7 ژانویه 2022- خواب برای همه افراد حیاتی است، اما به ویژه برای نوجوانان مهم است، زیرا بدن آنها در طول سال های نوجوانی رشد قابل توجهی می یابد. متأسفانه بیشتر نوجوانان به اندازه کافی نمی خوابند. داده های آکادمی اطفال آمریکا نشان می دهد که 73 درصد از دانش آموزان دبیرستانی کمتر از هشت تا ده ساعت توصیه شده در هر شب می خوابند.

 تحقیقات قبلی کمبود خواب را با افزایش خطر سلامت ضعیف روانی، عملکرد ضعیف تحصیلی و مشکلات رفتاری مرتبط دانسته است. اما تحقیقات جدید دانشگاه BYU، که در مرکز پزشکی بیمارستان کودکان سینسیناتی انجام شد، نشان می دهد که خواب ناکافی خطر افزایش وزن و سایر بیماری‌های قلبی متابولیک را در بین نوجوانان افزایش می‌دهد، زیرا نوجوانان وقتی کمتر می‌خوابند، عادات غذایی بدتری دارند.

در مطالعه ی اخیر که در ژورنال SLEEP منتشر گردید، محققان دانشگاه Brigham Young، الگوی خواب و خوراک ۹۳ نوجوان را در دو وضعیت از خواب مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. در حالت اول (کم‌خوابی)، نوجوانان به مدت یک هفته هر شب ۶ساعت و نیم را در رختخواب سپری کردند.در وضعیت دوم (خواب کافی)، نوجوانان به مدت یک هفته هرشب ۹ساعت و نیم می خوابیدند. در این تحقیقات محققان میزان کالری مصرفی، مواد مغذی، نوع مواد غذایی، و بار گلایسمیک مواد غذایی افراد شرکت کننده را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

نتایج نشان داد زمانی که نوجوانان خواب کوتاهی داشتند، غذاهای ناسالم بیشتری در مقایسه با زمانی که خواب سالم و کافی داشتند، مصرف می‌کردند، چیزهایی مانند غذاهای پر کربوهیدرات و قند افزوده یا نوشیدنی‌های شیرین که احتمالاً قند خون آنها را سریعا افزایش می‌دهد. این تغییرات در رژیم غذایی بیشتر در بعد از ظهر و بعد از ساعت ۹شب رخ می‌دهد. همچنین زمانی که نوجوانان خواب کافی نداشتند، در مقایسه با زمانی که به اندازه کافی می خوابیدند، در طول روز مقدار کمتری میوه و سبزیجات مصرف می کردند.

دکتر Kara Duraccio، استاد روانشناسی بالینی و رشد در BYUو نویسنده ارشد این مطالعه، گفت: کم خوابیدن، خطر مصرف کربوهیدرات و قندهای افزوده ی بیشتر و نوشیدن نوشیدنی‌های قندی بیشتر را برای نوجوانان نسبت به زمانی که خواب سالمی دارند، افزایش می‌دهد.

نکته قابل توجه این است که کم خوابی موجب افزایش میزان مصرف غذا در این گروه در مقایسه با گروه دارای خواب کافی، نشد و میزان کالری مصرفی هر دو گروه تقریبا یکسان باقی ماند. اما کم‌خوابی موجب افزایش مصرف غذاهای ناسالم شد.

دکتر Duraccio، گفت: بنظر می رسد نوجوانان خسته به دنبال افزایش سریع انرژی خود هستند تا بتوانند فعالیت‌های خود را تا زمان خواب ادامه دهند.به همین علت به دنبال مواد غذایی حاوی کربوهیدرات بالا و قند افزوده می‌روند.

این تحقیق نشان داد که نوجوانان در زمانی که خواب کوتاهی دارند، روزانه 12 گرم قند اضافی مصرف می کنند. از آنجایی که بیشتر نوجوانان در طول 180 شب از سال تحصیلی خواب کافی ندارند، 12 گرم شکر اضافه در روز می تواند منجر به بیش از 4.5 پوند شکر- معادل 2 کیلوگرم- اضافی در سال شود.

دکتر دوراسیو می‌گوید: ما می‌دانیم که چاقی کودکی به یک اپیدمی تبدیل شده است، و ما روی مداخلات زیادی برای مقابله با آن تمرکز کرده‌ایم، اما خواب یکی از چیزهایی نیست که محققان غالبا بر روی آن تمرکز کنند. اگر واقعاً در تلاش برای کشف راهبردها یا مداخلات پیشگیرانه برای حفظ وزن مطلوب در نوجوانان هستیم، خواب کافی و به موقع باید در خط مقدم تلاشهای ما باشد.

دکتر دوراسیو اذعان کرد که حفظ برنامه خواب سالم برای نوجوانان دشوار است. نوجوانان مشغول برنامه های دقیق تحصیلی و مجموعه ای از فعالیت های فوق برنامه هستند. این را با زمان شروع کلاسها در ساعات اولیه ی روز ترکیب کنید و نتیجه آن الگوهای خواب کوتاه و نامناسب است که تبدیل به یک عادت می شود.

او گفت: طبیعت انسان این است که فکر کند وقتی فهرستی طولانی از کارها را پیش رو دارد، خواب باید اولین چیزی باشد که تغییر کند و ساده‌ترین را کوتاه کردن زمان خواب است. اما ما غالبا نمی دانیم که خواب کافی به ما کمک می کند تا کارهای خود را بهتر انجام دهیم. داشتن خواب سالم و کافی باید در همه برنامه های پیشگیری و مداخلات برای چاقی کودکان، گنجانده شود.

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2022/01/220107084431.htm