13 ژوئن 2022 - بر اساس مطالعه جدیدی که در مجلهCardiovascular Diabetology منتشر شده است، احتمال مرگ افراد مبتلا به دیابت اگر هر شب 4 ساعت یا کمتر بخوابند، و یا اگر 9 ساعت یا بیشتر بخوابند، در طی یک دوره چند ساله افزایش می یابد.

به خوبی مشخص شده است که افرادی که خواب کافی ندارند، نسبت به افرادی که معمولاً هر شب بیشتر می خوابند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های خاص و مرگ قرار دارند - اما خواب زیاد نیز ممکن است نشانه ای از برخی بیماری ها باشد و همچنین با پیامدهای بدتر سلامتی مرتبط است. وقتی نوبت به سلامت ذهنی و شناختی می‌رسد، تحقیقات نشان می‌دهد که هفت ساعت خواب در هر شب ممکن است نقطه مرزی باشد و خواب کافی ممکن است زوال شناختی را در مراحل اولیه بیماری آلزایمر محدود کند. خوب خوابیدن همچنین ممکن است خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد و اگر هم اکنون به دیابت مبتلا هستید، خواب با کیفیت با کاهش قند خون شما بعد از خوردن صبحانه کمک می کند. اختلالات خواب با خطر مرگ بیشتر در افراد مبتلا به دیابت مرتبط هستند، در حالی که مطالعات نشان داده اند که درمان اختلالات خواب به بهبود نتایج مرتبط با دیابت کمک می کند. خواب کافی همچنین با مصرف کالری کمتر مرتبط است، در حالی که خواب کمتر با سطوح بالاتر چربی بدنی مرتبط است. اگر به دنبال خواب بهتر هستید، تحقیقات همچنین به برخی از استراتژی‌هایی اشاره می‌کنند که ممکن است به شما کمک کنند تا مدت زمان و کیفیت خواب خود را بهبود بخشید، مانند قرار گرفتن در معرض نور بیشتر در روز در فضای باز و ورزش کافی.

در این مطالعه، محققان خطر مرگ 12526 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 در سنین 30 سال و بالاتر را در یک دوره پیگیری متوسط 10.82 سال بررسی کردند، حداقل زمان پیگیری برای هر شرکت کننده سه سال بود. در مجموع 2918 شرکت‌کننده در این مطالعه در طول دوره ی پیگیری جان خود را از دست دادند و کسانی که بین 5 تا 7 ساعت در شب می‌خوابیدند، کمترین خطر مرگ را داشتند. اما محققان دریافتند که خطر مرگ بر اساس چندین عامل، متفاوت است.

اکثر شرکت کنندگان مدت زمان خواب خود را در محدوده ای گزارش دادند که به طور گسترده به عنوان مقدار متوسط زمان ​​خواب در نظر گرفته می شود. تنها 1.64 درصد از شرکت کنندگان کمتر از چهار ساعت و 16.04 درصد هر شب 5 تا 6 ساعت می خوابیدند. 26.15 درصد دیگر هفت ساعت خواب، 29.32 درصد هشت ساعت خواب، و 23.23 درصد 9 تا 10 ساعت خواب و 3.62 درصد بیش از 10 ساعت خوابیدن را در هر شب گزارش دادند.

مدت خواب کوتاه تر و طولانی تر از متوسط، ​​با افزایش خطر مرگ مرتبط است

در مقایسه با شرکت‌کنندگانی که هفت ساعت می‌خوابیدند، افرادی که چهار ساعت یا کمتر، یا نه ساعت یا بیشتر می‌خوابیدند، بیشتر در معرض خطر مرگ بودند. کسانی که چهار ساعت یا کمتر می‌خوابیدند، 41 درصد بیشتر در معرض خطر مرگ بودند، در حالی که کسانی که 9 تا 10 ساعت می‌خوابیدند، 37 درصد بیشتر و کسانی که بیش از 10 ساعت می‌خوابیدند، 82 درصد بیشتر در معرض خطر مرگ بودند. به ویژه برای مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی، این خطر برای کسانی که چهار ساعت یا کمتر می خوابند، 54 درصد، برای کسانی که 9 تا 10 ساعت می خوابیدند، 34 درصد و برای کسانی که بیش از 10 ساعت می خوابیدند، 88 درصد بیشتر بود.

محققان دریافتند که خطر مرگ مرتبط با خواب بیش­تر یا کم­تر از 7 ساعت در میان شرکت کنندگان 65 ساله و بالاتر، بیشتر است. این افراد در صورت عدم گزارش هفت ساعت خواب، چهار برابر بیشتر در معرض خطر مرگ قرار داشتند. مدت خواب کمتر یا بیشتر از 7 ساعت، همچنین با خطر مرگ 60 درصدی برای افرادی که حداقل به مدت 5 سال با دیابت زندگی می کردند و با خطر مرگ 69 درصدی برای افرادی که در سن 45 سالگی یا قبل از آن به دیابت مبتلا شده بودند، مرتبط بود. یک افزایش خطر مرگ 76 درصدی برای افرادی که تحت درمان با انسولین بودند و کمتر یا بیشتر از 7 ساعت می خوابیدند و یک افزایش خطر 31 درصدی برای افرادی که سطحA1c (معیار کنترل طولانی مدت گلوکز خون) 7 درصد یا بالاتر داشتند و کمتر یا بیشتر از 7 ساعت می خوابیدند، مشاهده شد.

محققان به این نتیجه رسیدند که یک ارتباطJ شکل بین طول مدت خواب و مرگ و میر به همه علل و علل قلبی عروقی وجود دارد، بطوری که مدت زمان خواب پنج تا هفت ساعت با کمترین خطر مرگ مرتبط بود. اما مهم است که توجه داشته باشید که این نتایج صرفاً مشاهده‌ای هستند، و به این معنی نیستند که اگر عمداً میزان خواب خود را محدود کنید، یا اگر نمی‌توانید به میزان توصیه شده بخوابید، به طرق مختلف تلاش کنید تا مدت زمان خواب خود را طولانی‌تر کنید، خطر مرگ شما کمتر خواهد بود.

منبع:

https://www.diabetesselfmanagement.com/news-research/2022/06/13/sleep-duration-linked-to-death-risk-in-type-2-diabetes/