خلاصه ی کلیدی

·  سازندگان سیستم های تحویل خودکار انسولین (AID systems) نتایج مطالعاتی را ارائه کردند که نشان می داد این دستگاه ها به افزایش زمان باقی ماندن قند خون در محدوده ی هدف، کاهش میانگین سطح قند خون و کاهش اسپایک های قند خون(افزایش ناگهانی قند خون) و کاهش هیپوگلایسمی کمک می کنند.

·  مانیتور مداوم قند خون(CGM) جدیدشرکت دکسکامبرای افراد مبتلا به نوع 2 نیازی به نسخه ندارد و در ماه اوت در دسترس بیماران خواهد بود.

·  پمپ های جدیدی که هنوز عرضه نشده اند، دارای ویژگی های برنامه ریزی شده برای سیستم های تحویل خودکار انسولین هستند.

در کنار دانشمندان، مدافعان، متخصصان مراقبت های بهداشتی و سایرین که در اورلاندو برای کنفرانس انجمن دیابت آمریکا در سال 2024 گرد هم آمدند، سازندگان فناوری های دیابت نیز برای نمایش فناوری های در حال پیشرفت و همچنین ارائه ی داده های جدید در مورد مزایای سیستم های موجود، به این جمع پیوستند.

در این مقاله مطالبی را در مورد چندین نمونه از فناوری های تحویل خودکار انسولین (AID) و نظارت مداوم بر قند خون (CGM) که در این کنفرانس به نمایش گذاشته شد، آورده ایم.

حسگر CGM و پمپ انسولین در یک دستگاه

این پمپ پچ که امضای آژانس ملی بومیان استرالیا(Niaa) را دارد، دارای یک دکمه ی بولوس دستی است و بخشی از یک سیستم AID در حال توسعه است.

شرکت فن آوری سوئیسی Pharmasens یک پمپ پچ بدون لوله، با 50 درصد قابلیت استفاده ی مجدد و حسگر گلوکز جدید را در همان دستگاه فشرده به نام niia signature به نمایش گذاشت که به گفته ی این شرکت می تواند به مدت پنج روز استفاده شود.

قسمت بالایی دستگاه که شامل اتصال بلوتوث و قطعات الکترونیکی و مکانیکی برای کنترل پمپ می باشد، از مخزن یکبار مصرف 300 واحدی به همراه چسب مورد استفاده برای اتصال دستگاه به بدن از طریق یک کانولای فولادی جدا می شود. یک دکمه ی کوچک روی دستگاه امکان تحویل دوز بولوس را به صورت دستی فراهم می کند. این شرکت می گوید یک سیستم AID دستگاه را مدیریت می کند که توسط گوشی هوشمند کنترل می شود.

پمپ پچ بازال-بولوس ساده تر ساخت شرکت PharmaSens، با نام the niia essential، برای تاییدFDA  در اواخر دسامبر ارائه شد. در دسترس بودن سیستم AID با امضای niia هنوز اعلام نشده است.

مانیتور مدوم قند خونDexcom Stelo  بدون نیاز به نسخه

شرکت دکسکام، CGM جدید بدون نسخه ی خود، به نامStelo  را به نمایش گذاشت و اعلام کرد که این دستگاه بدون نیاز به نسخه در ماه اوت در دسترس خواهد بود. Stelo برای استفاده توسط افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که انسولین مصرف نمی کنند، در نظر گرفته شده است.

اینCGM ، طوری طراحی شده است که به پشت بازو متصل شود، اگرچه افراد مبتلا به دیابت تمایل دارند در قرار دادن آنها خلاقیت داشته باشند. این دستگاه تا 15 روز قابل استفاده است و خوانش های آن مستقیماً با استفاده از یک برنامه تلفن هوشمند قابل مشاهده است.سخنگوی این شرکت گفت که قیمت آن نزدیک به تاریخ عرضه اعلام خواهد شد.

نرم افزار تایدپول

تایدپول که به‌خاطر وب‌سایت و برنامه‌ای که برای ردیابی قند خون، وعده‌های غذایی و داده‌های درمان از چندین دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد، معروف شده است، شبیه‌سازی سیستم کمکیTidepool Loop  را به نمایش گذاشت. Tidepool Loop، اولین برنامه دوز انسولین خودکار کاملاً قابل تعامل است.این نرم‌افزار بر روی یک گوشی آیفون اجرا می‌شود. این شرکت همکاری خود را با شرکتSequel Med Tech  برای سیستم پمپ انسولین خودکار twiist که توسط Tidepool ارائه می‌شود، اعلام کرد.

