هورمون شناخته شده برای جلوگیری از افزایش وزن می تواند به حفظ سلامت ماهیچه ها در موش کمک کند

23فوریه 2021- یک مطالعه جدید نشان می دهد هورمونی که نقش آن در جلوگیری از افزایش وزن و عادی سازی متابولیسم شناخته شده است، همچنین می تواند به حفظ سلامت ماهیچه ها در موش کمک کند. به گفته ی دانشمندان دانشکده پیری شناسی لئونارد دیویس در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، این یافته ها امکانات جدیدی را برای درمان تحلیل عضلات مرتبط با سن، چاقی یا سرطان ارائه می دهد.

این تحقیق، که در مجله آمریکایی Physiology-Endocrinology and Metabolism منتشر شده است، به مشکلات تحلیل عضلات مرتبط با سن و از دست دادن عضله ی ناشی از چاقی، شرایطی که می تواند منجر به افزایش خطر سقوط ، دیابت و سایر تأثیرات منفی سلامتی شود، پرداخته است. همچنین یافته های این تحقیق به یافته های رو به رشد در مورد توصیف اثرات مفیدMOTS-c ، یک پپتید مشتق از میتوکندری که اثرات ورزشی را تقلید می کند، افزوده شد.

در این مطالعه، درمان موش های تحت رژیم غذایی پرچرب باMOTS-c ، با کاهش سطح میوستاتین(myostatin، پروتئینی که رشد ماهیچه ها را مهار می کند)، به جلوگیری از آتروفی عضلانی مرتبط با چاقی کمک کرد. غلظت میوستاتین در موش های تحت درمان با MOTS-c ،40 درصد کمتر از گروه موش ها کنترل بود. محققان همچنین دریافتند که سطح بالاتر MOTS-c در انسان با سطح پایین تری از میوستاتین، ارتباط دارد.

یافته های حاصل از بررسی موش ها نشان می دهد که MOTS-c نه تنها عملکرد متابولیکی، بلکه توده عضلانی را نیز بهبود می بخشد.

از طریق تجزیه و تحلیل مولکولی، محققان همچنین مسیر سیگنالینگ خاص تنظیم شده توسط MOTS-c را شناسایی کردند و برای اولین بار نشان دادند کهMOTS-c ، مسیر CK2-PTEN-AKT-FOXO1 را تعدیل می کند تا بیان میوستاتین و از بین رفتن عضلات را مهار کند. بر اساس این مقاله، اثر تقلیدی ورزشیMOTS-c ، می تواند از نقش ناشناخته قبلی آن به عنوان یک "مهار کننده ی میوستاتین" ناشی شود.

دکتر Su Jeong Kim، نویسنده مسئول این مقاله، گفت: دانستن مسیر سیگنالینگ تحت تأثیر MOTS-c برای کشف درمان های احتمالی واقعاً مهم است. این اطلاعات جدید، هدفی را برای تلاش های بالقوه بمنظور تولید دارو ارائه نمود که می تواند به سرعت به آزمایشات بالینی MOTS-c و آنالوگ های مرتبط منجر شود.

اگرچه چندین مهار کننده ی دیگر میوستاتین شناسایی شده اند، اما آنها هنوز در آزمایشات بالینی نتوانسته اند، شرایط تحلیل عضلات را با موفقیت کاهش دهند یا مهار کنند. محققان USC می گویند: دلیل آن ممکن است این باشد که بهبود توده عضلانی به تنهایی کافی نیست. آنها معتقدند که تقویت عملکرد میتوکندری نیز کلیدی است و می گویند که درمان های مشتق شده ازMOTS ، می توانند در این زمینه امیدوار کننده باشند.

نویسنده همکار این مقاله، Pinchas Cohen، استاد پیری شناسی، پزشکی و علوم بیولوژیکی و رئیس دانشکده لئونارد دیویسUSC ، به همراه دکتر Changhan David Lee، استادیار مدرسهUSC Leonard Davis ، ابتدا MOTS-c و تأثیرات آن بر متابولیسم را در سال 2015، کشف نمودند. مطالعات آنها بر روی موش ها نشان داد که تجویز MOTS-c مقاومت به انسولین ناشی از رژیم غذایی پرچرب و ناشی از پیری را کاهش می دهد و همچنین ظرفیت ورزشی و طول عمر این حیوانات را بهبود می بخشد.

پرفسور کوهن می گوید: در مجموع ، کار ما نشان می دهد کهMOTS-c ، می تواند اختلال عملکرد میتوکندری را برطرف کند. این مطالعه می تواند با گشودن راه های جدید برای تحقیق در مورد چگونگی درمان بیماری هایی مانند آتروفی عضلات اسکلتی ناشی از مقاومت به انسولین و همچنین سایر شرایط و بیماریهای تحلیل دهنده ی عضلات، از جمله سارکوپنی، به بهبود پیری سالم کمک کند.

منبع:

https://www.news-medical.net/news/20210223/Hormone-known-to-prevent-weight-gain-can-help-maintain-healthy-muscles-in-mice.aspx