9 ژوئیه 2024 - غول دارویی سوئیسی Roche اعلام کرد که به زودی بازاریابی دستگاهی را آغاز خواهد کرد که از هوش مصنوعی برای پیش‌بینی وقایع احتمالی افت قند خون در طول شب استفاده می‌کند و در نتیجه به مبتلایان به دیابت کمک می‌کند، بدون نگرانی بخوابند.

دیابت، یک بیماری مزمن متابولیک است که با افزایش سطح قند خون مشخص می شود و با تزریق انسولین درمان می شود. افراد مبتلا همچنین ممکن است با دوره‌هایی از کاهش قند خون - هیپوگلایسمی - در طول شب که خواب آن‌ها را مختل می‌کند، مشکلاتی داشته باشند تا حدی که برخی نیاز به مداخله پزشکی دارند.

شرکت Roche اعلام کرد که این جدیدترین مانیتور مداوم قند خون- یک حسگر پوشیدنی- سطح قند خون را هر پنج دقیقه اندازه گیری می کند و با یک برنامه هوش مصنوعی کار می کند. الگوریتم‌ یکپارچه پیش‌بینی مبتنی بر هوش مصنوعی، خطر هیپوگلایسمی را در 30 دقیقه آینده نشان می‌دهد، به طور مستمر میزان قند خون را در دو ساعت آینده پیش‌بینی می‌کند و خطر هیپوگلایسمی شبانه را تخمین می‌زند.

این شرکت اضافه کرد: این فناوری یک مداخله ی پیشگیرانه را قبل از اینکه سطح قند خون نیاز به توجه فوری داشته باشد، امکان پذیر می کند و برای کاهش نگرانی ها در مورد هیپوگلایسمی شبانه و کاهش خطر آن طراحی شده است.

سخنگوی شرکت Roche گفت: الگوریتم‌های پیش‌بینی‌کننده ی هوش مصنوعی ما از نظر دقت از الزامات عملکردی بالا فراتر رفته و به نظر می‌رسد این سیستم استانداردهای ایمنی و بهداشت اروپا را برآورده می‌کند.

در حالی که برنامه‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT بیشترین توجه عمومی را به خود جلب کرده‌اند، هوش مصنوعی به طور فزاینده‌ای در تعدادی از زمینه‌ها مانند ترجمه زبان و تشخیص تصویر، از جمله برای کمک به متخصصان پزشکی، به کار گرفته شده است.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، در حال حاضر ۵۲۹میلیون نفر در جهان مبتلا به دیابت هستند و پیش‌بینی می‌شود که این رقم تا سال ۲۰۵۰میلادی با افزایش بیش از دو برابری به حدود ۱.۳میلیارد نفر برسد، با افزایش سطح چاقی انتظار می رود تعداد مبتلایان به دیابت نوع 2 نیز افزایش یابد، زیرا در چاقی بدن به انسولین مقاوم می شود یا انسولین کافی تولید نمی کند.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2024-07-roche-ai-diabetics-peacefully.html