نرم‌افزار Tidepool Loopکه توسط FDA تایید شده است بر اساس جامعه آنلاین منبع باز و DIY رشد کرده است(نسخه منبع باز DIY رایگان و نه تحت نظارتFDA ، در حال حاضر برای استفاده در آیفون‌های فعلی موجود است، اما این ابزار به منحنی یادگیری نسبتاً عمیقی در مقایسه با سیستم های تجاری نیاز دارد).

سیستم Tidepool Loop به کاربر این امکان را می‌دهد که محدوده ی هدفی وسیع‌تر از سایر سیستم‌هایAID  را تعیین کند، و به کاربر اجازه می‌دهد قند خون بین 87-180 میلی‌گرم در دسی‌لیتر را انتخاب کند، که می‌تواند برای مصرف وعده‌های غذایی زمانی که قند خون به سطح پایینی می رسد، مفید باشد. برای مثال، محدود کردن انسولین پس از تجربه ی قند خون پایین یا در حین ورزش. پمپ توئیست می تواند تا 300 واحد انسولین را در خود جای دهد.

هیچ قیمت یا جدول زمانی برای در دسترس بودن این سیستم هنوز به اشتراک گذاشته نشده است.

نتایج مطالعات از Tandem،Medtronic  و  Insulet

در کنفرانس ADA، سازندگان سیستم‌های AID تجاری موجود داده‌هایی را ارائه کردند که نشان می‌دهد بیمارانی که از این سیستم‌ها استفاده می‌کنند، شاهد بهبودهایی در کنترل قند خون، از جمله افزایش‌های ناگهانی کمتر، رویدادهای کمتر افت قند خون، و وقفه های کمتر در خواب برای چک کردن قند خون بود.

شرکت Tandem، پمپ کوچک Mobi خود را با استناد به مطالعه ی اخیر که توسط مرکز دیابت باربارا دیویس در دانشگاه کلرادو انجام شد، ارائه کرد. این مطالعه نشان داد که زمان در محدوده بدون افزایش زمان زیر محدوده با استفاده از سیستم تحویل خودکار Control-IQ بهبود یافته است.

این دستگاه با گوشی آیفون( پمپ لوله ای t:slim X2 آن با هر دو گوشی iOS و اندروید کار می کند) و سنسورهای Dexcom G6 و Dexcom G7 یکپارچه می شود.

سیستم MiniMed 780G مدترونیک

مدترونیک داده‌هایی را ارائه کرد که نشان می‌دهند سیستم کمکی MiniMed 780G، وقفه‌های خواب را کاهش می‌دهد و زمان در محدوده را در حین خواب بهبود می‌بخشد.

به گفته ی این شرکت، توانایی این سیستم برای ارائه ی دوزهای بولوس کوچک هر 5 دقیقه یکبار، همچنین به کاهش نرخ پدیده ی سحر(dawn phenomenon- افزایش قند خون در سحرگاه) از حدود 12.2٪ به 4.5٪ کمک کرد و زمان در محدوده را از ساعت 12 شب تا 6 صبح کمی افزایش داد. پدیده سحر معمولاً در حدود 4 تا 8 صبح رخ می دهد.

 سیستم  Omnipod 5 Insulet

 شرکت Insulet، مطالعه ای را در ADA ارائه کرد که نشان داد سیستم Omnipod 5 می تواند برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که از انسولین استفاده می کنند، مفید باشد. شرکت‌کنندگانی که قبلاً از تزریق یا پمپ‌درمانی استفاده می‌کردند، شاهد بهبود A1c، کاهش اسپایک قند خون(افزایش ناگهانی قند خون که مغمولا بعد از خوردن غذا رخ می دهد) و کاهش هیپوگلایسمی بودند. همچنین، زمان در محدوده 20 درصد بهبود یافت و مصرف کلی انسولین حدود 23 واحد در روز کاهش یافت.

 

 

 

 

منبع:

https://diatribe.org/diabetes-technology/diabetes-technology-display-ada-2024