20 ژانویه 2023 - طبق یک مطالعه جدید بر روی کودکان دانمارکی، ابتلا به کووید-19، خطر ابتلا به دیابت نوع 1 را افزایش نمی دهد. بر اساس تحقیقات قبلی، عوامل مرتبط با کووید ممکن است به نوعی باعث ایجاد دیابت نوع 1 در انسان شوند، اما بر اساس این تحقیق جدید که نتایج اولیه ی آن بر روی سرور پیش‌چاپ  medRxivمنتشر گردید، به نظر نمی‌رسد که ارتباطی بین ابتلا به کووید 19 و ابتلای جدید به دیابت نوع 1 وجود داشته باشد.

محققان موسسه Staten Serums در کپنهاگ، ابتدا ساکنان دانمارک را با استفاده از سیستم ثبت احوال آن کشور شناسایی کرده و سپس آماری را از چندین دفتر ثبت سلامت دانمارک جمع‌آوری کردند که حاوی اطلاعات افراد زیر 18 سال بود که حداقل یک آزمایش مثبت کووید بین اول مارس 2020 تا 25 اوت 2022 داشتند. آنها همچنین از سیستم نظارت بر عفونت در دانمارک استفاده کردند. این سیستم نظارت، یک ابتکار ملی طولانی مدت با طیف وسیعی از کارکردها، مانند تشخیص شیوع بیماری، شناسایی گروه های در معرض خطر ویژه، بررسی اقدامات قابل پیشگیری، برآورد روندها، و تشخیص تغییرات در باکتری ها و ویروس ها است. نویسندگان نوشتند: دانمارک یکی از بالاترین نرخ‌های آزمایش سرانه را در جهان در طول همه‌گیری کووید داشت.

محققان تجزیه و تحلیل های بعدی را در مورد افرادی که آزمایش کووید مثبت داشتند، انجام دادند. این تجزیه و تحلیل ها بین 30 روز پس از آزمایش کووید و پایان مطالعه به یکی از این دلایل انجام شد: زمانی که فرد 18 ساله شده، یا دانمارک را ترک کرد، یا جان خود را از دست داده و یا مفقود شده بود. آنها همچنین افرادی را که قبلاً به دیابت نوع 1 مبتلا بودند یا دچار کتواسیدوز دیابتی- یک عارضه حاد جدی دیابت- شده بودند را از آنالیز خود حذف کردند. سایر عوامل در نظر گرفته شده شامل وضعیت واکسیناسیون، جنسیت، وجود سایر بیماری‌ها و ابتلای والدین شرکت کنندگان به دیابت نوع 1 بود.

هیچ ارتباطی بین کووید-19 و خطر بعدی دیابت نوع 1 در افراد زیر 18 سال یافت نشد

تعداد کل کودکان زیر 18 سال مورد بررسی در این مطالعه 1115716 نفر بود. در این میان، محققان 613 نفر را شناسایی کردند که به دیابت نوع 1 مبتلا بودند. در میان کودکانی که آزمایش کووید آنها مثبت بود، محققان 144 مورد تشخیص دیابت نوع 1 را شناسایی کردند. بر اساس این یافته‌ها، نویسندگان نوشتند: ما هیچ تفاوت قابل ‌توجهی در خطر تشخیص دیابت نوع 1 در کودکان تست مثبت در مقایسه با کودکانی که نتایج آزمایش کووید آنها فقط منفی بود، مشاهده نکردیم. با در نظر گرفتن سایر عوامل (وضعیت واکسیناسیون، جنسیت، سایر بیماری ها، سابقه ی خانوادگی دیابت) اعداد مشابه بودند. نویسندگان همچنین آنچه را که «تحلیل ثانویه» نامیدند، انجام دادند که در آن به ارتباط بین بستری شدن در بیمارستان مرتبط با کووید و دیابت نوع 1 بعدی نگاه کردند. آنها نوشتند: در این گروه گسترده، ما در مجموع 936 مورد مبتلا به دیابت نوع 1 را طی 2،817،858 نفر- سال مشاهده کردیم، اما هیچ مورد دیابت نوع 1 را 30 روز یا بیشتر پس از اولین بستری به دلیل COVID-19 نیافتیم (939 نفر-سال).

به طور خلاصه، نویسندگان خاطرنشان کردند: داده های ما از ارتباط بین عفونت SARS-CoV-2 و خطر بعدی دیابت نوع 1 در افراد زیر 18 سال، یا اینکه دیابت نوع 1 باید بعد از عفونتSARS-CoV-2   در کودکان مورد توجه ویژه قرار گیرد، پشتیبانی نمی کند. آنها افزودند: این مهم است، زیرا یافتن ارتباط بین کووید و دیابت نوع 1، به نگرانی‌های موجود در مورد پیامدهای نامطلوب جدی بالقوه درازمدت عفونتCOVID-19 ، افزوده بود.

منبع:

https://www.diabetesselfmanagement.com/news-research/2023/01/20/researchers-find-no-link-between-covid-and-type-1-diabetes/