7 سپتامبر 2023- یافته های جدید محققان دانشگاه آلاباما در بیرمنگام نشان داد که نوع پروتئین در رژیم غذایی به اندازه ی میزان کلی کاهش وزن برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2، مهم نیست.

در مطالعه‌ای که در مجله Obesity منتشر شد، 106 بزرگسال مبتلا به دیابت نوع 2 به‌ مدت 52 هفته به‌طور تصادفی در یک رژیم غذایی با پروتئین بالا یا با پروتئین معمول قرار گرفتند. هر دو رژیم غذایی دارای محدودیت انرژی بودند. رژیم غذایی پر پروتئین شامل توصیه هایی برای گنجاندن گوشت گاو بدون چربی در رژیم غذایی بود، در حالی که رژیم غذایی با پروتئین معمول به شرکت کنندگان دستور داد از خوردن هر گونه گوشت قرمز خودداری کنند. محققان دریافتند که هر دو رژیم غذایی با پروتئین بالا (40 درصد کل کالری از پروتئین) و رژیم غذایی با پروتئین متوسط (21 درصد کل کالری از پروتئین) در بهبود کنترل گلوکز، کاهش وزن و ترکیب بدنی در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 موثر هستند.

نویسنده اصلی این مقاله پرفسور James O. Hill، استاد گروه علوم تغذیه و مدیر مرکز تحقیقات چاقی و تغذیه در UAB، و دکتر Drew Sayer، از گروه پزشکی خانواده و جامعه در UAB، گفتند: مقایسه ی دو الگوی غذایی بطور کلی سالم که در مقادیر پروتئین و کربوهیدرات رژیم غذایی متفاوت هستند، و همچنین گنجاندن یا حذف گوشت گاو بدون چربی و با حداقل فرآوری، نشان داد که فرد می تواند انعطاف پذیری بیشتری برای انتخاب یک الگوی غذایی با مطابقت بیشتر با ترجیحات خود داشته باشد، بدین ترتیب در دراز مدت بیشتر به آن پایبند می ماند.

در این کارآزمایی تصادفی کنترل شده ی چند سایتی، 71 شرکت کننده در مطالعه از یک رژیم غذایی با پروتئین بالاتر با چهار وعده ی سروینگ یا بیشتر گوشت گاو بدون چربی در هفته (4 تا 6 اونس در هر وعده؛ به عنوان تنها منبع گوشت قرمز) و 35 شرکت کننده از یک رژیم غذایی با پروتئین معمولی بدون گوشت قرمز، به مدت 52 هفته پیروی کردند. در رژیم غذایی پر پروتئین40 درصد از کل انرژی دریافتی از پروتئین، 32 درصد از کربوهیدرات و 28 درصد از چربی تامین می شد، در حالی که در رژیم غذایی با پروتئین معمولی، 21 درصد از کل انرژی دریافتی از پروتئین، 53 درصد از کربوهیدرات و 26 درصد از چربی تامین شد(میزان پروتئین موجود در یک رژیم غذایی متوسط آمریکایی به طور متوسط 14-16٪ از کل انرژی است).

همه شرکت کنندگان به دیابت نوع 2 مبتلا بودند و از برنامه ی مدیریت وزن State of Slim پیروی کردند، میزان کالری دریافتی این افراد با هر دو رژیم غذایی کاهش یافت و به لیست های غذایی برای هر مرحله از برنامه ی State of Slim محدود شد. علاوه بر این، شرکت کنندگان تا 70 دقیقه در روز، شش روز در هفته ورزش کردند.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2023-09-high-protein-normal-protein-diets-effective-t2d.html