سیستم لوزالمعده ی مصنوعی با الگوریتم AI به روز رسانی شد

23 فوریه 2021 - دیابت در سراسر جهان در حال افزایش است. این یک بیماری دائمی است که نیاز به مراقبت در تمام طول زندگی دارد. برای کمک به مدیریت آن، محققان یک سیستم پانکراس مصنوعی را تولید کرده اند، که به طور خودکار سطح قند خون را اندازه گیری می کند تا مقدار مناسب انسولین را به خون تحویل دهد، و اکنون به لطف یادگیری هوش مصنوعی تقویت شده، این سیستم را هوشمندتر کرده اند.

محققان گروه مهندسی فناوری اطلاعات و مهندسی برقPOSTECH ، به رهبری پرفسور Park و دکتر Lee، به تازگی یک الگوریتم هوش مصنوعیمبتنی بر یادگیری تقویتی (RL) را ساخته اند که مقدار انسولین مورد نیاز بیمار دیابتی را محاسبه می کند و به طور خودکار آن را به بیمار تحویل می دهد. این یافته ها به عنوان مقاله ی ویژه در آخرین شماره مجله ی IEEE Journal of Biomedical and Health Informatics، یک مجله بین المللی علوم انفورماتیک پزشکی منتشر شده است.

بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 باید روزانه انسولین دریافت کنند. فرد باید هر بار بر اساس مقدار کربوهیدرات موجود در غذای خود، مقدار مناسب انسولین را محاسبه کند، و دوز مناسب را قبل از هر وعده غذایی تزریق کند. اگرچه سیستم های لوزالمعده مصنوعی موجود در بازار به این روند کمک می کنند، اما باز هم مشکل این است که هر بار باید مقدار کربوهیدرات وعده غذایی را از قبل به این سیستم وارد کنید.

برای رفع این مشکل، محققان یک مفهوم فارماکولوژیکی را به یادگیری تقویتی، - که به طور گسترده به عنوان الگوریتم AlphaGo شناخته می شود - اضافه کردند. این روش از الگوریتمAI ، متوسط مقدار ​​قند خون بیمار را به 124.72میلی گرم در دسی لیتر و درصد زمانی قند خون در محدوده طبیعی را به 89.55 درصد رساند. این روش بدون وارد کردن مقدار کربوهیدرات موجود در وعده غذایی، عملکردی قابل مقایسه با پانکراس مصنوعی معمولی نشان داد.

پروفسور Sung-Min Park، توضیح داد: ابداع لوزالمعده مصنوعی کاملاً خودکار برای صنعت پزشکی، شبیه به تولید اتومبیل خودران است. الگوریتمAI که به تازگی ایجاد شده است، کنترل قند خون کاملاً خودکار را بدون دردسر وارد کردن اطلاعات وعده های غذایی یا ورزش امکان پذیر می کند. وی افزود: "ما انتظار داریم این الگوریتم برای سایر درمانهای مبتنی بر دارو نیز بکار گرفته شود."

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2021-02-artificial-pancreas-ai-algorithm.html