غذاهای التهابی با زوال عقل مرتبط هستند

22نوامبر 2021- بر اساس مطالعه جدیدی که در مجله Neurology منتشر شده است، افرادی که از رژیم غذایی با پتانسیل التهابی بیشتر پیروی می کنند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به زوال عقل هستند.

التهاب یک فرآیند بیولوژیکی در بدن است که در پاسخ به سلول های آسیب دیده، و در تلاش برای التیام آسیب رخ می دهد. عفونت و آسیب دو علت کلاسیک التهاب هستند. در حالی که التهاب ذاتاً بد نیست، اما التهاب مزمن می‌تواند مضر باشد زیرا در حالی که بدن شما سعی می‌کند با یک تهدید شناسایی شده، مبارزه کند، در دراز مدت سلول‌ها و بافت‌های آسیب‌دیده را تخریب می کند. در حالی که علل التهاب مزمن می تواند پیچیده باشد، به طور گسترده ای مشخص شده است که برخی از غذاها می توانند به التهاب بیش از حد کمک کنند، در حالی که سایر غذاها می توانند به کنترل التهاب کمک کنند. رژیم غذایی یک فرد را می توان برای پتانسیل التهابی آن ارزیابی کرد، و یکی از اندازه گیریهای پرکاربرد "شاخص التهابی رژیم غذایی (DII)" است که در آن از 45 پارامتر مختلف غذایی برای ایجاد یک امتیاز کلی استفاده می شود.

رژیم غذایی التهابی با خطر بیشتر زوال عقل مرتبط است

در مطالعه ی اخیر، محققان رابطه بین نمراتشاخص التهابی رژیم غذایی (DII) و شروع زوال عقل در 1059 شرکت‌کننده با میانگین سنی 73 سال را بررسی کردند. شرکت‌کنندگان به‌مدت میانگین 3.05 سال تحت نظارت قرار گرفتند که در طی آن برای 62 نفر بر اساس معیارهای استاندارد تشخیصی، ابتلا به زوال عقل تایید شد. با مقایسه ی نمرات DII و تشخیص های زوال عقل، محققان دریافتند که هر یک امتیاز بالاتر در نمره یDII  با 21 درصد خطر بیشتر برای ابتلای فرد به زوال عقل مرتبط است. در مقایسه با شرکت‌کنندگانی که امتیاز DII آنها در یک سوم پایینی قرار داشت، آن‌هایی که امتیاز DII آنها در یک سوم بالایی قرار داشت – یعنی رژیم غذایی با بالاترین پتانسیل التهابی– 3.01 برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به زوال عقل بودند.

از آنجایی که این اعداد یک رابطه ی وابسته به دوز بین نمره یDII  و زوال عقل را نشان می دهد- به این معنی که خطر زوال عقل به نسبت رژیم غذایی التهابی بیشتر می شود، احتمال این که افزایش خطر زوال عقل در شرکت کنندگانی که رژیم غذایی با امتیاز  DIIبالاتر را دنبال می کردند، به دلیل عوامل دیگری مانند سایر عادات سبک زندگی باشد، کمتر است.

همانطور که در این مقاله اشاره شد، شرکت‌کنندگانی که امتیاز DII آنها در یک سوم پایین‌تر قرار داشت - که نشان‌دهنده ی رژیم غذایی با پتانسیل التهابی کمتر است - در هفته به طور متوسط ​​ 20 وعده میوه، 19 وعده سبزیجات، چهار وعده حبوبات و 11 وعده قهوه یا چای مصرف می کردند. از سوی دیگر، افرادی که امتیاز DII آنها در یک سوم بالایی جدول قرار داشت، به طور متوسط در هفته تنها 9 وعده میوه، 10 وعده سبزیجات، دو وعده حبوبات و 9 وعده قهوه یا چای مصرف می کردند.

محققان حدس زدند که مراحل اولیه زوال عقل به طور بالقوه می تواند شرکت کنندگان را به سمت رژیم غذایی کمتر سالم سوق دهد، بنابراین آنها تجزیه و تحلیلی را انجام دادند که وجود اختلال شناختی خفیف (پیش ساز زوال عقل) را در ابتدای مطالعه در نظر گرفت، اما آنها متوجه شدند که در نظر گرفتن اختلال شناختی خفیف نیز نتایج را به هیچ وجه تغییر نمی دهد. به عبارت دیگر، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد اختلال شناختی افراد را به تغییر رژیم غذایی خود سوق داده است. این یافته این تصور را تقویت می کند که رژیم غذایی با پتانسیل التهابی بیشتر یا کمتر ممکن است در حقیقت بر خطر زوال عقل تأثیر بگذارد. محققان خاطرنشان کردند که مطالعات بیشتر ممکن است به توصیه‌های دقیق­تر در مورد خوردن یا اجتناب از برخی غذاها، به منظور کمک به کاهش خطر ابتلا به زوال عقل با افزایش سن منجر شود.

منبع:

https://www.diabetesselfmanagement.com/news-research/2021/11/22/inflammatory-foods-linked-to-dementia/