14ژانویه 2022 - طبق مطالعه جدیدی که در مجله JAMA Network Open منتشر شده است، فقط چند دقیقه فعالیت بدنی متوسط ​​در روز ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل را در افراد 65 سال و بالاتر کاهش دهد.

اختلال شناختی و زوال عقل یک نگرانی جدی برای بسیاری از افراد مبتلا به دیابت است، زیرا تحقیقات نشان داده است که ابتلا به دیابت، خطر زوال شناختی را افزایش می دهد. در واقع، یک مطالعه اخیرا نشان داد که افراد مبتلا به دیابت که به مدت پنج سال یا بیشتر این بیماری در آنها تشخیص داده شده بود، 62 درصد بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل قرار دارند. مطالعات دیگر ارتباط قوی بین کنترل قند خون و خطر ابتلا به اختلالات شناختی را نشان دادند. یک مطالعه اخیرا نشان داد که در مقایسه با عدم ابتلا به دیابت، افراد مبتلا به دیابت نوع 2 به خوبی کنترل شده، 20 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به اختلالات شناختی هستند، اما برای افرادی که دیابت نوع 2 آنها به خوبی کنترل نمی شوند، احتمال ابتلا به اختلالات شناختی 101 درصد بیشتر است. اخیرا یک مطالعه ی دیگر نشان داد که در افراد مبتلا به دیابت نوع 1، داشتن سطوح قند خون بالا یا پایین - یا هر دو - با خطر بالاتر زوال عقل مرتبط است.

خوشبختانه، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به اختلالات شناختی و زوال عقل انجام دهید - از جمله تمرکز بر کنترل قند خون. همچنین ممکن است بتوانید خطر ابتلا به زوال عقل خود را از طریق اقدامات شیوه ی زندگی کاهش دهید، مانند اجتناب از غذاهای تحریک کننده ی التهاب و نوشیدن منظم چای یا قهوه، و همینطور که این مطالعه نشان می دهد، با داشتن فعالیت بدنی کافی.

برای بررسی رابطه بین فعالیت بدنی و زوال عقل، محققان از داده های یک پایگاه داده سراسری در کره جنوبی استفاده کردند که شامل 62286 فرد 65 ساله و بالاتر بود که در شروع مطالعه دچار زوال عقل نبودند. شرکت کنندگان بین ژانویه 2009 و دسامبر 2012 یک چکاپ سلامتی داشتند که وضعیت شناختی آنها را تأیید می کرد و تا دسامبر 2013 برای موارد جدید زوال عقل پیگیری شدند. فعالیت بدنی شرکت کنندگان با استفاده از یک پرسشنامه استاندارد در ابتدای مطالعه ارزیابی شد.

از آنجایی که انواع مختلفی از فعالیت بدنی وجود دارد، محققان از پاسخ های شرکت کنندگان برای دستیابی به معیار استانداردی به نام معادل سوخت و ساز کار- دقیقه در هفته (MET-min/wk) استفاده کردند. اکثر دستورالعمل های فعلی برای فعالیت بدنی MET-min/wk برابر با 500 تا 999 را توصیه می کنند که معادل 150 تا 300 دقیقه فعالیت بدنی متوسط ​​یا 75-150 دقیقه فعالیت بدنی شدید در هفته است. اگر هر روز فعال هستید، این به معنای حداقل ۲۱دقیقه پیاده روی یا حداقل ۱۱دقیقه دویدن در روز است.

افزایش فعالیت بدنی با کاهش خطر زوال عقل مرتبط است

محققان دریافتند احتمال ابتلا به زوال عقل برای افرادی که فعالیت داشتند اما فعالیتشان کافی نبود - MET-min/wk برابر با 1 تا 499، با میانگین 284 - در مقایسه با شرکت‌کنندگانی که کاملاً غیرفعال بودند، 10٪ کمتر بود.

افرادی که فعال بودند-  MET-min/wk برابر با 500 تا 999، با میانگین 675 - 20٪ کمتر در معرض ابتلا به زوال عقل بودند.

کسانی که بسیار فعال بودند- MET-min/wk  برابر با 1000 یا بیشتر، با میانگین 1627 - 28٪ کمتر در معرض ابتلا به زوال عقل بودند.

حتی میزان نسبتاً کم فعالیت بدنی- MET-min/wk بین 1 تا 299، با میانگین 189 - با 14٪ کاهش خطر زوال عقل، پس از تنظیم سایر عوامل مرتبط بود.

 ارتباط بین فعالیت و خطر زوال عقل به سن، جنس، یا بیماریهای مزمن شرکت کنندگان، -زمانی که افراد دارای سابقه سکته از آنالیز خارج شدند-، بستگی نداشت.

محققان نتیجه گیری کردند که کاهش تدریجی خطر زوال عقل با افزایش سطح فعالیت بدنی مرتبط است. بنابراین حتی اگر احساس می‌کنید نمی‌توانید به میزان توصیه‌شده فعالیت بدنی داشته باشید، این مطالعه نشان می‌دهد که انجام کمی فعالیت بدنی ممکن است تأثیری واقعی بر کاهش خطر زوال شناختی شما داشته باشد.

منبع:

https://www.diabetesselfmanagement.com/news-research/2022/01/14/moderate-physical-activity-linked-to-lower-dementia-risk/