17 سپتامبر 2023- محققان دریافتند که متفورمین، یک داروی رایج دیابت، می‌تواند از آتروفی عضلانی و فیبروز جلوگیری کند و به طور بالقوه به بهبودی سریع‌تر افراد مسن پس از آسیب یا بی تحرکی کمک کند. این دارو، سلول‌های پیر را که بر عملکرد ماهیچه‌ها تأثیر می‌گذارند، هدف قرار می‌دهد و فواید آن در مطالعه‌ای بر روی افراد مسن در طول دوره‌های عدم استفاده از عضله، و ریکاوری مشاهده شد .یافته های آنها در مجله Aging Cell منتشر شده است.

دیابت، ممکن است اولین چیزی نباشد که هنگام بررسی عملکرد عضلات به ذهن می رسد. با این حال، یک داروی دیابت که به طور گسترده استفاده می شود و قند خون را کنترل می کند، می تواند از آتروفی و فیبروز عضلانی نیز جلوگیری کند - که می تواند به افراد مسن کمک کند تا سریعتر از آسیب یا بیماری به وضعیت سلامت برگردند.

محققان دانشگاه بهداشت یوتا دریافتند که متفورمین، داروی رایجی که بیش از نیم قرن است در درمان دیابت استفاده می شود، کاربردهای شگفت انگیزی در سطح سلولی دارد. این دارو می تواند «سلول های زامبی مانند» به نام سلول های پیر (senescent cells) که بر عملکرد ماهیچه ها تأثیر می گذارند را هدف قرار دهد. سلول های پیر از این نظر منحصر به فرد هستند که در نهایت تکثیر خود را متوقف می کنند اما در زمانی که باید نمی میرند، در عوض باقی می مانند و به ترشح نوعی از مواد شیمیایی ادامه می دهند که می توانند باعث التهاب شوند. این عوامل مرتبط با التهاب ممکن است زمینه ی ایجاد بافت فیبروتیک، سخت شدن یا زخم شدن بافت ها را فراهم کنند.

متفورمین، همچنین آتروفی عضلانی را کاهش می دهد. دکتر میکا دراموند، نویسنده ارشد این مطالعه و استاد فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی در کالج بهداشت دانشگاه یوتا، گفت: ما به کاربرد بالینی این تحقیق علاقه مندیم. به عنوان مثال، جراحی زانو در افراد مسن به سختی بهبود می یابد. ما می خواهیم بدانیم که اگر در طول دوره نقاهت داروی متفورمین به آنها بدهیم، آیا می‌توانیم به عضلات آنها کمک کنیم تا سریع‌تر به حالت عادی برگردند؟

تقویت کننده ریکاوری عضلات

زمانیکه افراد پیر می شوند، احتمال افتادن، بستری شدن در بیمارستان یا ابتلای آنها به بیماری های مزمن بیشتر می‌شود و استفاده نکردن از عضلات این خطرات را افزایش می‌دهد. تیم تحقیقاتی می‌خواست یک راه‌حل درمانی بیابد که بتواند هم آتروفی ناشی از عدم استفاده از عضلات و هم بازیابی عضلات پس از آسیب یا جراحی را هدف قرار دهد.

بدون توجه به سن شما، سطح بهینه ای از سلول های پیر وجود دارد که برای بدن مفید هستند. در افراد جوان‌تر و سالم‌تر، پیری کوتاه‌مدت برای ریکاوری مناسب از آسیب لازم است و متوقف کردن کامل اثر پیری، تلاش‌های بدن برای ترمیم را مختل می‌کند. به طور معمول، یک فرد جوان‌تر می‌تواند پس از استفاده نکردن از عضله، بدون استفاده از مداخله‌ای مانند متفورمین، راحت‌تر به وضعیت قبل بازگردد.

دکتر دراموند گفت: ما می دانیم که در پیری، عملکرد سیستم ایمنی دچار اختلال می شود. با افزایش سن، پاکسازی سلول‌های پیر سخت‌تر می‌گردد و آنها در بدن تجمع می یابند. این یکی از دلایلی است که ریکاوری را برای سالمندان پس از دوره های عدم استفاده از عضلات بسیار کندتر می کند.

خواص ضد پیری متفورمین از طریق مطالعات پیش بالینی اثبات شده است. برای آزمایش این مداخله در انسان، محققان 20 مرد و زن سالمند سالم را برای یک مطالعه چند هفته ای انتخاب کردند. آنها از شرکت کنندگان قبل از مداخله، که شامل پنج روز استراحت در بستر بود، بیوپسی عضلانی وMRI ، گرفتند. یک گروه 10 نفری متفورمین و 10 گروه دیگر قرص های دارونما را در طی یک دوره دو هفته ای دریافت کردند، سپس هر گروه، دریافت دارونما یا متفورمین را در طول استراحت در بستر ادامه داد.

پس از استراحت در رختخواب، محققان از شرکت‌کنندگان بیوپسی عضلانی و MRI گرفتند و سپس درمان را متوقف کردند. همه بیماران یک دوره هفت روزه ی مجدد حرکت را گذراندند و سپس نمونه برداری نهایی از عضله ی آنها انجام شد.

دکتر دراموند گفت: ما دریافتیم که مصرف متفورمین در طول استراحت در بستر با آتروفی عضلانی کمتری همراه بود. در طول دوره نقاهت مصرف متفورمین با تولید کمتر فیبروز یا ساخت بیش از حد کلاژن در ماهیچه ها همراه بود. فیبروز یا تجمع کلاژن می تواند عملکرد صحیح عضله را سخت تر کند.

با گره زدن این نتایج به پیری، تیم تحقیقاتی بیوپسی های عضلانی شرکت کنندگان در مطالعه را بررسی کردند. آنها دریافتند شرکت کنندگانی که متفورمین مصرف می کردند، نشانگرهای پیری سلولی کمتری داشتند.

پرفسور جاناتان پتروچلی، سرپرست تیم تحقیق، گفت: این اولین مقاله‌ای است که ارتباط مستقیمی بین درمانی که پیری سلولی را هدف قرار می‌دهد و بهبود ریکاوری عضلانی پس از عدم استفاده از عضلات در پیری ایجاد کرده است. او توضیح داد که متفورمین به سلول‌های عضلانی کمک می‌کند تا بافت‌ها را در طول دوره‌های بهبودی پس از عدم فعالیت بازسازی و ترمیم کنند.

او افزود: هدف واقعی ما این است که بیماران بتوانند با افزایش سن توده عضلانی و عملکرد خود را حفظ کنند، زیرا آتروفی و ضعف جسمی برخی از قوی ترین پیش بینی کننده های پیشرفت بیماری و مرگ هستند.

تیمدکتر درامونداین یافته ها را با بررسی ترکیب داروی متفورمین با لوسین، اسید آمینه ای که رشد را افزایش می دهد و می تواند بهبود را حتی بیشتر تسریع کند، دنبال می کند. آنها قبلاً قدرت این ترکیب را در مطالعات پیش بالینی حیوانی نشان داده اند.

دکتر دراموند گفت: متفورمین ارزان، مؤثر و کاملاً ایمن است، بنابراین دیدن اینکه می توانیم از آن برای تسریع ریکاوری افراد مسن استفاده کنیم، هیجان انگیز است.

منبع:

https://scitechdaily.com/researchers-discover-surprising-side-effect-of-common-diabetes-drug/