمولی را دوباره آغاز کردند و برای حفظ کاهش وزن خود کمک دریافت کردند.

پس از یک سال، 46 درصد از افراد گروه کم کالری به بهبودی دیابت دست یافتند و پس از دو سال، 36 درصد همچنان در وضعیت بهبودی بودند. اما تنها 2 تا 4 درصد از افراد گروه کنترل به بهبودی دیابت رسیدند.

یافته‌های اصلی کارآزمایی دانشگاه ایندیانا در مورد رژیم کتوژنیک بسیار کم کربوهیدرات برای معکوس شدن یا بهبود دیابت چه بود؟

در کارآزمایی دانشگاه ایندیانا، به رهبری دکتر سارا هالبرگ، حدود 350 نفر انتخاب کردند که از استاندارد مراقبت از دیابت پیروی کنند یا از یک رژیم کتوژنیک بسیار کم کربوهیدرات پیروی کنند، که گاهی اوقات رژیم کتو نامیده می شود. پیروی از رژیم کتو به معنای خوردن مقادیر بسیار کم کربوهیدرات‌ها، تقریباً 20 تا 35 گرم کربوهیدرات غیرفیبری در روز، برای رسیدن به حالتی به نام کتوز است که طی آن بدن منبع انرژی اولیه خود را از گلوکز به چربی تغییر می‌دهد.

این به کنترل سطح قند خون با کاهش میزان کربوهیدرات هایی که باعث افزایش قند خون می شوند، کمک می کند. در این شیوه غذا خوردن مصرف غذاهای کم کربوهیدرات و پرچرب مانند گوشت گاو، گوشت خوک، مرغ، ماهی و غذاهای دریایی، پنیرهای پرچرب؛ و سبزیجات کم کربوهیدرات مانند آووکادو، اسفناج، بادمجان، خیار، کدو سبز، فلفل سبز، بروکلی و گل کلم مجاز است.

افرادی که به این روش غذا می خورند می توانند آرد با کربوهیدرات بالا را با آرد بادام و نارگیل جایگزین کنند و از چربی های سالم مانند روغن زیتون، کره و روغن نارگیل استفاده کنند. آنها از غلات، قندها و بیشتر میوه ها اجتناب می کنند تا سطح قند خون ثابت و پایینی داشته باشند.

مطالعه دانشگاه ایندیانا نشان داد که مصرف دارو در بین افرادی که از رژیم کتو استفاده می کنند، کاهش یافته است. حدود 60 درصد از افرادی که از انسولین استفاده می کردند، به طور کامل از آن بی نیاز شدند.

مصرف دارو در گروه کتو بسیار کاهش یافت، برخلاف گروه کنترل که ثابت ماند یا افزایش یافت. به طور کلی، 47٪ از افرادی که از رژیم کتو استفاده می کردند پس از یک سال و 38٪ پس از دو سال بهبودی یا معکوس شدن دیابت را تجربه کردند. در گروه کنترل، 7 تا 10 درصد از افراد پس از 1 تا 2 سال به بهبودی یا معکوس شدن دیابت دست یافتند.

آیا رویکردهای غذایی جدیدی وجود دارد که نویدبخش بهبود دیابت باشد؟

بله، پایش مداوم گلوکز همراه با توصیه‌ها امیدوارکننده است. یک مطالعه در هند نشان داد که 63 درصد از افرادی که از توصیه‌های مبتنی بر پایش مداوم گلوکز استفاده می‌کنند، پس از یک سال بهبودی حاصل می‌کنند، در حالی که هیچ‌یک از افراد گروه کنترل نتوانستند به این هدف دست یابند.

توصیه های غذایی بر مصرف بیشتر سبزیجات و پروتئین متمرکز بود و باعث شد افراد به طور متوسط ​​سطح کربوهیدرات خود را به نصف کاهش دهند و به حدود 150 گرم کربوهیدرات در روز برسانند. این و تحقیقات دیگر نشان می دهد که این رویکرد می تواند برای مدیریت دیابت نوع 2 مفید باشد.

کدام رژیم‌ها یا مداخلات برای بهبود دیابت مؤثر نیستند؟

رژیم های کم کالری و کم چرب و رژیم های مدیترانه ای نرخ بهبودی کمتری را نشان داده اند. به عنوان مثال، نرخ ریمیسیون دیابت در کارآزمایی Look AHEAD پس از یک سال با یک رژیم کم کالری و کم چرب، تنها 11 درصد بود. به طور مشابه، یک مطالعه رژیم غذایی مدیترانه ای تنها 14 درصد میزان بهبودی را پس از یک سال نشان داد. سایر رژیم‌های غذایی مانند رژیم‌های وگان، گیاه‌خواری و رژیم‌هایDASH  دارای شواهد کارآزمایی بالینی بسیار محدود و با کیفیت پایین برای بهبود یا معکوس شدن دیابت نوع 2 هستند.

