زمان مصرف کربوهیدرات ها و پروتئین های مختلف ممکن است خطر قلبی عروقی را تحت تأثیر قرار دهد

16ژوئن 2021 - بر اساس تحقیقات جدید منتشر شده در ژورنالClinical Endocrinology & Metabolism ، نه تنها انواع مختلف کربوهیدرات ها و پروتئین ها بر خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی تأثیر می گذارند، بلکه این خطر همچنین به زمان مصرف این مواد مغذی در طول روز بستگی دارد.

مدت هاست که محققان می دانند یا گمان می کنند که خطر بیماری های قلبی عروقی فرد فقط به مصرف مواد مغذی مانند کربوهیدرات یا پروتئین بستگی ندارد بلکه به نوع یا کیفیت این مواد مغذی نیز بستگی دارد، به عنوان مثال، کربوهیدرات های بی کیفیت (تصفیه شده یا انواعی که به راحتی هضم می شوند) یا کربوهیدرات با کیفیت بالا (با حداقل پردازش یا هضم آرام). اما تاکنون، تحقیقات بسیار کمی به بررسی تاثیر ساعات متفاوت خوردن انواع مختلف کربوهیدرات ها یا پروتئین ها در طول روز بر خطر بیماری های قلبی عروقی پرداخته اند.

در تجزیه و تحلیل اخیر، محققان داده های 27،911 شرکت کننده در نظرسنجی ملی سلامت و تغذیه ایالات متحده- که بین سالهای 2003 و 2016 انجام شده بود- را بررسی کردند. شرکت کنندگان به سوالات دقیق در مورد مصرف مواد غذایی پاسخ دادند، و محققان از این پاسخ ها برای تخمین میزان مصرف آنها از انواع مواد مغذی در وعده های غذایی مختلف استفاده کردند. در این مطالعه، محققان به طور خاص به درک ارتباط انواع مختلف کربوهیدرات ها یا پروتئین ها در صبحانه یا شام با خطر بیماری های قلبی عروقی شرکت کنندگان علاقه مند بودند.

مصرف کربوهیدراتهای با کیفیت پایین و پروتئین حیوانی در شام با خطر قلبی عروقی مرتبط است

محققان پس از تعدیل فاکتورهای شناخته شده ی تاثیرگذار بر خطر بیماری قلبی عروقی در افراد - از جمله عواملی مانند سن و وزن بدن - دریافتند که شرکت کنندگانی که بالاترین مقدار کربوهیدرات کم کیفیت را به طور کلی مصرف کرده اند، در معرض خطر قلبی عروقی بیشتری قرار دارند. به طور مشخص، افرادی که از نظر میزان مصرف کربوهیدراتهای کم کیفیت در یک پنجم بالایی قرار داشتند نسبت به افراد یک پنجم پایینی، 63٪ بیشتر در معرض آنژین (درد قفسه سینه) و 47٪ بیشتر در معرض حمله قلبی بودند. وقتی نوبت به مصرف پروتئین از منابع حیوانی رسید، شرکت کنندگانی که در یک پنجم بالایی قرار داشتند نسبت به افراد یک پنجم پایینی، 44٪ بیشتر به بیماری عروق کرونر(CAD) و 44٪ بیشتر به آنژین مبتلا بودند. محققان همچنین دریافتند که این افزایش خطر بیشتر از مصرف این مواد غذایی در وعده شام​، ناشی می شود. با مقایسه ی نرخ های مختلف ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در گروه های مختلف شرکت کنندگان، آنها دریافتند که جایگزینی کربوهیدرات با کیفیت بالا و پروتئین حیوانی با پروتئین گیاهی، در وعده ی شام می تواند خطر قلبی عروقی فرد را حدود 10٪ کاهش دهد.

محققان همچنین دریافتند که مصرف انواع چربی اشباع نشده، در مقابل چربی اشباع شده، هنگام شام با کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی مرتبط است. شرکت کنندگانی که در یک پنجم بالایی مصرف چربی اشباع نشده نسبت به چربی اشباع شده بودند، 24٪ کمتر از افرادی که در یک پنجم پایینی قرار داشتند دچار سکته مغزی شدند، رابطه ای که همچنین براساس آنچه شرکت کنندگان در وعده شام ​​می خوردند، ایجاد می شود.

محققان نتیجه گرفتند که گرچه کیفیت مواد مغذی مانند کربوهیدرات ها و پروتئین ها در زمان هر وعده ی غذا مهم است، اما به نظر می رسد بیشترین خطر قلبی عروقی از خوردن کربوهیدراتهای کم کیفیت، پروتئین های حیوانی و چربی اشباع در وعده شام ناشی می شود. براساس این یافته ها، منطقی است که توصیه های مربوط به تغذیه سالم یا مداخلات غذایی، وعده ی غذایی شب، را بیشتر از آنچه که مردم برای صبحانه یا ناهار می خورند، هدف قرار دهند.

منبع:

https://www.diabetesselfmanagement.com/news-research/2021/06/16/timing-of-different-carbs-proteins-may-affect-cardiovascular-risk/