مصرف زیاد قند و شکلات می تواند منجر به مرگ زودرس شود

18مه 2021 - محققان می گویند عشق به شیرینی می تواند مردم را خیلی زود راهی گورستان کند.

محققان دانشگاه آکسفورد تحقیقی را در مورد عادات غذایی افراد، با حضور 116 هزار نفر انجام دادند.

محققان در طول 15 سال، آنچه كه شركت كنندگان خوردند و بستری شدن آنها در بیمارستان یا سرانجام مرگ این افراد را بررسی کردند.

محققان ارتباطی را بین ابتلا به بیماری های قلبی در اواسط زندگی با زیاده روی در مصرف شکلات و نوشیدنی های شیرین، یافتند. افرادی که تا این حدو بطور مرتب در خوردن شکلات و نوشیدنی های شیرین زیاده روی نمی کردند، کمتر دچار مشکلات قلبی شده بودند.

این تحقیق نشان داد افرادی که رژیم غذایی آنها حاوی مقادیر زیادی چربی اشباع است، شامل شکلات، کره و گوشت فرآوری شده و کسانی که مقدار زیادی قند از طریق مصرف نوشیدنی های گازدار و آب میوه ها دریافت می کنند، بیشتر در معرض مشکلات سلامتی هستند.

خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در بین کسانی که رژیم غذایی با چربی اشباع بالا مصرف می کردند هفت درصد و در افرادی که مقادیر زیادی شکر فرآوری شده مصرف می کردند، چهار درصد بیشتر بود.

محققان الگوی دیگری را در این تحقیق کشف کردند، آنها دریافتند که مردان سیگاری فقیرتر، در سنین کمتر از 60 سال بیشتر احتمال دارد که مقدار زیادی شکلات، شیرینی، غذاهای چرب و نان سفید بخورند.خطر خوردن این غذاها انسداد عروق است که می تواند منجر به بیماری قلبی شود. مصرف مقادیر زیادی از قندهای فرآوری شده، فشار خون را افزایش می دهد و می تواند با تحریک کبد سبب ورود چربی های مضر به جریان خون شود.

محقق ارشد این پژوهش، دکتر Carmen Piernas، از گروه علوم بهداشتی مراقبت های اولیه در دانشگاه آکسفورد، گفت: بیماری های قلبی عروقی یکی از دلایل اصلی مرگ و ناتوانی در جهان است و رژیم غذایی نامناسب در این امر نقش مهمی دارد.

وی گفت: رایج ترین دستورالعمل های رژیم غذایی بیشتر بر اساس مواد مغذی موجود در غذاها و نه خود مواد غذایی است و این می تواند برای مردم گیج کننده باشد.یافته های ما به شناسایی غذاها و نوشیدنی های خاصی کمک می کند که معمولاً در انگلیس مصرف می شوند و ممکن است خطر بیماری های قلبی عروقی و مرگ و میر را افزایش دهند.

این تحقیق در مجله BMC Medicine منتشر شده است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2021/may/gorging-on-sugar-and-chocolate-could-lead-to-early-death.html