دیابت نوع 2 در ایالات متحده چقدر شایع است؟

حدود 15 درصد از بزرگسالان در ایالات متحده دیابت دارند و بیشتر آنها دیابت نوع 2 دارند. همچنین یک سوم بزرگسالان به پیش دیابت مبتلا هستند. بنابراین، نیمی از بزرگسالان در ایالات متحده یا پیش دیابت یا دیابت نوع 2 دارند. همچنین این بیماری هزینه زیادی به همراه دارد - حدود 413 میلیارد دلار درسال- یک چهارم از کل هزینه های مراقبت های بهداشتی در ایالات متحده به افراد مبتلا به دیابت اختصاص دارد.

بهبودی و معکوس شدن برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 به چه معناست؟

بهبودی به این معنی است که سطح قند خون شما برای حداقل سه ماه بدون استفاده از هیچ داروی دیابت زیر محدوده ی دیابت باقی بماند. معکوس شدن به این معنی است که سطح قند خون شما بدون هیچ داروی دیابت یا فقط با استفاده از متفورمین، که یک داروی رایج دیابت است، زیر محدوده دیابت باشد. بهبود یا معکوس شدن دیابت نسبتا نادر است.

یک مطالعه در ایالات متحده که شامل 122781 نفر بود، نشان داد که در طی هفت سال، تنها 1.6٪ از شرکت کنندگان بهبودی را تجربه کردند. احتمال بهبودی برای افرادی که کمتر از دو سال به دیابت نوع 2 مبتلا شده بودند به 4.6 درصد افزایش یافت.

کدام نوع از مطالعات رژیم غذایی را مرور کرده اید؟

من به هر کارآزمایی بالینی رژیم غذایی تصادفی یا غیرتصادفی که می توانستم با حداقل 50 نفر در هر گروه پیدا کنم که حداقل برای یک سال ردیابی شده بودند، نگاه کردم.

مردم از کجا می توانند منابعی در مورد برنامه غذایی دیابت نوع 2 پیدا کنند؟

یک برنامه بسیار کم کالری در دانشگاه میشیگان موجود است. یک برنامه ناوبری وزن، که می تواند از شما در یک رویکرد کتوژنیک کم کربوهیدرات پشتیبانی کند، نیز در دانشگاه میشیگان موجود است.

منابع آنلاین در مورد رژیم کتوژنیک عبارتند از:

· دکتر رژیم غذایی(Diet Doctor

· Virta Health،

· برنامه کم کربوهیدراتجامپ استارت(Low Carb Jumpstart)از دانشگاه میشیگان برای دیابت نوع 2.

کتاب های آشپزی شامل:

· The Wholesome Yum Easy Keto Cookbook

· آشپزخانه کتوژنیک روزمره(The Everyday Ketogenic Kitchen

· کتاب آشپزی رژیم غذایی کتوژنیک 5 ماده ای آسان(The Easy 5-Ingredient Ketogenic Diet Cookbook).

از آنجایی که رژیم کتوژنیک می تواند قند خون و فشار خون را کاهش دهد،باپزشک خود برای کاهش داروهایتان مشورت کنید، زیرا، برای مثال، خطر پایین آمدن خطرناک قند خون وجود دارد.

مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد  Diet Doctor or Michigan Collaborative for type 2 Diabetesمرور شده توسط ساسلو، در مورد شواهد کارآزمایی بالینی الگوهای غذا خوردن برای دیابت نوع 2 امسال به صورت آنلاین و به عنوان بخشی از دوره ی آموزشی میراث سارا هالبرگ که به افتخار آن مرحوم تهیه شده است، به صورت آنلاین در دسترس است. سارا هالبرگ، پزشک و محققی بود که کارآزمایی بالینی قابل توجهی را در مورد معکوس کردن دیابت انجام داد. سخنرانی هالبرگ در TEDxدر مورد معکوس کردن دیابت از طریق کاهش کربوهیدرات بیش از 11 میلیون بار مشاهده شده است.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2024-06-qa-liquid-calorie-carb-keto.html