12ژانویه 2022 - بر اساس مطالعه ی جدید محققان دانشگاه Rutgers، قرار گرفتن در معرض فتالات ها - گروهی از مواد شیمیایی که در همه چیز از پلاستیک گرفته تا محصولات مراقبت شخصی و الکترونیکی یافت می شود - ممکن است باعث اختلال در یک هورمون مهم مورد نیاز برای حفظ یک بارداری سالم شوند.

این مطالعه که در ژورنال Environment International منتشر شده است، یکی از اولین مطالعاتی بود که تأثیر فتالات‌ها را بر هورمون آزادکننده کورتیکوتروپین جفتی (pCRH) که توسط جفت تولید می‌شود و در طول دوران بارداری افزایش می‌یابد، بررسی کرد. این هورمون نقش مهمی در شروع زایمان ایفا می کند، اما زمانی که غلظت آن در اوایل بارداری بالا می رود یا به سرعت افزایش می یابد، ممکن است منجر به زایمان زودرس و مشکلات رشدی در جنین و همچنین فشار خون بالا، دیابت و افسردگی پس از زایمان شود.

دکتر Emily S. Barrett، دانشیار دانشکده بهداشت عمومی راتگرز و عضو موسسه علوم بهداشت محیطی و شغلی، می گوید: همه ما از طریق محصولاتی که استفاده می کنیم و غذاهایی که می خوریم در معرض فتالات های موجود در محیط خود قرار می گیریم. یافته‌های ما نشان می‌دهد که این مواد شیمیایی ممکن است تولید هورمون‌های ضروری جفت را تغییر دهند، که پیامدهای مهمی برای دوره بارداری و همچنین سلامت و رشد بعدی کودک دارد.

محققان داده‌های 1018 زن باردار کم خطر را که یک جنین‌ در رحم خود داشتند، در دو مقطع زمانی- اواسط و اواخر بارداری- تجزیه و تحلیل کردند.

آنها دریافتند که وجود فتالات های مختلف در بدن مادر با غلظت بالاتر هورمون pCRH در اواسط بارداری و کاهش غلظت pCRH در اواخر بارداری مرتبط است. تغییرات در غلظت این هورمون در زنانی که به عوارض بارداری مانند دیابت بارداری و فشار خون بالا مبتلا شده‌اند، قوی‌تر بود، که نشان می‌دهد زنانی که دچار عوارض می‌شوند ممکن است به‌ویژه در برابر این اختلال هورمونی آسیب‌پذیر باشند. این یکی از اولین و بزرگترین مطالعاتی است که به بررسی این موضوع پرداخته است که چگونه این مواد شیمیایی و ارتباط آن باpCRH ، باعث اختلال در عملکرد سیستم غدد درون ریز می‌شود، که به ویژه در دوران بارداری حساس است.

دکتر بارت گفت: ارتباط بین فتالات ها وpCRH ، در بین زنان مبتلا به عوارض بارداری در طول دوران بارداری قوی تر شد. ما در مورد تاثیر قرار گرفتن زنان دارای عوارض بارداری در معرض عوامل محیطی، اطلاعات کمی داریم. این مطالعه زمینه را برای تحقیقات آینده در این زمینه فراهم می کند.

هورمون pCRHتولید شده توسط جفت از نظر ساختار با هورمون آزاد کننده کورتیکوتروپین (CRH) تولید شده توسط مغز هنگام پاسخ به استرس یکسان است. در حالی که این مطالعه نشان نداد زنانی که تروماهای دوران کودکی را تجربه کرده‌اند در برابر اختلال هورمون ناشی از فتالات ها آسیب‌پذیرتر هستند، تحقیقات قبلی نشان داد که سطح pCRH در زنانی که ترومای دوران کودکی را تجربه کرده‌اند بالاتر است و این نشان می‌دهد که حوادث آسیب‌زا ممکن است پس از چندین دهه بر بارداری تأثیر گذارند.

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2022/01/220112094017.htm